Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Gorączka złota w Nowej Zelandii

38 258  
402   60  
Dzisiaj pokażemy wam, jak swego czasu wyglądał „pokój na Kaukazie”. Zajrzymy do Nowej Zelandii, Japonii i Stanów Zjednoczonych, by na koniec wylądować w Poznaniu...

#1. „Pokój na Kaukazie, pokój dla wszystkich”, Grozny, Czeczenia, 25 stycznia 1995 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Trofim Łysenko, prezes Akademii Nauk Rolniczych im. Lenina, mierzący wzrost pszenicy na jednym z pól kołchozów pod Odessą, Ukraińska SRR, lata 30. XX w.

Kliknij i zobacz więcej!


Łysenko to radziecki agrobiolog i agronom, który był przeciwnikiem genetyki i stworzył własną teorię zwaną „łysenkizmem”.
Pierwszym popisem Łysenki było „opracowanie” metody użyźniania gleby bez jakichkolwiek nawozów oraz metody siewu grochu w zimie. Miały one zazielenić w zimie jałowe pola Azerbejdżanu i uchronić ludzi i bydło od głodu. Jak słusznie się domyślacie, okazały się one jednak nieskuteczne.
W 1929 roku Łysenko opracował metodę „jarowizacji zbóż”. Metoda ta miała zwiększyć mrozoodporność przez „przemianę odmian jarych w ozime pod wpływem warunków środowiska”. Metodę tę stosowano już w USA w połowie XIX wieku, ale wtedy nikt w postępowym ZSRR tego nie wiedział. Łysenko zastosował ją w Związku Radzieckim, ale źle, i skończyło się to katastrofalnymi skutkami dla rolnictwa.
Co ciekawe, łysenkizm był jedyną „legalną” teorią i metodą akceptowaną w ZSRR od lat 30. XX wieku aż do końca panowania Chruszczowa. Współczesna genetyka została absolutnie odrzucona, a jej propagatorzy kończyli w więzieniu.
Państwowo aprobowana działalność Łysenki miała długotrwale negatywny wpływ na rozwój biologii i rolnictwa w ZSRR. Przyczyniła się do głodu milionów ludzi i do katastrofalnego stanu radzieckiej produkcji rolnej. Ocenia się, iż w 1953 roku, w chwili gdy umarł Józef Stalin, ilość produkowanego mięsa i warzyw w całym Związku Radzieckim była niższa niż za cara Mikołaja II.

#3. Chińska piosenkarka Peng Liyuan, żona obecnego prezydenta Chin Xi Jinpinga, śpiewa dla żołnierzy w Pekinie po masakrze na placu Tiananmen – 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Marilyn Monroe i Jane Russell uwieczniają swoje odciski dłoni w cemencie przed Teatrem Chińskim Graumana, Hollywood, 1953 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Gabriel's Gully w Nowej Zelandii w okresie szczytu gorączki złota w Otago, 1862 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Gabriel's Gully to miejscowość w Otago w Nowej Zelandii, trzy kilometry od miasteczka Lawrence, blisko rzeki Tuapeka. W tym właśnie miejscu wybuchła pierwsza duża gorączka złota na terenie Nowej Zelandii. Gorączkę tę spowodowało odkrycie złota w Gabriel's Gully przez Gabriela Reada 25 maja 1861 roku.
Chociaż złoto odkrywano w Otago już wcześniej, tym razem wieść rozeszła się szybko i ogólny pęd narodu do tego miejsca przekroczył oczekiwania, a populacja na „polu złota” wzrosła z prawie zera do około 11 500 osób w ciągu roku.

#6. Prezydent USA Calvin Coolidge z czterema przedstawicielami plemienia Osedżów po podpisaniu przez Coolidge'a ustawy przyznającej Indianom pełne obywatelstwo, Waszyngton, Stany Zjednoczone, 18 lutego 1925 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Pracownik sprawdza obiektyw aparatu w fabryce Nikona w Tokio, Japonia, 1952 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Coolio i Weird Al wspólnie wręczają nagrodę dla najlepszego zespołu alternatywnego, American Music Awards, 1996 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1996 roku zwyciężył zespół Pearl Jam. Dwa inne nominowane zespoły to Green Day i Nine Inch Nails. Jak do tej pory najwięcej razy w tej kategorii triumfował zespół Linkin Park, zdobywając sześć nagród AMA.

#9. Szyfranci Navajo odbierają wiadomości podczas II wojny światowej, fotografia wykonana między 1942 a 1945 rokiem.

Kliknij i zobacz więcej!

Szyfrantami w czasie II wojny światowej byli specjalnie przeszkoleni amerykańscy żołnierze, którzy pochodzili w większości z indiańskich plemion. Posługiwali się zakodowanymi słowami z mało znanych indiańskich języków w celu przekazywania zaszyfrowanych informacji i rozkazów.
Największą grupę indiańskich szyfrantów stanowili Nawahowie (ang. Navajo), których ponad 400 przeszło specjalne tajne szkolenie w tym zakresie. Głównie podczas działań wojennych w czasie II wojny światowej na Pacyfiku zaszyfrowany język navajo służył do kierowania atakami amerykańskiego lotnictwa, kierowania ruchami wojsk, donoszenia o stanowiskach nieprzyjaciela i przekazywania innych poufnych informacji i rozkazów.
W języku Nawahów, który w tym czasie nie był jeszcze przez nikogo spisany, to samo słowo, wypowiadane na różne sposoby, mogło mieć nawet cztery różne znaczenia.

#10. Nadmuchiwana atrapa czołgu, wykorzystana, by wprowadzić Niemców w błąd i przekonać ich, że inwazja wojsk alianckich rozpocznie się w pobliżu Calais, co umożliwiło lądowanie w Normandii, Anglia, 1944 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Polski żaglowiec szkolny Dar Młodzieży przepływający pod mostem Sydney Harbour Bridge, 26 stycznia 1988 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Leslie Nielsen alias Frank Dreblin aka Enrico Palazzo podczas kręcenia sceny śpiewania hymnu narodowego, „Naga broń”, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Kariera aktorska Lesliego Nielsena trwała przez ponad 60 lat. W tym czasie kanadyjski aktor zagrał w ponad 100 filmach i 150 programach telewizyjnych.
Pomimo godnych odnotowania ról w filmach „Zakazana planeta” czy „Tragedia «Posejdona»”, największy sukces przyniosły Nielsenowi role w filmach komediowych. W 1980 roku pokazał się jako dr Rumack w filmie „Czy leci z nami pilot?”, a szczyt sławy przypadł na koniec lat 80. i początek lat 90. XX wieku. Wówczas aktor był już dobrze po sześćdziesiątce.
Wtedy na ekranach kin królowały takie komedie, jak: „Naga broń”, „Brygada specjalna”, „Szklanką po łapkach” czy „Drakula – wampiry bez zębów”.
Leslie Nielsen zmarł w szpitalu w Fort Lauderdale wskutek powikłań po zapaleniu płuc. Aktor miał 84 lata.

#13. Kobieta jadąca na trójkołowym rowerze. Zdjęcie: Chas. W Oldrieve, 1882 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Madonna, fotografia autorstwa Stevena Meisela dla Versace Spring/Summer, 1995 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Uroczystości Bożego Ciała w Poznaniu, 3 czerwca 1934 roku. Fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzedniej części
2

Oglądany: 38258x | Komentarzy: 60 | Okejek: 402 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.06

24.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało