Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak prosty programista z Florydy kupił dwie pizze za 10 tysięcy bitcoinów

20 025  
96   30  
22 maja społeczność kryptowalut obchodziła Bitcoin Pizza Day: właśnie tego dnia w 2010 roku programista Laszlo Hanyecz kupił dwie pizze za 10 tysięcy bitcoinów. Ten zakup za wirtualną walutę był pierwszym w realnym świecie. Przy dzisiejszym kursie cena tej pizzy wynosi około 700 milionów dolarów.

Tego dnia 14 lat temu Laszlo Hanyecz z Florydy zapłacił w Papa John's 10 000 BTC za dwie pizze, które kosztują 25 dolarów. 18 maja opublikował post na forum kryptowalutowym, prosząc o sprzedanie mu dwóch dużych pizz:
Najlepiej kilku standardowych, bez dziwnych dodatków, takich jak ryby i tym podobne.

W zamian zaoferował bitcoiny, które wówczas kosztowały około 40 dolarów. Laszlo wspomina, że zaoferował tak dużą kwotę w nadziei, że chociaż ktoś się odezwie. I taka osoba się znalazła – był to 19-letni Jeremy Sturdivant, mieszkający na drugim końcu kraju.


Jeremy nie miał wówczas pojęcia, że otrzymuje potencjalne miliony dolarów. Obie strony były bardzo zadowolone z transakcji, która przeszła do historii jako pierwszy na świecie zakup za bitcoiny.
Wydawałem wirtualne pieniądze na jedzenie. Biorąc pod uwagę, że sam wydobywałem bitcoiny, była to po prostu darmowa pizza
– wspomina Hanyecz.

Jeremy Sturdivant

Laszlo Hanyecz przeszedł do historii kryptowalut jako „człowiek, który stracił miliony na pizzy”, ale jego poświęcenie pomogło zapoczątkować przyjęcie tej wirtualnej waluty na całym świecie. Obecnie 22 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Pizzy Bitcoin.

Taka sama pizza od Papa John's, którą Heinitz kupił za 10 tysięcy bitcoinów

Laszlo Hanyecz tak mówi o swoim zakupie w 2010 roku:
Nie sądzę, że to był błąd. Myślenie o tym jest jak mówienie o tym, jak miło byłoby cofnąć się w czasie i kupić akcje Google.


Programista z Florydy dla zabawy wydobywał bitcoiny i wydawał je na różne drobne rzeczy, zanim cena kryptowaluty gwałtownie wzrosła. Nie żałuje jednak straconych milionów. W 2018 roku Laszlo ponownie kupił za bitcoiny dwie duże pizze, ale tym razem zamówienie kosztowało go tylko 0,00649 bitcoina (67 USD).

Laszlo Hanyecz z dziećmi

Sturdivantowi również nie było też pisane zostać milionerem: otrzymaną za pizzę kryptowalutę wydał na podróż ze swoją dziewczyną po Stanach Zjednoczonych.

3

Oglądany: 20025x | Komentarzy: 30 | Okejek: 96 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.07

17.07

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało