Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Latarnia morska Thridrangar – najlepsze miejsce na przetrwanie apokalipsy zombie

20 611  
141   14  
Samotna latarnia morska Thridrangar u wybrzeży Islandii znajduje się na wysokości około czterdziestu metrów nad szalejącym Oceanem Atlantyckim. Trudno sobie wyobrazić bardziej odosobnione miejsce niż ten skrawek cywilizacji na krańcu świata, umiejscowiony na kamiennym klifie z niesamowitymi widokami.


Latarnia znajduje się na najwyższym z trzech pobliskich klifów. Pod pewnym kątem ta skała zwana Háidrangur wygląda na ostro zakończoną, ale w rzeczywistości jest dość płaska i szeroka. Jedynym sposobem, aby się tam dostać, jest helikopter.

Jednym z głównych warunków koniecznych do lotu na wyspę jest bezchmurna pogoda. A w przypadku Islandii jest to rzadkie zjawisko.


Latarnia morska Thridrangar na wyspie Westman u wybrzeży Islandii została zbudowana w 1939 roku. W tamtym czasie nie używano jeszcze helikopterów, więc budowanie na niedostępnym klifie na środku oceanu było niezwykle trudnym zadaniem.

Nazwa Thridrangar oznacza „trzy skalne filary”,


Przede wszystkim musieliśmy znaleźć drogę na szczyt klifu. Pomogli nam w tym doświadczeni wspinacze skałkowi z wysp Vestmannaeyjar. Dostarczyliśmy im wiertarki, młotki, łańcuchy i zaciski do mocowania łańcuchów. Bardzo blisko szczytu nie było już jak się chwycić, więc jeden ze wspinaczy ukląkł, drugi stanął mu na plecach, a trzeci wspiął się na nich obu i dopiero wtedy był w stanie dotrzeć na szczyt. Trudno mi opisać, co czułem, oglądając ten niezwykle niebezpieczny zabieg
– wspomina jeden z pracowników, którzy w latach 30. brali udział przy budowie latarni morskiej. Początkowo na tej niedostępnej wyspie-skale pomieszkiwali pracownicy, którzy zajmowali się konserwacją latarni morskiej i na zmianę się zastępowali. Przez wiele dziesięcioleci pracownicy docierali tu łodziami, by następnie odbyć trudną wspinaczkę wśród skał.


Gisli Gislason opublikował oszałamiające wideo z helikoptera, gdy on i załoga zbliżali się do wyspy.


Dziś latarnia jest w pełni zautomatyzowana. Czasami przylatują tu pracownicy, aby sprawdzić stan latarni i naprawić wszelkie usterki. A widoki stąd są po prostu niesamowite.


Ekipa pracowników spędziła noc na wyspie i była zachwycona panoramą, jaka roztacza się z wyspy. Sprawdzili wyposażenie i stan latarni morskiej, przeprowadzili konserwację paneli słonecznych i instalacji elektrycznej.To niezwykłe miejsce zainspirowało islandzką królową suspensu, pisarkę Yrsę Sigurdardottir, do stworzenia bestsellerowego kryminału "Why Did You Lie?". Latarnia ma też swoją stronę na Facebooku, choć można przypuszczać, że internet na trudno dostępnym klifie pozostawia wiele do życzenia.
4

Oglądany: 20611x | Komentarzy: 14 | Okejek: 141 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało