Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 urywających głowę – lub inne części – faktów o huraganach

18 458  
143   9  
Nie wszystko, co w wielkim świecie, to takie wspaniałe. Niektóre rzeczy dobrze, że do nas nie docierają... choć i z tym ostatnim bywa różnie.

#1. (Bardzo) silny wiatr

20725730d5681e2r1.jpg

Czym jest huragan? Niczym innym jak bardzo silnym wiatrem o średniej prędkości przekraczającej 32 m/s – co najmniej 115 km/h. Huragany tworzą się nad wodami o temperaturze powyżej 26,5 stopnia Celsjusza, zatem na Bałtyku możemy raczej czuć się bezpieczni. Oczywiście zdarzają się i w Polsce wiatry przekraczające 12 stopień w skali Beauforta, jednak ze względu na inną genezę powstawania zjawiska powinno się mówić raczej o „sztormie o sile huraganu” niż o huraganie jako takim. Ale nagłówki wiedzą swoje...

#2. Imię wiatru

20725804d13e86br2.jpg

„Huragan” brzmi dobrze – wystarczająco groźnie, by na samą myśl o nim poczuć respekt. Oddziaływanie na psychikę ludzką nie powinno być jednak kryterium decydującym przy wyborze nazwy. Warto wiedzieć chociażby, że huragany charakterystyczne są dla wybrzeży Ameryki Północnej, zarówno po stronie Atlantyku, jak i Pacyfiku. Silne wiatry w południowej Azji określa się mianem tajfunów, a w pozostałych częściach są to po prostu cyklony. Cyklony i antycyklony, bo i jak tu przestraszyć kogokolwiek – odpowiednio – niżem i wyżem?

#3. Drugie imię wiatru

2072575d23b9c7br3.jpg

Większość osób pamięta zapewne huragan Katrina z 2005 roku, który przyniósł ogromne straty, pozbawiając życia ponad 1800 osób – w Stanach Zjednoczonych i na Karaibach. Dlaczego nazwano go tak, a nie inaczej? W ramach przyjętej w latach 50. ubiegłego stulecia konwencji. Naukowcom chodziło o to, aby w łatwy sposób odróżniać jeden huragan od drugiego. Początkowo wybierano wyłącznie żeńskie imiona, z czasem – w ramach dbałości o równouprawnienie mężczyzn – dołączyły także imiona męskie. Imiona huraganów mogą się powtarzać, chyba że któryś – jak wspomniana Katrina – zapisze się szczególnie brutalnie. Wówczas takie imię przestaje być używane, aby nie wzbudzać bolesnych skojarzeń.

#4. Każdy inny

2072576d5fec678r4.jpg

Jeden huragan drugiemu nierówny, a bywa, że i całkiem niepodobny, bo huragany – mimo analogicznego procesu powstawania – nie zawsze zachowują się podręcznikowo. Potrafią diametralnie różnić się nie tylko wielkością, ale nawet kształtem. Do tego stopnia, że w niektórych przypadkach potrzeba naprawdę dobrego wzroku i doświadczenia, aby rozpoznać, z czym przyjemność. Najmniejszy cyklon tropikalny, zarejestrowany w Zatoce Meksykańskiej, rozciągał się w promieniu zaledwie 20 kilometrów. Jeden z największych – Tip z 1979 r. – swoim rozmiarem zdołałby przykryć połowę Stanów Zjednoczonych.

#5. Oko cyklonu

207257714c11812r5.jpg

Wpaść w sam środek burzy – nic dobrego. Wpaść w oko cyklonu – nawet gorzej, prawda? Otóż niekoniecznie, ponieważ w przeciwieństwie do pozostałych obszarów objętych cyklonem, samo jego tzw. oko jest stosunkowo spokojne. Praktycznie nie wieje, raczej nie pada. Żyć nie umierać... Trzeba jedynie pogodzić się niezwykle niskim ciśnieniem i nieznośnie wysoką temperaturą. Oraz mieć świadomość, że najlepsze – najsilniejsze wiatry i najbardziej ekstremalne zjawiska pogodowe – dzieje się wokół oka. Ono samo może mieć od 20 do 50 kilometrów średnicy, choć zdarzają się wyjątki.

#6. Po oczach ich poznacie

207257866f50270r6.jpg

Czy ludzkie oczy faktycznie są odzwierciedleniem ich natury – sprawa dyskusyjna. Czy patrząc na oko człowieka można coś o nim powiedzieć? Na pewno nie tyle, ile niektórym się wydaje. I podobnie jest z huraganami. O nich także można powiedzieć nieco na podstawie oka. Jeśli jest „poszarpane” i asymetryczne, huragan się rozbudowuje. Gładkie i okrągłe oko oznacza, że huragan nabrał już siły i jest stabilny. A jeśli oko jest szczególnie małe, można... spodziewać się piekła. Koniec pieśni? Niezupełnie. Bo na jednym oku może się nie skończyć, gdy huragan zdecyduje się przebudować i dotychczasowe oko zostanie zastąpione innym, być może o zupełnie odmiennej charakterystyce.

#7. Wiatr-nie-samo-zło

2072579f7529dc7r7.jpg

To prawda, że w przypadku huraganów największe wrażenie robi silny wiatr i to on przykuwa uwagę mediów. Zrywane z budynków dachy to widok nie tylko tragiczny, ale i spektakularny – w sam raz do pokazania w wieczornych wiadomościach. Tyle że szkody podczas huraganów wyrządza nie tylko wiatr. Towarzyszy mu zagrożenie powodzią. Pod wpływem wiatru oceaniczna woda wpychana jest na ląd – i tylko od siły huraganu zależy, jak daleko dotrze. W większości przypadków cierpią tylko obszary bezpośrednio na wybrzeżu. Bywa jednak, że zniszczenia sięgają o wiele dalej, mile w głąb lądu. Tak było w przypadku wspomnianej już Katriny czy huraganu Sandy.
1

Oglądany: 18458x | Komentarzy: 9 | Okejek: 143 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało