Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Prince i jego lizaczek

47 145  
478   91  
Zaprosimy was dzisiaj do duńskiego zoo oraz cyrku, zajrzymy na tereny zbombardowanej Irlandii oraz opowiemy wam o Diabelskiej Kolei z Ameryki Południowej.

#1. Duński opiekun zoo polewający pingwiny cesarskie zimną wodą w gorący dzień, lato 1957 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Pozostałości SB2U Vindicator na Ewa Field w Oahu po ataku Japończyków, 7 grudnia 1941 roku. W wyniku ognia spłonęły wszystkie łatwopalne materiały, zachowały się tylko aluminiowe panele i stalowa rama.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Domy zniszczone po niemieckim bombardowaniu obszaru North Strand w Dublinie w nocy 31 maja 1941 roku. Podczas kampanii Blitz Luftwaffe omyłkowo zbombardowało neutralną Irlandię... aż osiem razy. W wyniku zdarzenia, które miało miejsce 31 maja, zginęło 28 osób.

Kliknij i zobacz więcej!

W czasie II wojny światowej Irlandia ogłosiła swoją neutralność. Z kolei Irlandia Północna, pozostająca wówczas jak i obecnie w jurysdykcji brytyjskiej, była w czasie II wojny światowej jedną wielką bazą wojenną zwłaszcza dla żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych. Stąd też celem niemieckich bombardowań stał się Belfast, atakowany głównie w kwietniu i maju 1941 roku. Zwłaszcza instalacje stoczniowe były łakomym kąskiem dla niemieckiej Luftwaffe.
Przypadkiem tak się stało, że kilka niemieckich samolotów między 26 sierpnia 1940 roku a 24 lipca 1941 roku zrzuciło bomby nad terytorium Irlandii na południowej części wyspy. W sumie w omyłkowych atakach podczas „Blitzu” zginęło 34 Irlandczyków.

#4. Publiczna demonstracja nowego Boeinga 727, 1962 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Prezydent George H.W. Bush z żoną Barbarą na placu Tiananmen, 1974 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Robotnicy przy budowie linii kolejowej Madeira-Mamoré, 1910 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Linia kolejowa Madeira-Mamore w brazylijskiej Amazonii zwana jest także Devil Railroad, a łączy miasta Porto Velho i Guajará-Mirim.
Nie ma dokładnych danych dotyczących liczby ofiar śmiertelnych podczas budowy tej linii kolejowej. W swojej książce „Brazylia” pisarz Errol Lincoln Uys podaje liczbę pomiędzy 7000 a 10 000 robotników. Rząd brazylijski szacuje, że życie straciło 6000 pracowników. Fiorelo Picoli w swojej książce „O Capital e a Devastação da Amazônica” jednakże szacuje tę liczbę na ponad 30 000.
Ofiary to głównie robotnicy, którzy umierali na malarię i inne choroby tropikalne w czasie budowy kolei, w latach 1907-1912.

#7. Załoga Lancasterów ze 106 Dywizjonu po nocnym bombardowaniu Genui we Włoszech rankiem 23 października 1942 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Personel tureckich sił powietrznych w latach 1937–1938. Wśród nich jest Sabiha Gökçen, adoptowana córka Atatürka i pierwsza na świecie kobieta-pilot wojskowy. Zdjęcie zrobiono podczas tłumienia buntu w Dersim, gdzie zrzucono gaz na wioski rebeliantów.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Sterowce Hindenburg i Graf Zeppelin nad niemieckim Stettinem (obecnie Szczecin), 27 marca 1936 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

LZ 127 Graf Zeppelin był niemieckim sterowcem napełnionym wodorem, który podróżował nad miastami w latach 1928 do 1937. Oferował pierwsze komercyjne usługi transatlantyckich lotów pasażerskich. Statek został nazwany na cześć niemieckiego pioniera sterowców Ferdinanda von Zeppelina.
Graf Zeppelin wykonał 590 lotów o łącznej długości prawie 1,7 miliona kilometrów (ponad milion mil). Obsługiwany był przez 36-osobową załogę i mógł przewozić 24 pasażerów. W momencie budowy był to najdłuższy i największy sterowiec na świecie. Był pierwszym sterowcem, który okrążył kulę ziemską. Jego zasięg został zwiększony dzięki zastosowaniu gazu Blau jako paliwa.
Po kilku długich lotach w latach 1928–1932, w tym jednym do Arktyki, Graf Zeppelin przez pięć lat zapewniał komercyjne usługi pasażerskie i pocztowe między Niemcami a Brazylią. Kiedy partia nazistowska doszła do władzy, Graf Zeppelin był używany głównie jako narzędzie propagandy. Sterowiec został wycofany ze służby po katastrofie Hindenburga w 1937 roku i zezłomowany na rzecz produkcji samolotów wojskowych Luftwaffe w kwietniu 1940 roku.

#10. 21 maja 1927 roku Charles Lindbergh przylatuje do Le Bourget Field w Paryżu we Francji na pokładzie Spirit of St. Louis, stając się pierwszą osobą, która samotnie przeleciała przez Ocean Atlantycki.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Niedźwiedzie na skuterze w Cyrku Schumanna, Cirkusbygningen w Kopenhadze, końcówka lat 50. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Alexander Grothendieck, przez wielu uważany za największego matematyka XX wieku, wykładający matematykę na Uniwersytecie w Hanoi, 1976 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Mieszkaniec Grover's Mill, William Dock, gotowy do obrony przed Marsjanami po wysłuchaniu „Wojny światów”, słuchowiska radiowego o inwazji obcych, 1938 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Najsłynniejszą „ofiarą” inwazji Marsjan była stara drewniana wieża ciśnień w mieście, rzekomo rozstrzelana przez zdenerwowanych rewolwerowców, którzy wzięli ją za statek marsjański.
Magazyn LIFE opublikował nawet zdjęcie lokalnego mieszkańca Williama Docka ze strzelbą, rzekomo chroniącego Grovers Mill przed istotami pozaziemskimi – mimo że zdjęcie zostało zrobione w jasnym świetle słonecznym następnego dnia, wiele godzin po zdemaskowaniu inwazji. Zamiast walczyć z Marsjanami, Dock prawdopodobnie odpierał ataki reporterów, którzy tłoczyli się w mieście.

#14. Prince stoi w milczeniu i ssie sobie lizaka podczas wykonania utworu „We Are The World” na ceremonii rozdania nagród American Music Awards, 1995 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Prince odmówił wzięcia udziału we wspólnym nagraniu teledysku do oryginalnego „We Are The World” w 1985 roku. Artysta chciał nagrać swoją partię w odosobnieniu, a ideą przedsięwzięcia było zgromadzenie największych artystów w jednym pomieszczeniu i wspólna praca. Dlatego też podziękowano wokaliście i jego partię oddano Hueyowi Lewisowi.
W 1995 roku podczas ceremonii rozdania American Music Awards Prince wystąpił jako jeden z wokalistów i wykonał trzy swoje kompozycje. Tej nocy na scenie pojawili się także m.in. Celine Dion, Madonna, Babyface czy Boyz II Men. Ukoronowaniem wieczoru było wspólne odśpiewanie „We Are the World” przez wszystkich artystów, na co Prince ewidentnie nie miał ochoty...

#15. Powstańcy warszawscy na barykadzie na ulicy Żelaznej, sierpień 1944 roku. Fot. Sylwester „Kris” Braun.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 47145x | Komentarzy: 91 | Okejek: 478 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.12

03.12

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało