Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Sztuczna inteligencja Google znowu odwaliła realną głupotę

26 938  
147   61  
Google chyba nie ma szczęścia do AI. Najpierw Gemini okazał się być tak antyrasistowski, że aż... rasistowski, a teraz to.


14 maja Google uruchomiło – na razie tylko dla mieszkańców USA – nowe narzędzie, AI Overviews, czyli asystenta w wyszukiwarce, opartego na modelu sztucznej inteligencji Gemini, który ma odciążać użytkownika od żmudnego wyszukiwania treści.

W wielkim skrócie: asystent sam przeszuka cały internet, poskleja to, co trzeba i poda ci na tacy „samo gęste”, upakowane w schludnym podsumowaniu tematu, który cię interesuje.

Google chwali się, że podczas testów, które trwały przez ostatnie kilka miesięcy, użytkownicy byli zachwyceni, a powody do zadowolenia powinni mieć też twórcy treści, bo asystent podaje linki źródłowe i ludzie chętniej w nie klikają niż podczas tradycyjnego korzystania z wyszukiwarki.

Brzmi to może fajnie, ale jeśli ktoś chce się bardziej wgłębić w temat i dowiedzieć się, jakie to niesie ze sobą konsekwencje na przyszłość, odsyłam do artykułu Przemysława Pająka „Google zabija media internetowe. Szczególnie te z drugiej ligi zasięgowej” na Spider'sWeb.

Wracając do tematu, użytkownicy dostali nową zabawkę, zaczęli zadawać pytania... I chyba nie do końca takich odpowiedzi się spodziewali.

Jeśli nie siedzisz, to teraz usiądź. Otóż...

Czy wiesz, że: Lekarze zalecają kobietom palenie 2-3 papierosów dziennie podczas ciąży


Albo: Jeśli ser nie klei się do pizzy, to możesz dodać do sosu trochę kleju


Dobrze, że jest wyraźnie zaznaczone, iż chodzi o klej nietoksyczny.

Zastanawiałeś się kiedyś, czy karaluchy mogą żyć w twoim penisie? Oczywiście, że mogą. Ba! Jest to normalne...


Idźmy dalej. 1919 rok był 20 lat temu. A to oznacza, że mamy 3 miesiące na przygotowanie obrony Westerplatte...


Czy psa można zostawić w nagrzanym samochodzie? Jak najbardziej! Udowodnili to Beatlesi...


A oto owoce kończące się na „–um” w języku angielskim


Tutaj porada dla tych, którzy lubią chodzić po górach. Jeśli skoczycie z klifu, to nie spadniecie dopóty, dopóki nie spojrzycie w dół


Warto też spożywać codziennie przynajmniej jeden mały kamień, bo zawierają one cenne minerały i witaminy


A tutaj odpowiedź dla tych, którzy zastanawiali się nad orientacją seksualną postaci z gry Mario Kart:


I jeszcze coś dla tych, którzy dbają o linię. Pamiętajcie, nie ma rzeczy niemożliwych. Czy da się trenować osiem dni w tygodniu? Tak, da się...


* * *

Skąd w ogóle biorą się takie idiotyczne odpowiedzi? Sztuczna inteligencja musi na czymś trenować (osiem dni w tygodniu). A że karmi się internetem, który jest przepełniony wszelkiego rodzaju głupotami, to potem wychodzą takie kwiatki. Przykładowo: tamta wypowiedź o kleju na pizzy jest prawdopodobnie „zainspirowana” wypowiedzią jakiegoś śmieszka na Reddicie, który 11 lat temu pisał tak.


I to chyba nie wróży zbyt dobrze, bo kilka miesięcy temu Bloomberg pisał, że Reddit podpisał kontrakt opiewający na 60 mln dolarów, w ramach którego „pewna firma związana z AI” będzie miała dostęp do bazy danych Reddita w celu trenowania swojego modelu. No, to już chyba wiemy, która to była firma.

W tym roku AI Overviews ma być dostępny w większej liczbie krajów, potencjalnie również w Polsce. Żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy...– Warta 300 mld dolarów wyszukiwarka Google, tworzona skrupulatnie 27 lat przez najmądrzejszych inżynierów świata
– Losowa wypowiedź użytkownika ShitSoDumb420 na Reddicie, piszącego dla żartu okropne porady kulinarne
2

Oglądany: 26938x | Komentarzy: 61 | Okejek: 147 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.06

19.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało