Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najmocniejsze cytaty – Donald Tusk zapowiada, że nie zamierza dłużej finansować „Imperium Rydzyka”

37 035  
157   93  
Dzisiaj:
  • Redaktor naczelny pisma naukowego, w którym publikowano artykuły o zapałczanym hobby Jana Pawła II, popełnił zawodowe seppuku
  • Fiskus chce opodatkować donejty streamerów
  • Elon Musk komentuje decyzję Trzaskowskiego o zdejmowaniu krzyży – ku uciesze PiS-u
  • Polacy zbulwersowani sytuacją ze szpitala w Toruniu, gdzie trzeba dopłacać pielęgniarkom za „dodatkowe” usługi

#1. Redaktor naczelny pisma naukowego, w którym publikowano artykuły o zapałczanym hobby Jana Pawła II, popełnił zawodowe seppuku


Nie milkną echa afery, którą wywołał pewien chemik z AGH w Krakowie. Profesor Konrad Szaciłowski uknuł plan jak obnażyć i skompromitować system przyznawania punktów za publikacje w czasopismach naukowych, ułożony przez ówczesnego ministra Czarnka.

Plan się chyba powiódł i pociągnął za sobą ofiary. Jedną z nich jest redaktor naczelny czasopisma Wschodni Rocznik Humanistyczny, który w związku ze sprawą postanowił popełnić zawodowe seppuku i jest gotów ustąpić ze stanowiska.


WRH we wcześniejszym oświadczeniu próbował się jednak bronić, pisząc, że publikację profesora Szaciłowskiego przyjął tak bezkrytycznie, ponieważ opierał się na nazwisku autora, autorytecie jego uczelni oraz tytule profesorskim, jaki posiada pan Konrad:


Na razie nie wiadomo, co czeka dr. hab. Artura Góraka, redaktora naczelnego czasopisma. Na ten moment oddał się on do dyspozycji Walnego Zgromadzenia Członków i czeka na ich decyzję w sprawie.

#2. Donald Tusk zapowiada, że nie zamierza dłużej finansować „Imperium Rydzyka”


Trwa kampania w związku ze zbliżającymi się wyborami do Europarlamentu. W związku z tym politycy różnych partii jeżdżą po Polsce i wygłaszają swoje przemówienia, w których to zapewniają, ileż to nie zamierzają dla nas zrobić dobrego i jak ważne wyzwania teraz przed nami stoją.

Wśród nich znalazł się również sam premier Donald Tusk, który przy okazji odwiedzin w Białymstoku zapewnił, że państwo polskie nie będzie dłużej finansować organizacji takich jak ta należąca do ojca Tadeusza Rydzyka:

Mam teraz problem, no bo myślałem o tym, żeby ograniczyć dotacje dla... nie mówię o tej rozgłośni, ale myślałem, że nie trzeba więcej publicznych pieniędzy dla rozgłośni, którymi kieruje ksiądz.
Skoro zabraliśmy się za porządkowanie tych spraw i między innym państwo polskie nie będzie finansowało więcej takich imperiów jak imperium ojca Tadeusza Rydzyka.

Tusk dodał, żeby nie było, że pod żadnym pozorem nie jest wrogiem religii:

Ja nie jestem wrogiem religii, jestem osobą wierzącą. Niektórzy, w ostatnich tygodniach szczególnie, bardzo intensywnie starają się przekonać opinię publiczną w Polsce, że to jest jakaś wojna religijna, że ktoś chce komuś coś zabrać. Nie, my musimy nawzajem siebie szanować i wierzący, i niewierzący. Wszyscy musimy zrozumieć, że Rzeczpospolita to jest polskie tłumaczenie res publica – rzecz wspólna. Bardzo by mi zależało na tym, żeby wszyscy dobrze się czuli w Polsce, a nie, że jedni z racji poglądów albo bliskości władzy mają miliony czy setki milionów, a drudzy nie mają szans na przetrwanie.

#3. Fiskus chce opodatkować donejty streamerów


Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że wedle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej anonimowe datki dla streamerów w trakcie ich transmisji na żywo (tzw. donejty) nie są darowizną i podlegają one opodatkowaniu.

Fiskus powinien więc rozliczać osoby zarabiające w ten sposób z każdej przekazanej im złotówki i nie powinno być tu miejsca na wyjątki. Nowa wykładnia prawa może mieć kolosalne skutki dla wszystkich zarabiających w ten sposób osób.

Uderzy bowiem w dochody wielu streamerów, np. z YouTube’a, którzy z pozyskiwania wsparcia w tej formie uczynili sobie źródło zarobku. Gdyby przyjąć, że otrzymują darowizny, to w praktyce nie płaciliby podatku, bo korzystaliby z wysokiej kwoty wolnej. Nie byłoby też mowy o PIT. Nowa wykładnia to zmienia. Internauta powinien rozliczyć się z każdej podarowanej mu złotówki.

Zdaniem ekspertów niestety indywidualna interpretacja fiskusa może nie wystarczyć, bowiem potrzebne jest tu dostosowanie regulacji podatkowych pod kątem diametralnie i szybko zmieniającej się rzeczywistości i pojawiania się coraz to nowych, nieznanych wcześniej, źródeł dochodu.

#4. Elon Musk komentuje decyzję Trzaskowskiego o zdejmowaniu krzyży – ku uciesze PiS-u


Pamiętacie jeszcze głośną aferę związaną z decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego? Chodzi o nakaz usunięcia symboli religijnych z urzędów miejskich w stolicy. Sprawa okazała się na tyle głośna, że postanowił skomentować ją sam Elon Musk za pomocą swojej własnej platformy X.

Bezwstydnie kopiują głupie rzeczy z Ameryki. Jakie to żenujące – napisał Musk.

I pewnie nie byłoby w zasadzie o czym wspominać, gdyby nie fakt, że temat został podłapany i szeroko udostępniany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości i stał się dla nich niezłą pożywką:
Jest tego oczywiście znacznie więcej. Są jednak również głosy z drugiej strony barykady, które gratulują politykom z partii PiS doboru swoich autorytetów. Wielu uważa, że Musk to nie najlepsza osoba do cytowania.

#5. Polacy zbulwersowani sytuacją ze szpitala w Toruniu, gdzie trzeba dopłacać pielęgniarkom za „dodatkowe” usługi


Kilka dni temu do sieci trafiło zdjęcie pewnego nietypowego cennika. Chodzi o karteczkę, jaką można było znaleźć w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Widzimy na niej, że każdy pacjent, który jest niezadowolony z zapewnianej mu opieki, może dopłacić, dzięki czemu otrzyma lepszą opiekę.


Internauci poczuli się jednak zbulwersowani, ponieważ, ich zdaniem, wszystkie „dodatkowe usługi”, które zostały wymienione w cenniku, to tak naprawdę usługi, które każdy pacjent powinien mieć zapewnione w ramach opieki zdrowotnej.

RMF FM opublikowało nawet wyniki sondażu wśród Polaków, w którym to pytano, czy powinna istnieć możliwość dopłaty za dodatkowe usługi w szpitalach publicznych w Polsce. Większość uważa, że nie:


Władze Torunia zareagowały na całą tę sytuację. Prezydent Paweł Gulewski poinformował o powołaniu specjalnego zespołu, którego zadaniem będzie kontrola szpitala:

Podjąłem decyzję w formie zarządzenia o powołaniu zespołu kontrolnego, który zbada sprawę dodatkowych usług pielęgnacyjnych w szpitalu miejskim. Korzystając z moich prerogatyw, skierowałem też panią Justynę Wileńską, dyrektorkę placówki, na zaległy urlop wypoczynkowy.

Sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Pacjenta:


W poprzednim odcinku: Roksana Węgiel komentuje przeszłość Dagmary Kazimierskiej

2

Oglądany: 37035x | Komentarzy: 93 | Okejek: 157 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.06

19.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało