Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Austria. 7 ciekawostek o kraju bliskim sercu wielu Polaków

16 392  
128   17  
Dzisiaj o Austrii – kraju, który wydał na świat pewną niezwykłą osobistość… ale nie uprzedzajmy niepotrzebnie faktów.

#1. Kawowe tradycje Wiednia

207131807ff3e15r1.jpg

Skąd w Wiedniu tak wiele kawiarni? To tradycja, do której przyczynili się – do pewnego stopnia – Polacy oraz Turcy z czasów imperium osmańskiego. Po odsieczy wiedeńskiej z 1683 roku ci drudzy w podskokach zawijali się z Wiednia, pozostawiwszy za sobą m.in. ogromne ilości ziaren kawy, dla których trzeba było znaleźć zastosowanie. Picie kawy upowszechniło się i z czasem zostało jedną z silniejszych austriackich tradycji i elementem życia towarzyskiego tzw. klasy średniej.

#2. Tiergarten Schönbrunn

20713191e3a00der2.jpg

Gdyby ktoś miał ochotę wybrać się do zoo – ale nie byle jakiego, tylko najstarszego na świecie spośród wciąż działających – ma ku temu doskonałą okazję właśnie w Wiedniu. Zoo Vienna lub – oryginalnie – Tiergarten Schönbrunn funkcjonowało z początku jako cesarska menażeria i zostało udostępnione publicznie z końcem lipca 1752 roku. Obecnie zajmuje powierzchnię 17 hektarów i ma za sobą wiele sukcesów – m.in. pierwsze w Europie narodziny słonia indyjskiego (1900 r.).

#3. Wschodnie królestwo

2071320844958ffr3.jpg

Austria – nie mylić z Australią – to w oryginale Österreich, czyli wschodnie królestwo czy też państwo na wschodzie. Arabowie nazywają Austrię Nimsą, natomiast dla Czechów to… Rakousko. Hrad Rakous to po czesku zamek Raabs an der Thaya, znajdujący się nieopodal czesko-austriackiej granicy. Pochodząca z czeskiego nazwa zawędrowała nawet do naszego języka. W dawnej polszczyźnie Austrię określało się mianem Rakusy.

#4. Grossglockner

2071321551d2260r4.jpg

Północna część Austrii jest stosunkowo płaska… ale nic nie szkodzi, bo im dalej na południe, tym więcej się dzieje. Aż 62% powierzchni kraju pokrywają Alpy Austriackie. Ich najwyższym szczytem jest Grossglockner wznoszący się na wysokość 3798 m n.p.m. Austriackie Alpy to też raj dla miłośników wszelkich sportów i innych aktywności zimowych. Jest tu nie mniej ciekawie niż np. w sąsiadującej Szwajcarii, za to na pewno taniej (choć czy tanio, to już kwestia dyskusyjna).

#5. Najstarszy Europejczyk

207132206f9919ar5.jpg

Kiedy w 1991 roku, podczas wycieczki w góry na austriacko-włoskiej granicy, Erika i Helmut Simon natknęli się na zwłoki, uznali, że to turysta, którego spotkał nieszczęśliwy wypadek. Zawiadomili odpowiednie służby i dopiero po czasie okazało się, że – nawet jeśli był to „turysta” – to zdecydowanie starszy niż początkowo sądzono. Tak właśnie odkryty został Ötzi, człowiek zmarły przed 5300 laty. Z przebitym strzałą ramieniem przeleżał cały ten czas, zakonserwowany w lodowcu, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie na nim wielu badań.

#6. Cała świnia szczęścia

207132367b284b7r6.jpg

Co kraj, to obyczaj, co kraj, to także inny symbol szczęścia. Może to być czterolistna koniczyna, może być i… zwykła świnia. Tak właśnie wygląda to w Austrii, gdzie szczęście przynosi właśnie świnia. I wraz z nadejściem Nowego Roku Austriacy masowo obdarowują się nawzajem świniami z marcepanu lub czekolady, życząc sobie powodzenia. Nie zaszkodzi też toast Schnappsem – austriackim destylatem przygotowywanym na bazie ziemniaków bądź zbóż, korzeni lub owoców… czyli właściwie na bazie czegokolwiek, co się da przedestylować.

#7. Bertha von Suttner

2071324dbfbfbefr7.jpg

Czas na obiecaną na początku osobistość. W kraju, który wydał na świat niespełnionego malarza, który przemodelował historię świata, nie może to być nikt inny niż… Bertha von Suttner, członkini ruchów pacyfistycznych, a przy tym pisarka i dziennikarka. Urodziła się w 1843 roku, zresztą w Pradze, a zmarła w 1914 w Wiedniu. Za swoją działalność na rzecz pokoju jako pierwsza kobieta w historii uhonorowana została Pokojową Nagrodą Nobla.
1

Oglądany: 16392x | Komentarzy: 17 | Okejek: 128 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

13.06

12.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało