Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Tak pięknego trollingu dawno nie było! Profesor z AGH obnaża słabość systemu Czarnka

44 328  
323   45  
Prof. Konrad Szaciłowski to uznany chemik, który na co dzień pracuje na uczelni AGH w Krakowie. Jednak po godzinach lubi trollować system ministra Czarnka i ukazywać jego słabości. W ostatnim profesor zyskał popularność w sieci m.in. za sprawą swojej publikacji naukowej traktującej o... zamiłowaniu Jana Pawła II do zapałek.
O prof. Szaciłowskim zrobiło się ostatnio dość głośno. Wszystko za sprawą pewnej publikacji zatytułowanej „Filumenistyczne hobby Jana Pawła II”. Autor w swojej publikacji opisuje chorobliwe wręcz zainteresowanie papieża Polaka... zapałkami na bitych 10 stronach:

Dziedzictwo filumenistyki Jana Pawła II odzwierciedlało także jego głębokie zaangażowanie w promowanie dialogu międzykulturowego i pojednania. Zapałki, które reprezentowały różnorodność kultur i narodów, stały się symbolem jedności w różnorodności, co pozostawało w zgodzie z przesłaniem duchowego przywództwa Ojca Świętego - czytamy w publikacji.

Publikacja trafiła do czasopisma „Wschodni rocznik humanistyczny” nie bez powodu. Bo choć czasopismo naukowe istnieje już od 2004 roku, to dopiero za rządów ministra Czarnka zyskało ono na wartości. Do roku 2019 za publikację w czasopiśmie można było uzyskać od 2 do 7 punktów liczących się przy ewaluacji pracowników szkolnictwa wyższego.Jednak w roku 2019 minister Czarnek stwierdził, że trzeba nieco podbić te liczby i za publikację można było otrzymać aż 70 punktów. To jednak nie wystarczyło i w roku 2023 wartość ta skoczyła do 100 punktów. To właśnie dlatego prof. Szaciłowski zdecydował się na publikację całkowicie bezwartościowej, z punktu widzenia nauki, pracy. Miało to obnażyć słabości oraz absurd panującego systemu ewaluacji i przyznawania punktów.

Na jednej publikacji się oczywiście nie skończyło. Było ich nieco więcej. Kolejna, ważna z punktu widzenia doskonałego trollingu, jakim niewątpliwie było działanie prof. Szaciłowskiego, praca to „Rola katolickich rozgłośni w kształtowaniu postaw moralnych młodzież” opublikowana na łamach „Fides Ratio et Patria Studia Toruńskie”.To drugie czasopismo naukowe również zyskało dość sporo za rządów ministra Czarnka. W roku 2023 można było za tego typu aktywność uzyskać aż 140 punktów.

Co ciekawe współautorem tej pracy jest niejaki Kapela Pilaka, z Beýik Türkmenbaşy Studio of Dutar Music. Brzmi niedorzecznie, prawda? Owszem, bo tak miało to wyglądać. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie, aby mógł on widnieć jako jeden z autorów pracy. Wygląda na to, że nikt tego nawet nie sprawdza.


Eldorado jednak szybko się skończyło i Komisja Edukacji Narodowej nieco przycięła punktację. Za publikację we „Wschodnim roczniku humanistycznym” można teraz otrzymać najwyżej 70 punktów, a w „Fides Ratio et Patria Studia Toruńskie” można tych punktów otrzymać 40.

I jeśli wydaje się komuś, że celem profesora było tylko podpalenie świata i podziwianie, jak płonie, jest w błędzie:

Ocena instytucji na podstawie liczby tzw. punktów ministerialnych czasopism, w których publikują pracownicy tej instytucji może budzić wątpliwość. Nie zawsze wiadomo, dlaczego akurat to czasopismo tych punktów ma tak dużo
Pokazywanie takich niedoskonałości systemu ewaluacji instytucji naukowych to dążenie do wyższych standardów działalności naukowej i lepszej czy wiarygodniejszej jej oceny.
Czasami kontrowersyjna zawartość tych publikacji to także wyraz krytycznego stosunku autora do sposobu oceny dorobku naukowego poprzez punkty za publikacje, bo tych, jak się okazuje, można uzyskać dużo niekoniecznie z powodu wybitnej zawartości merytorycznej tych publikacji - tłumaczy.

Do całej sprawy odniosła się również sama uczelnia AGH. Poinformowali, że publikacje dotyczą osobistych zainteresowań profesora i nie zostały one zgłoszone do dorobku AGH w Krakowie.
4

Oglądany: 44328x | Komentarzy: 45 | Okejek: 323 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

21.06

20.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało