Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najmocniejsze cytaty – Roksana Węgiel komentuje przeszłość Dagmary Kazimierskiej

53 215  
281   223  
W dzisiejszym odcinku:
  • Słów kilka o stanie polskiej nauki i czemu naukowcy wolą pracować za granicą
  • Hajto o piłkarzach i presji, jaką niby odczuwają
  • Politycy walczą o krzyż. Dla Morawieckiego to ważniejszy symbol niż biały orzeł
  • Manifest kasjerek i kasjerów skierowany do klientów sklepów

#1. Roksana Węgiel komentuje przeszłość Dagmary Kazimierskiej

main_03fuks_e_hej.jpg

Kim jest Dagmara Kazimierska nie trzeba chyba mówić, ale tak w skrócie – była szefowa agencji towarzyskiej po odsiadce, której stacje telewizyjne latami napędzały karierę i promowały. Do czasu, aż ktoś przeczytał akta sprawy, gdzie została skazana, i zrobiła się afera. Więcej o sprawie możecie przeczytać tutaj. W ostatnim programie z jej udziałem brała udział także młoda piosenkarka Roksana Węgiel, która postanowiła zabrać głos i powiedzieć, co sądzi o przeszłości koleżanki z „Tańca z gwiazdami”. W rozmowie z plotkarskim portalem powiedziała:

Wystarczył tak naprawdę jeden wpis, który spowodował, że Dagmara została postrzegana zupełnie inaczej. Jest mi przykro. Ja ją poznałam prywatnie, ona robi bardzo dużo dobrego. Może to są rzeczy, o których ona nie mówi publicznie – pomaga dzieciom, ludziom, którzy tego potrzebują. Uważam, że ona ma naprawdę dobre serce. Nawet jeśli miała jakaś swoją przeszłość, to ludzie się zmieniają. Naprawdę, czemu my oceniamy tak pochopnie, nie znając całej prawdy, całej historii?

Zgadzacie się z nią, czy jednak kobietę za przeszłość powinien spotkać ostracyzm społeczny?

#2. Słów kilka o stanie polskiej nauki i czemu naukowcy wolą pracować za granicą

l_20706663ac74cccGNovsiZX0AAZmVa.jpg

Kilka dni temu media obiegła informacja, że z funkcji głównego naukowca przy Open AI zrezygnował jeden z twórców firmy, Ilya Sutskever. Okazało się, że jego miejsce zajmie Polak Jakub Piechocki. Pierwszy raz mogliśmy o nim usłyszeć w 2012 roku, kiedy wraz z kolegami zdobył drugie miejsce na świecie w konkursie programistów.

https://img.joemonster.org/upload/sqg/2070663da729...

Przy okazji głos w sprawie tego, jak to jest z naszymi naukowcami i ich pracą w Polsce zabrał Piotr Sankowski – za Wikipedią: polski informatyk, doktor habilitowany nauk matematycznych. Specjalizuje się w algorytmach, w szczególności w zastosowaniach metod algebraicznych w algorytmach grafowych. Profesor nadzwyczajny Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2021 roku prezes IDEAS Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Swój wpis Sankowski zaczął od anegdoty dotyczącej Piechockiego:

Jakub Pachocki niedawno został głównym naukowcem w OpenAI. Oczywiście ogromne gratulacje! Nasza znajomość sięga wiele lat wstecz i może ten awans to dobra okazja, żeby przytoczyć pewną anegdotę. Kilka lat temu, przy okazji 25-lecia Olimpiady Informatycznej zadałem Kubie pytanie - “co moglibyśmy zrobić abyś wrócił do Polski? Odpowiedź brzmiała - “nic”. Dlaczego? “nie ma znaczenia, ile bym zarabiał, bo ważne jest coś innego. W mojej pracy w OpenAI decyduję o tym na co idzie budżet, i że mogę przeznaczyć jego dużą część na moce obliczeniowe”.

Dalej porusza temat tego, jak to wygląda u nas:

Piszę o tym, bo chcę zwrócić Waszą uwagę na kilka rzeczy. Oczywiście pierwsza z nich to fakt, że kształcimy w Polsce fantastycznych ludzi. Ale żeby zatrzymać ich w kraju lub zachęcić do powrotu, trzeba wziąć pod uwagę ich potrzebę sprawczości i ambicje. Dmuchnąć w ich żagle i dać im tworzyć innowacje. Czemu to problem? Ośmielę się stwierdzić, że w Polsce nikt nie odważyłby się pozwolić młodemu badaczowi, takiemu jak Kuba, zarządzać kilkudziesięciomilionowym budżetem, bo on nie może być samodzielny bez habilitacji, bo na pewno jego indeks Hirsha był wtedy mniejszy niż 21, nie mówiąc o tym, że nikt by nie uwierzył, że tworzenie AI grającego w DOTAę jest ważne! Jakiś powód na pewno by się znalazł, by taki pomysł “zkillować“. Kolejny powód to fakt, że jako kraj nie inwestujemy strategicznie. Ja osobiście się zgadzam z tym, że jeżeli chcemy mieć realny impact w AI to właśnie to inwestycje w moce obliczeniowe są niezbędne. Już wtedy (to ponad 5 lat temu!) oznaczało to budżety w wysokości kilkudziesięciu milionów dolarów rocznie. My nawet dzisiaj, w zupełnie innym świecie dla AI, zastanawiamy się, czy warto zrobić podobną inwestycję w sprzęt na poziomie całego kraju… a w tym samym momencie Stany ogłaszają roadmape AI na 35 mld USD.

Podsumowując:

I tak, toast z gratulacjami możemy za Kubę wznieść przez ocean. Jest chodzącym przykładem na to, że warto uwierzyć w możliwości młodych badaczy/innowatorów i stworzyć im odpowiednie warunki, a będą mogli dokonać niesamowitych rzeczy. Ja trzymam kciuki, za naszą Polską rewolucję mentalną - która mam nadzieję już się rozpoczęła - i za młodych naukowców w kraju. Naprawdę wierzę, że tworząc lepsze warunki do robienia nauki, młodzi zostaną w kraju. Trzymam za to kciuki i z radością informuję, że dwa stypendia START FNP dla młodych naukowców zostały przyznane właśnie młodym badaczom w IDEAS NCBR.


#3. Hajto o piłkarzach i presji, jaką niby odczuwają

main_28wierszyk_o_babie_i_pewnym_kierowcy.jpg

Tomasz Hajto postanowił ostatnio przejechać się po piłkarzach Wisły Kraków i ich słabych wynikach w lidze. Piłkarze „Białej Gwiazdy” kilka dni wcześniej zdobyli Puchar Polski, ale później forma im mocno spadła i zanotowali zaskakujące porażki. W krótkim monologu na antenie Polsat Sport były piłkarz podsumował ich dosadnie:

Byłem ostatnio w szpitalu MSWiA w Warszawie (…), jak ja słyszę o presji w piłce, to nikt sobie nie zdaje sprawy o presji, jaka ciąży na pracownikach i chorych. Więc nie chce mi się słuchać, że w piłce, że w Wiśle jest presja ze strony kibiców. To chyba dobrze, że Wisła ma kibiców, i dobrze, że jeżdżą na mecze. W piłce jest prosta zasada – albo to umiesz, albo nie umiesz, bo piłka to jest powtarzalność, jak tenis ziemny. (…) Raz w roku to i kurka złote jajko zniesie, więc raz w roku Wisła zagrała dobry mecz w finale i zasłużenie wygrała.

Całą wypowiedź możecie obejrzeć tutaj.

#4. Politycy walczą o krzyż. Dla Morawieckiego to ważniejszy symbol niż biały orzeł

main_18dla_najbardziej_zbulwersowanych_ny_sekcja.jpg

W ostatnich dniach rozpoczęła się wojenka o to, czy krzyże mają prawo wisieć w urzędach. Na pierwszy front poszli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Barbara Nowak z PiS. Więcej o tym, co się działo między nimi znajdziecie tutaj. Temat poruszył także były premier Mateusz Morawiecki, który na swoim Facebooku napisał:

Krzyż jest fundamentem i źródłem naszej, europejskiej cywilizacji. To symbol ważniejszy dla Polski od znaku białego orła. Komu przeszkadza krzyż, ten stawia się poza tym, co polskie i prawdziwie europejskie. Z krzyżem walczyli okupanci Polski i komuna. „Brońcie krzyża od Giewontu do Bałtyku” - JP II.

Co o jego słowach sądzą komentujący?

Fundamenty naszej europejskiej cywilizacji są trzy: filozofia grecka, prawo rzymskie, etyka chrześcijańska… W chrześcijaństwie zaś zdecydowanie ważniejsze jest zmartwychwstanie niż krzyżowanie...

Jeśli przeszkadzał im krzyż to rozumiem, że nie będzie też choinek z bombkami, wielkanocnych jajeczek i królików. To wszystko się przecież łączy i pochodzi z wspólnych korzeni...

Symbol imprezki na plebanii Dąbrowie Górniczej.

Walczyliśmy o krzyże za czasów komuny i stanu wojennego, a teraz tak łatwo daliśmy wyprowadzić krzyż z przestrzeni publicznej.

W Polsce państwo świeckie jest kategorią ustawową, określoną w ustawie z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Art. 10 ust. 1 tej ustawy brzmi: „1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań”.

Wolałbym Panie Premierze żeby samozwańczo nie wypowiadał się Pan za wszystkich Polaków w Polsce. Jestem głęboko wierzący i nie potrzebuje żeby Pan się za mnie wypowiadał.

Jeżeli ktoś w ŚWIECKIM KRAJU mówi że krzyż (czyli symbol religijnego kultu) jest ważniejszym symbolem dla Polski jako ogółu (gdzie są również ludzie niewierzący i innych wyznań) niż Orzeł Biały będący Symbolem Narodowym, Państwowym, świeckim w demokratycznym (??) niewyznaniowym kraju... To coś tu jest nie halo..., a na pewno nie jest to osoba odpowiednia na zajmowanie stanowisk znaczących dla porządku prawnego i konstytucyjnego przypomnijmy PAŃSTWA ŚWIECKIEGO (przynajmniej w teorii państwa świeckiego co wynika bezpośrednio z Konstytucji RP).


#5. Manifest kasjerek i kasjerów skierowany do klientów sklepów

o_489270_1024.webp?2024-05-22-10-17-35

Co jest najgorsze w pracy na kasie? Pewnie znalazłoby się wiele czynników, za które głównie odpowiada firma, w której ludzie są zatrudnieni. Może to być zbyt niska płaca, zbyt duże wymagania co do szybkości pracy, warunki, które panują dookoła itd., itp. Ale jest też coś, za co odpowiadamy my – klienci. Chodzi o zachowanie, kiedy przychodzi do płacenia, które stało się takim problemem, że powstał specjalny manifest skierowany do klientów, a brzmi on tak:

Drogi kliencie
Szanuj sprzedawcę, zakupy to transakcja obustronna.
Mając do wydania 20 zł lub 200 zł nie jesteś królem życia i nie traktuj innych, jak szmatę.
Poczekaj na swoją kolej, trzem osobom jednocześnie pomóc się nie da.
„Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo" dawno nikogo nie śmieszy.
Przywołać ręką to możesz psa.
Rozmawiasz ze mną, nie odbieraj telefonu. Jak zaczniesz rozmawiać - nie będę czekał. Zajmę się czymś innym.
„Ale musi być rabat" - nie musi.
„Bo pójdę do konkurencji" - taki szantaż nie działa.
Nie rzucaj mi pieniędzy.
Dziękuję i do widzenia - to nie zajmuje dużo czasu.
Problem z kasą - nigdy nie zawiesił Ci się komputer?
Chrząkanie nie sprawi, że kolejka się zmniejszy.
Sklep to nie śmietnik, budka telefoniczna, poczekalnia.
Szanujmy się... Tylko czy aż tyle...
Weekend ma być ciepły, więc i pewnie będą zapasy grillowe robione. Może warto o tym pamiętać.

6

Oglądany: 53215x | Komentarzy: 223 | Okejek: 281 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało