Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Fidżi – 7 ciekawostek o wakacyjnym zakątku na krańcu świata

13 166  
114   8  
Daleko to mało powiedziane, co nie znaczy jednak, że nie warto. Bo Fidżi to miejsce pod wieloma względami wyjątkowe, ale i specyficzne.

#1. Jak na Fidżi dotarli ludzie

2071074ca0881d8r1.jpg

Wyspy Fidżi zamieszkiwane są stosunkowo od niedawna. Pierwsi Polinezyjczycy przybyli tam – jeśli dać wiarę dotychczasowym ustaleniom archeologów – między 1230 a 860 r. p.n.e. Pierwotna imigracja, podzielona na trzy duże fale, dała początek społeczeństwu, które obecnie liczy nieco ponad 900 tys. mieszkańców. Polinezyjczycy, wraz z Melanezyjczykami, osiedlili się na wyspach i żyli długo i szczęśliwie, nieomal w tajemnicy przed resztą świata.

#2. Odkrycie dla świata

2071075bfb1e152r2.jpg

Gdyby nie całkowity przypadek, być może dalej nie wiedzielibyśmy o istnieniu tego odległego terenu. Patrząc z europocentrycznego punktu widzenia, Fidżi nie istniało aż do 1643 roku. To wtedy w pobliskie rejony zabłąkał się holenderski odkrywca Abel Tasman. Przez dwa kolejne stulecia wyspy pozostawały praktycznie nieznane – i tylko sporadycznie przepływali wokół nich europejscy żeglarze. Wśród nich takie postacie jak James Cook czy William Bligh.

#3. Zaproszenie na obiad

207107652635f23r3.jpg

To, że Europejczycy tak długo trzymali się z daleka od Fidżi, mogło im wyjść na zdrowie – bo choć sam człowiek nie zamieszkuje tychże wysp od bardzo dawna, to dość szybko uciekł się do praktyki co najmniej kontrowersyjnej, a mianowicie do kanibalizmu. Jego początki sięgają 400 r. p.n.e. Zjadanie siebie nawzajem nie jest już na Fidżi praktykowane. Mało tego, uczyniono z niego jeden z produktów marketingowych wyspy.

#4. I nie opuszczę aż do śmierci

207107710f786d7r4.jpg

Zjadanie kolegów to brzydki zwyczaj, ale zasadniczo raczej pozbawiony znamion szowinizmu. Tego samego nie można powiedzieć o kolejnej z tradycji, jakie przed laty obowiązywały na Fidżi. Twierdziła ona bowiem, że kobiety powinny towarzyszyć swoim mężom nie tylko podczas ich ziemskiej wędrówki, ale też „po drugiej stronie”. Kiedy mąż umierał, jego żonę duszono i chowano razem z nim w wyjątkowo okrutnym akcie miłości.

#5. Niestandardowy podział obowiązków

2071078f63cc1c9r5.jpg

Bycie kobietą w tradycyjnym społeczeństwie Fidżi nie było łatwym zadaniem – i to nie tylko ze względów wymienionych powyżej. Także codzienność potrafiła dać się we znaki, chociażby tym, iż większość zajęć fizycznych – w innych społeczeństwach uchodzących za typowo męskie – wykonywać musiały kobiety. Mężczyźni natomiast zajmowali się tym, co „bardziej ekscytujące” – wznoszeniem domów czy prowadzeniem wojen.

#6. Domy podzielone

20710796facd23ar6.jpg

Tradycyjnie, mieszkańcy Fidżi żyli w dwóch rodzajach domów – vale i bure. W obu przypadkach były to drewniane chaty kryte słomą, zwykle pozbawione okien, z pojedynczymi i niskimi tylko drzwiami wejściowymi. Wewnątrz było ciemno i pełno dymu, a to za sprawą kopanych pośrodku dołów paleniskowych. Co więc różniło vale i bure? Ich mieszkańcy. Te pierwsze stanowiły domy dla rodzin, podczas gdy w tych drugich mogli przebywać wyłącznie mężczyźni, obrzezani przedstawiciele lokalnych klanów.

#7. Seru Epenisa Cakobau

2071080017695e1r7.jpg

Jednym z władców, którzy zapisali się w historii Fidżi – i bynajmniej nie za sprawą osobliwego imienia – był Seru Epenisa Cakobau, który w latach 50. XIX wieku zdołał zjednoczyć wiele zwaśnionych dotąd plemion. Następnie Cakobau próbował opylić kraj Brytyjczykom w zamian za ich pomoc w spłacie długu wobec Amerykanów i zachować przy tym stanowisko. To ostatnie mu się nie powiodło, a Fidżi od 1871 aż do 1970 roku, czyli na niemal sto lat, stało się brytyjską kolonią. Niepodległość uzyskało 10 października 1970 roku, co nie znaczy, że późniejsze czasy były na wyspach politycznie spokojne.
1

Oglądany: 13166x | Komentarzy: 8 | Okejek: 114 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało