Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Drobne detale w filmach wojennych, które pokazują, że twórcy dobrze znają temat

27 723  
236   39  
Wiadomo, że jest prawda czasu i prawda ekranu, ale ambitni twórcy filmów starają się zachować realia nawet w najdrobniejszych detalach. Nawet jeśli ogólny scenariusz filmu może być samą fikcją, to nawet małe smaczki oddające wiernie realia potrafią podnieść przyjemność z seansu.

#1. „Przełęcz ocalonych” (2016)


W jednej ze scen medyk przypiął zużyte ampułki morfiny do klapy nieprzytomnego żołnierza, aby ranny nie otrzymał przypadkowo drugiej dawki i aby uniknął ryzyka śmierci z powodu przedawkowania.

#2. „Byliśmy żołnierzami” (2002)


Gdy umiera podporucznik Henry Herrick, jego źrenice całkowicie się rozszerzają. Wynika to z faktu, że mięśnie rzęskowe, które kontrolują zwężenie źrenic, nie otrzymują już sygnałów z mózgu.

#3. „1917” (2019)


Śmierć żołnierza z powodu krwotoku jest naprawdę dokładnie przedstawiona. Kiedy umierasz z tego powodu, stajesz się blady z powodu spadku objętości krwi w krwiobiegu. Fakt ten w filmach jest najczęściej ignorowany.

#4. „Szeregowiec Ryan” (1998)


Dwaj niemieccy żołnierze, którzy próbują się poddać, są w rzeczywistości Czechosłowakami siłowo wcielonymi do Wehrmachtu. Amerykanie śmieją się z tego, co oni krzyczeli, a w rzeczywistości krzyczeli oni po czesku: „Nie strzelaj. Jestem Czechem. Nikogo nie zastrzeliłem. Jestem Czechem!”.

#5. „Full Metal Jacket” (1987)


Szeregowy Pyle nie przeładowuje broni po wymianie magazynka, co sugeruje, że w broni pozostał jeszcze nabój. Dodatkowo w odkładanym magazynku widać pozostałą amunicję, której nie zauważył sierżant Hartman. W ten sposób Pyle zdobył amunicję, którą później wykorzystał w łazience.

#6. „Upadek” (2004)


Gdy wiadomość o samobójstwie Hitlera rozchodzi się po bunkrze, pierwszą rzeczą, jaką robią niektórzy oficerowie, jest zapalenie papierosa – Hitler był fanatycznym przeciwnikiem palenia.

#7. „Dunkierka” (2017)


Alex odczuwa wyraźny ból pod wodą podczas eksplozji i bitwy toczącej się nad jego głową. Ma to sens, ponieważ fale dźwiękowe przemieszczają się pod wodą cztery razy szybciej niż na powierzchni, a intensywność dźwięku byłaby nie do zniesienia.

#8. „Bękarty wojny” (2009)


Landa prosi Shosannę, by poczekała na bitą śmietanę, by sprawdzić, czy jest Żydówką. Ponieważ podczas II wojny światowej ciasta były wyrabiane ze smalcu (tłuszczu) zwierzęcego, strudel zostałby zrobiony (najprawdopodobniej) z tłuszczu wieprzowego. Żydzi nie mogą pić mleka ani mięsa, które nie jest koszerne.

#9. „Bękarty wojny” (2009)


Podczas sceny z Niedźwiedziem, na klatkę piersiową kpr. Wilhelma Wickiego spada liść. Pozostaje on na jego klatce piersiowej do końca sceny i symbolizuje żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi musieli nosić pod nazistowską okupacją.

#10. „Czas apokalipsy” (1979)


Kapitan Benjamin Willard mija beczkę z napisem The Dow Chemical Company, która była jednym z głównych dostawców Agent Orange dla USA podczas wojny w Wietnamie.

#11. „Chwała” (1989)


Thomas rozbraja i zabija bagnetem żołnierza Konfederacji dokładnie w taki sam sposób, w jaki wcześniej pokazał mu to sierżant Mulcahy.

#12. „Patriota” (2000)


Postać Williama Tavingtona, grana przez Jasona Isaacsa, została zainspirowana lub oparta na postaci Banastre'a Tarletona. Podczas gdy niektóre elementy filmu zostały mocno wyolbrzymione dla efektu dramatycznego, inne elementy pozostały zgodne z historią – zabijanie rannych patriotów i rzeź poddających się sił.


W poprzednim odcinku
3

Oglądany: 27723x | Komentarzy: 39 | Okejek: 236 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało