Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Czego jak czego, ale inteligencji słoniom nie brakuje – oto dowody

14 152  
139   10  
Wielkie i powolne, nieprzesadnie bystre – w końcu to „tylko” zwierzęta? Słonie pokazują, jak bardzo możemy mylić się w swoich ocenach.

#1. Słonie i języki obce

2069089f3bc1a22r1.jpg

Dlaczego słonie inaczej reagują na to samo zdanie wypowiedziane w języku Masajów, a inaczej w języku Kamba? A dlatego, że Masajowie mają długą historię polowań na słonie, Kamba natomiast nie. Język masajski kojarzy się więc słoniom z zagrożeniem, co wykazano w jednym z eksperymentów, odtwarzając zwierzętom różne nagrania. Co ciekawe, dotyczy to wyłącznie głosów dorosłych mężczyzn – niezależnie od języka, słonie nie reagowały nerwowo na głos kobiet czy dzieci. Oznacza to, że zwierzęta te radzą sobie nie tylko z odróżnianiem języków, ale też wieku czy płci osoby mówiącej.

#2. Słonie i narzędzia

2069088060677aar2.jpg

Posługiwanie się narzędziami nie zawsze jest takie proste, jak mogłoby się wydawać – choć narzędzia przynajmniej z założenia pracę mają właśnie ułatwiać. U człowieka bywa więc różnie, a jak u słoni? Nie najgorzej. W 2010 r. badacze mogli przekonać się, jak 7-letnia słonica wykorzystuje znalezione na miejscu bloki, by wejść wyżej i zdobyć znajdujące się poza zasięgiem z ziemi przysmaki. Już wcześniej wiadomo było też, że słonie wykorzystują patyki, by drapać się tam, gdzie trąba nie sięga. Korzystanie z narzędzi zwierzęta te mają więc opanowane.

#3. Słonie i gesty

2069090c59f67e6r3.jpg

Dwa identyczne pojemniki, w jednym z nich jedzenie – jak dobrze poradzi sobie słoń z wyborem odpowiedniego? To kwestia czysto losowa. A gdy przy pojemnikach stanie człowiek, który gestem wskaże słoniowi, gdzie znajduje się pożywienie? Wówczas prawdopodobieństwo sukcesu gwałtownie rośnie – aż do 68%. Można by się zastanawiać, czy to dużo czy mało. Faktem jest natomiast to, że w podobnym eksperymencie, tyle że przeprowadzonym na rocznych dzieciach, wynik był o zaledwie 5 punktów procentowych lepszy.

#4. Słonie i empatia

206909169c4ab59r4.jpg

Z empatią i wśród ludzi bywa różnie – nawet bardzo różnie – powinniśmy więc zachować pewną ostrożność przy stawianiu siebie za wzór. W świecie słoni natomiast empatia jest zdecydowanie rzeczą powszechną. W 2014 roku badacze przeanalizowali, w jaki sposób azjatyckie zwierzęta pocieszają się nawzajem. Wykorzystywały do tego zarówno kontakt fizyczny, jak i dźwięki – zupełnie jak w rozmowie – starając się podnieść na duchu posmutniałych towarzyszy. Gdyby więc kogoś zawiódł świat człowieka, przynajmniej na słonia zawsze może liczyć.

#5. Słonie i żałoba

2069092aa5d5312r5.jpg

Przeżywanie żałoby nie jest domeną wyłącznie ludzką, chociaż pewnie jakimś nadużyciem byłoby twierdzenie, że określone zwierzęta – słonie czy inne – widzą śmierć tak samo jak człowiek. Przejawiają jednak podobne zachowania. Godzinami stoją nad zmarłymi osobnikami, oddając im cześć. Trącają je trąbami, a niekiedy nawet – z lepszym czy gorszym skutkiem – próbują pochować nieżyjących członków stada. Pod tym względem słonie są więc bardzo ludzkie. Pożegnanie z bliskimi jest dla nich ważnym doświadczeniem.

#6. Słonie i mowa

2069093a44d2814r6.jpg

Jeszcze tylko gadających słoni światu brakowało, można by pomyśleć… Cóż, może i nie brakowało. Fakt jednak, że gadające – i to całkiem po ludzku – słonie już się zdarzyły. Przykładem azjatycki słoń Koshik, który… opanował pięć słów po koreańsku. Nawet jeśli od ich „wypowiadania” do rozumienia znaczenia droga daleka, to samo osiągnięcie już i tak jest imponujące. Naukowcy tłumaczą, że jest to sposób słonia na to, by okazać swoje przywiązanie do opiekunów. Wysiłek warto docenić podwójnie – bo nawet dla osoby, która posiada normalny aparat mowy zamiast trąby, koreański wcale nie jest łatwy.

#7. Słonie i pamięć

20690945f2c1f11r7.jpg

Zdarzyło wam się już tego samego dnia nie pamiętać imienia czy twarzy osoby poznanej rano? Pewnie nie raz… A słoniom się nie zdarza – bo w przeciwieństwie do człowieka, mają naprawdę znakomitą pamięć. Przejawia się to chociażby w umiejętności znajdowania drogi do źródła wody – przydatnej w okresach suszy – czy w rozpoznawaniu swoich towarzyszy nawet po wieloletniej rozłące. W jednym z przypadków okazało się, że rozdzielone na dwadzieścia lat słonie bez trudu rozpoznały się przy ponownym spotkaniu, po raz kolejny dowodząc swojej doskonałej pamięci.
1

Oglądany: 14152x | Komentarzy: 10 | Okejek: 139 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.05

23.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało