Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Skoro wyglądają właściwie tak samo, to na czym polega różnica?

24 252  
151   27  
Niektóre rzeczy wydają się oczywiste… przynajmniej dopóty, dopóki wygodna teoria nie zazna konfrontacji z brutalną rzeczywistością.

#1. Motyle i ćmy

20688095f455398r1.jpg

Kolorowe motyle spędzają dnie na lataniu po łąkach, brązowe i szare ćmy nocami lgną do światła (jak gdyby nie mogły szukać szczęścia za dnia). Nie do końca. Istnieją zarówno nocne motyle, jak i aktywne za dnia ćmy. Jest wiele motyli zupełnie nijakich kolorystycznie, jak i mnóstwo niezwykle efektownych ciem. Jak więc odróżnić jedne od drugich? Najprościej po tzw. antenkach. Te u motyli rozszerzają się na końcówkach. Te u ciem są zwykle krótsze i grubsze na całej swojej długości.

#2. Delfiny i morświny

20688169661adfer2.jpg

Jak pomylić delfina z morświnem? Jeśli wziąć pod uwagę najbardziej „oczywistych” przedstawicieli swoich gatunków, to faktycznie dość trudne. Już jednak delfin szary wygląda zdecydowanie bardziej jak morświn, nie wspominając nawet o kolejnym z delfinowatych, czyli o orce. W większości przypadków delfiny mają wydłużone głowy, smuklejszy tułów i zakrzywioną płetwę grzbietową. Morświny natomiast charakteryzują się okrąglejszymi głowami i cięższą budową. Przypominają nieco delfina, który przeszedłby na typowo amerykańską dietę.

#3. Owce i kozy

20688128bf481e2r3.jpg

Trzeba by całe życie spędzić w mieście, żeby nie potrafić odróżnić kozy od owcy, prawda? Czasem jednak i żyjąc na wsi można zbłądzić – bo np. to powyżej to koza czy owca? Pytanie niestosowne, bo to akurat hybryda, połączenie kozy i owcy w jednym. Jeśli jednak nie chodzi akurat o eksperymenty genetyczne, u kóz najczęściej ogon jest podniesiony, u owiec opuszczony. Owce i kozy inaczej też się zachowują. Te pierwsze – jak kosiarka, wyżerając trawę, którą napotkają na swojej drodze. Te drugie sięgają wyżej, a dla zdobycia obiadu gotowe są nawet wspiąć się na drzewo.

#4. Jaszczurki i salamandry

2068811d24067c5r4.jpg

Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Generalnie dość płaskie, z długim ogonem, poruszające się na czterech nogach. Tymczasem jaszczurki bliżej spokrewnione są nawet z człowiekiem niż z salamandrami. Jaszczurki to gady, salamandry – płazy. Jaszczurki mają pazury oraz ciało pokryte łuskami, salamandry (w zdecydowanej większości przypadków) wprost przeciwnie. Co więcej, bezpłucne salamandry oddychają poprzez skórę – gładką i nawilżoną. A że np. salamandra plamista to – wedle innej nazwy – jaszczur ognisty, to już zupełnie odmienna historia.

#5. Jeże i jeżozwierze

2068813ead33ee8r5.jpg

Przynajmniej w Polsce o odróżnienie jeża od jeżozwierza nie jest trudno. Byłoby niemałą osobliwością, gdyby okazało się, że zameldował się u nas prawdziwy jeżozwierz. Zwierzęta te występują bowiem głównie w Afryce i Azji (chociaż bywają i we Włoszech). Analogicznie zaskakujące byłoby natknięcie się na jeża w którejś z Ameryk. Pomimo zbliżonej nazwy oraz kolców, jeże oraz jeżozwierze nie mają ze sobą wiele wspólnego. Jeżozwierze preferują dietę wegetariańską, jeże natomiast zjedzą wszystko, co nie zdąży im uciec z talerza.

#6. Krokodyle i aligatory

20688143e65b513r6.jpg

Krokodyl, aligator – jeden pies… No nie do końca, choć na pierwszy rzut oka jednego z drugim bardzo łatwo pomylić. Różnic natomiast nie brakuje. Po pierwsze, w naturalnym środowisku. Krokodyle dobrze radzą sobie w wodzie słonej, aligatory zdecydowanie preferują akweny słodkowodne. Szczęka krokodyla – gdy popatrzeć na nią z góry – ma kształt przypominający literę V, szczęka aligatora – U. Jest jeszcze co najmniej jedna cecha charakterystyczna krokodyli. To czwarty ząb, licząc od przodu, który… nie mieści się w gębie i odstaje do góry. Zwykle jednak, gdy kontakt z gadem jest na tyle bliski, by dało się przeprowadzić kontrolę uzębienia, różnica między krokodylem a aligatorem przestaje mieć znaczenie.

#7. Jaguary i lamparty

2068815bf98096fr7.jpg

Jak odróżnić jaguara od lamparta? W bardzo prosty sposób – wystarczy… spojrzeć na mapę. Lamparty żyją w Afryce i Azji, natomiast jaguary w Ameryce Środkowej i Południowej. Koniec pieśni? No nie. Choć wyglądają bardzo podobnie, lamparty są zwykle mniejsze i bardziej smukłe. Mają też dłuższe ogony. Oba gatunki mają charakterystyczne cętki, ale u jaguarów wewnątrz niektórych cętek zaobserwować można dodatkowe ciemne punkty. Takie u lampartów nie występują. Tym natomiast, co łączy oba gatunki, jest to, że zarówno jaguary, jak i lamparty bardzo trudno spotkać na żywo. Unikają człowieka jak tylko mogą… ale czy można je za to winić?
7

Oglądany: 24252x | Komentarzy: 27 | Okejek: 151 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.05

23.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało