Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Cztery nastoletnie żony i 12 dzieci: czego jeszcze nie wiedzieliśmy o Charliem Chaplinie

17 070  
98   8  
Charlie Chaplin jest znany na całym świecie; jego kariera jako aktora kina niemego trwała dobrych kilkadziesiąt lat. Chaplin wydaje się zabawny, wręcz wzruszający, a niewiele osób wie, ilu skandali był bohaterem. Czego zatem możemy nie wiedzieć o komiku Charliem Chaplinie?
Charles Chaplin i Lita Gray

Nikt nie wie, gdzie się urodził


Według jednej z wersji Chaplin urodził się w obozie cygańskim – napisano o tym w liście ukrytym w domu Chaplina. List odkryła rodzina aktora w 1991 roku, 15 lat po jego śmierci. Nadawcą listu był niejaki Jack Hill, który napisał, że Chaplin urodził się w „obozie cygańskim należącym do królowej Cyganów”, która była jego ciotką.

Według Hilla Chaplin urodził się w miasteczku Smethwick niedaleko Birmingham. Aktu urodzenia Charliego Chaplina nigdy nie odnaleziono, ale biografowie aktora byli pewni, że urodził się on w Londynie w rodzinie artystów Music Hall Charlesa Spencera Chaplina i Hannah Chaplin.

Cztery żony

Chaplin z pierwszą żoną Mildred Harris

Chaplin poznał swoją pierwszą żonę, Mildred Harris, gdy miał 30 lat, a ona zaledwie 16. Pobrali się, ponieważ Mildred była pewna, że jest w ciąży. Choć alarm okazał się fałszywy, już wkrótce Mildred naprawdę zaszła w ciążę i urodziła syna, który żył tylko trzy dni. Życie rodzinne pary nie układało się i już po dwóch latach para rozwiodła się.

Chaplin jednak nie pozostał długo sam. W wieku 35 lat poznał swoją przyszłą żonę, Litę Gray, która miała wówczas zaledwie 12 lat. Aktor poprosił nawet przyjaciela o namalowanie portretu dziewczyny. Ich związek rozpoczął się, gdy Lita skończyła piętnaście lat i podpisała kontrakt na zagranie w filmie. Lita szybko zaszła w ciążę. Chaplin zasugerował jej aborcję, ale dziewczyna odmówiła.

Wówczas zaproponował, że znajdzie jej męża i zapłaci „odszkodowanie” w wysokości 20 tysięcy dolarów, ale ta opcja również została odrzucona. Chaplin równie dobrze mógł trafić do więzienia za seks z nieletnią. Gray nalegała na ślub, chociaż przyznawała, że nie kocha Chaplina.

Charles Chaplin i Lita Gray

Postanowili wziąć ślub w Meksyku, w największej tajemnicy. W drodze powrotnej do Kalifornii, gdy Lita stała w wagonie z dużymi oknami, Chaplin podszedł do niej i powiedział: „To świetny moment, aby położyć kres temu obrzydliwemu czynowi – może skoczysz?”.

To małżeństwo również nie trwało długo. Trzy lata później para rozstała się. Gray oskarżyła Chaplina o ciągłą niewierność i perwersję, a także o wycelowanie w nią z pistoletu i naleganie na aborcję. Na rozprawie prawnik Lity zagroził Chaplinowi ujawnieniem nazwisk sześciu aktorek, z którymi komik sypiał podczas tego małżeństwa. Gray otrzymała po rozwodzie 625 tysięcy dolarów i 200 tysięcy dolarów na swoje dzieci.

Paulette Goddard i Charlie Chaplin, 1938 r.

Chaplin poznał swoją trzecią żonę kilka lat później. Najprawdopodobniej ich romans nie rozpocząłby się, gdyby Paulette Goddard nie skłamała, że ma zaledwie 17 lat (w rzeczywistości miała 22 lata). Wkrótce zamieszkała z Chaplinem i rozpoczęli pracę nad nowym filmem, a wkrótce po jego premierze rozwiedli się.

Chaplin starał się kontrolować jej życie w każdym aspekcie, podczas gdy Paulette wolała wolność. Chociaż odeszła od aktora, byli małżonkowie pozostali przyjaciółmi aż do jego śmierci.

Oona O'Neill i Charlie Chaplin

W wieku 54 lat Charlie Chaplin znalazł sobie czwartą żonę, 18-letnią Oonę O'Neill. Jak to bywa w środowisku twórczym, przyszła na casting. Chociaż Chaplin uważał, że jest za młoda na potrzeby jego filmu, podpisał z nią kontrakt i zaczął udzielać jej prywatnych lekcji aktorstwa.

Lekcje zaprowadziły go ponownie do ołtarza w 1943 roku. Być może w końcu znalazł swoją bratnią duszę, ponieważ para przeżyła razem 34 lata i wychowała ośmioro dzieci.

„Największy sadysta”


Kiedy Marlon Brando spóźnił się 15 minut na plan „Hrabiny z Hongkongu”, reżyser Charlie Chaplin skrzyczał Brando w obecności wszystkich, mówiąc, że „nie ma on poczucia etyki zawodowej” i że przynosi hańbę profesji aktora.

W swojej autobiografii Brando pisał również, że Chaplin znęcał się i publicznie poniżał swoje dzieci. Brando stwierdził, że Chaplin jest „być może największym sadystą, jakiego kiedykolwiek spotkałem”.

Problemy z prawem


Chaplin miał także trudne relacje z władzami. FBI rozpoczęło śledztwo w sprawie Chaplina w latach trzydziestych XX wieku, po premierze „,Dzisiejszych czasów”. Podczas kręcenia „Wielkiego dyktatora” Chaplina ostrzegano, że film będzie miał problemy z cenzurą – w latach 40. nie wolno było publikować filmów antyfaszystowskich, aby nie szkodzić neutralnym stosunkom między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami.

Podczas montażu filmu „Pan Verdoux” Chaplin został wezwany do Waszyngtonu na przesłuchanie przed Komisją Izby Reprezentantów ds. Działalności Antyamerykańskiej, ale „zaproszenie” zostało później odwołane. Wezwano wówczas 19 osób z Hollywood. Ci, którzy odmówili, powołując się na swoje prawa obywatelskie, zostali skazani na rok więzienia za obrazę komisji.

Według jednej wersji, przedstawionej przez Chaplina w rozmowie z reporterami, żeby ośmieszyć Komisję ds. Działalności Antyamerykańskiej Izby Reprezentantów, miał on zamiar stawić się na przesłuchania w kostiumie włóczęgi; z tego powodu Komisja wycofała swoje wezwanie.


Chaplin żył długo i kontrowersyjnie, zmarł jednak tak, jak wielu zapewne marzy o śmierci – w swoim łóżku, w wieku 88 lat, we śnie.

2

Oglądany: 17070x | Komentarzy: 8 | Okejek: 98 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.05

23.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało