Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

​„Gry za 70 dolarów skazane są na wymarcie” - twierdzi CEO Saber Interactive – W co jest grane?

29 094  
141   96  
Dzisiaj:
 • Polska strategia najbardziej wyczekiwanym tytułem na Steam
 • Gracze wściekli na EA z powodu drastycznej podwyżki abonamentu
 • Star Wars Outlaws rozwścieczyło graczy
 • „Gry za 70 dolarów skazane są na wymarcie” - twierdzi CEO Saber Interactive
 • Nagrody BAFTA rozdane. Cyberpunk wśród laureatów

#1. Polska strategia najbardziej wyczekiwanym tytułem na Steam


Platforma Steam posiada coś takiego, jak Lista życzeń (ang. wishlist). Można do niej dodać tytuły, które chcielibyśmy kiedyś kupić, aby otrzymywać powiadomienia o wszelkich aktualizacjach związanych z danym tytułem. Jeśli gra już wyszła, to Steam powiadomi nas o wszelkich obniżkach aktualnie obowiązujących na dany tytuł. Jeśli natomiast jeszcze nie miała swojej premiery, to w ten sposób możemy okazać swoje zainteresowanie tytułem i otrzymać powiadomienie, kiedy będzie on miał swoją premierę.

I choć trudno w to uwierzyć, to obecnie top 1 na Liście życzeń platformy Steam znajduje się strategia od maleńkiego polskiego studia Slavic Magic. Chodzi oczywiście o Manor Lords.


Co ciekawe Manor Lords wyprzedziło mocno wyczekiwanego przez wielu Hadesa 2, a to spory wyczyn.

Gra Manor Lords zadebiutuje we wczesnym dostępie już 26 kwietnia tego roku (na Steamie i w Game Passie). Początkowo gra będzie dostępna tylko na PC, jednak w późniejszym czasie pojawi się też na konsolach Xbox Series X/S.

#2. Gracze wściekli na EA z powodu drastycznej podwyżki abonamentu


Mówi się, że "tanio, to już było". Powiedzenie to doskonale pasuje do sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się abonament EA Play. Firma postanowiła drastycznie zwiększyć opłaty, co wzbudziło dość spore kontrowersje wśród graczy.


Ale ile wcześniej kosztował abonament EA Play? Miesięczny koszt pakietu podstawowego wynosił 14,99 zł, a roczny 79,90 zł. Z kolei jeśli chodzi o opcję Play Pro, to jej miesięczny koszt wynosił 59,90 zł, a roczny 419,90 zł.

Widzicie więc, że podwyżki są naprawdę dotkliwe. Podwyżki na ten moment dotyczą tylko nowych użytkowników. Jeśli chodzi o osoby, które opłacają abonament EA Play, to dla nich ceny wzrosną po 10 maja.

#3. Star Wars Outlaws rozwścieczyło graczy


Stało się! Ubisoft w końcu zdecydował się zaprezentować fabularny zwiastun, datę premiery oraz oficjalne ceny poszczególnych edycji gry Star Wars Outlaws.

https://youtu.be/tcdKEy-aJ6o?si=9Kiz78wi9aJK3Dee
Jeśli przeniesiecie się na YouTube i macie zainstalowaną jakąś wtyczkę pokazującą łapki w dół pod filmem, to zobaczycie, że w przypadku fabularnego zwiastuna SW Outlaws stosunek ocen pozytywnych do ocen negatywnych nie wygląda najlepiej.


Wiele osób niebędących na bieżąco, zapewne zastanawia się, skąd takie statystyki. Już wyjaśniam.

Ogólna niechęć do produkcji Ubisoftu bierze się tu z kilku źródeł. Jednym z nich są gracze niezadowoleni z faktu, iż firma zakończyła wsparcie gry The Crew i odebrała wielu osobom możliwość cieszenia się tytułem, za który przecież zapłacili. Tylko co ma piernik do wiatraka? Chodzi tutaj o ogólne pokazanie swojego stosunku do gier usług - a taką grą usługą ma być właśnie Outlaws.

Kolejny aspekt dotyczy ceny gry w przedsprzedaży. Zobaczcie zresztą sami:


Podstawowa wersja nie prezentuje się już najtaniej, ale kiedy spojrzymy na edycję Ultimate, to możemy zacząć się zastanawiać, skąd tak wysoka cena. Może to jakaś super kolekcjonerska wersja z mega figurką głównej bohaterki lub chociaż jej uroczego zwierzaka? Otóż nie. Jest to zwykła cyfrowa wersja gry z jakimiś kosmetycznymi pierdołami, przepustką sezonową oraz możliwością zagrania w Outlaws całe... 3 dni przed oficjalną premierą. Podobny bonus posiada również gra w wersji Gold Edition.

Internauci poczuli spore rozbawienie również na wieść, że nawet pudełkowa wersja gry nie będzie możliwa do zainstalowania bez połączenia z internetem.

Jeśli na sali wciąż są osoby, które mimo wszystkich powyższych informacji, wciąż nie mogą doczekać się premiery gry, to wspomnę tylko, że ma ona nastąpić już 30 sierpnia tego roku. No, chyba że wyłożycie na grę 440 lub 540 zł, to wtedy zagracie sobie już 27 sierpnia.

#4. „Gry za 70 dolarów skazane są na wymarcie” - twierdzi CEO Saber Interactive


Matthew Karch - dyrektor generalny Saber Interactive - podzielił się ostatnio z serwisem IGN kilkoma ciekawymi przemyśleniami na temat cen gier i tego, jak rynek będzie wyglądał w przyszłości.

Karch uważa, że gry za 70 dolarów za jakiś czas całkowicie wyginą. I o dziwo nie zastąpią ich droższe gry, ale... znacznnie tańsze:

Tego nie da się utrzymać... Wszyscy pamiętamy podekscytowanie Cyberpunkiem, który ostatecznie poradził sobie chyba dobrze. Ale gdy oczekiwania są tak wygórowane i w tytuł włożono tyle pieniędzy, ryzyko dla tworzącej projekt firmy jest ogromne. Co jeśli się nie uda?
Wydaje mi się, że rynek przejdzie do produkcji, które nie są może niższej jakości, ale z naciskiem na próby znalezienia sposobu na zredukowanie kosztów.

Co ciekawe te słowa wypowiada ta sama osoba, która wypuszcza niebawem grę Space Marines 2, której cena będzie wynosić... 70 dolarów. Karch twierdzi, że cena jest taka, a nie inna, bo gracze się już do tego przyzwyczaili i wszystko, co kosztuje mniej, jest w ich oczach znacznie gorsze.

#5. Nagrody BAFTA rozdane. Cyberpunk wśród laureatów


Niedawno dobyła się 20. gala rozdania nagród British Academy Game Awards. Nie obyło się bez kilku kontrowersji i zaskoczeń, choć ogólnie zwycięzców w poszczególnych kategoriach można się było gdzieś tam spodziewać.

Co ciekawe wśród nagrodzonych znalazł się również Cyberpunk 2077. Gra otrzymała statuetkę w kategorii Najlepiej rozwijana gra. No i nie ma co się dziwić.

Jednak aby za bardzo już nie przedłużać, przestawię krótką listę zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

 • Najlepsza gra - Baldur's Gate 3
 • Animacja - Hi-Fi Rush
 • Artystyczne osiągnięcie - Alan Wake 2
 • Dźwiękowe osiągnięcie - Alan Wake 2
 • Najlepsza brytyjska gra - Viewfinder
 • Gra-debiut - Venba
 • Rozwijana gra - Cyberpunk 2077
 • Gra familijna - Super Mario Bros. Wonder
 • Coś więcej niż rozrywka - Tchia
 • Projekt gry - Dave the Diver
 • Multiplayer - Super Mario Bros. Wonder
 • Muzyka - Baldur's Gate 3
 • Narracja - Baldur's Gate 3
 • Nowa marka - Viewfinder
 • Wykonawca w roli głównej - Nadji Jeter jako Miles Morales w Marvel’s Spider-Man 2
 • Wykonawca w roli drugoplanowej - Andrew Wincott jako Raphael w Baldur’s Gate 3
 • Techniczne osiągnięcie - The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
 • Wybór graczy - Baldur's Gate 3

W tym tygodniu w Epic Games Store za darmo do zgarnięcia gra Ghostrunner.

W poprzednim odcinku: Wybrano najpopularniejszą postać z gier w historii. Nie, nie jest to Mario

2

Oglądany: 29094x | Komentarzy: 96 | Okejek: 141 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało