Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Siedem wynalazków opatentowanych przez gwiazdy popkultury

25 117  
165   10  
Od 1790 roku w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano ponad osiem milionów patentów. Niektóre z nich zostały przyznane wielkim wynalazcom, na przykład Thomas Edison otrzymał ich ponad 1000. Wiele z nich zostało przyznanych zwykłym ludziom, którzy wymyślili lepszy sposób robienia pewnych rzeczy. Kilka z nich trafiło w ręce osób, o których nie pomyślelibyśmy, że są samotnymi wynalazcami pracującymi w garażu z nadzieją na zmianę świata. Poznaj gwiazdy kina, piosenkarzy pop, a nawet mistrza boksu i ich wynalazki.

#1. Michael Jackson


W teledysku do swojej piosenki „Smooth Criminal” z 1987 roku Michael Jackson pochyla się do przodu pod niemożliwym kątem. Zostało to zrobione za pomocą kabli podłączonych do uprzęży, którą Jackson nosił wokół talii. Jednak nie mógł tego zrobić na scenie, ponieważ wymagałoby to od scenografów zaczepiania i odczepiania go. Jackson wynalazł system, w którym zaczep mógł przejść przez podłogę sceny, którą następnie łapał za pomocą szczeliny w pięcie buta. Jackson opatentował tę metodę wraz z Michaelem Bushem i Dennisem Tompkinsem w 1993 roku.


#2. Florence Lawrence


Florence Lawrence była pierwszą gwiazdą filmową. Zaczęła występować w filmach w 1906 roku i wkrótce pracowała w Biograph Studios z reżyserem D.W. Griffithem. Filmy często nie miały napisów końcowych, ale Lawrence stała się ulubienicą publiczności, która znała ją jako „dziewczynę Biograph”, a później jako „dziewczynę IMP”, kiedy zmieniła studio. W 1914 roku wynalazła kierunkowskaz dla samochodów.

Wynalazłam automatyczne ramię sygnalizacyjne, które po umieszczeniu z tyłu błotnika można podnosić lub opuszczać za pomocą przycisków elektrycznych. Dodatkowe ramię „stop” działa automatycznie po naciśnięciu hamulca nożnego.

Nie była pierwszą osobą, która wynalazła takie urządzenie i nie opatentowała go. Jej matka, Charlotte Bridgwood, wynalazła i opatentowała elektryczną wycieraczkę przedniej szyby w 1917 roku.


#3. Marlon Brando


Pod koniec swojego życia Marlon Brando, który był zapalonym perkusistą, pracował nad opatentowaniem nowego bębna conga, który zamiast być dostrajany za pomocą pięciu lub sześciu śrub na górze, mógł być dostrajany za pomocą tylko jednej korby na dole. Począwszy od 2002 roku, Brando otrzymał cztery patenty na swój system strojenia bębnów. Zmarł jednak w 2004 roku, zanim udało mu się spełnić marzenie o wprowadzeniu swojego wynalazku do produkcji. W 2011 roku perkusista Poncho Sanchez faktycznie grał na jednym z bębnów Brando. „Brzmiał całkiem nieźle” – powiedział, ale zapytany o jego praktyczność dodał: „Byłby zbyt drogi w produkcji i ludzie ciągle by go odsyłali... Ale to był fajny pomysł”.


#4. Prince


Mniej więcej w czasie, gdy zmienił swoje imię na Symbol i stał się „artystą znanym wcześniej jako Prince”, twórca Purple One zaprojektował keytar, który swoimi krzywiznami i strzałkami przypominał jego nowe imię. Prince nigdy sam nie grał na tym instrumencie – nazwanym Purpleaxxe – i to jego klawiszowiec Tommy Barbarella dzierżył nowy wynalazek. Prince otrzymał patent jako „Prince R. Nelson” w 1994 roku.


#5. Hedy Lamarr


We wrześniu 1940 roku niemiecki U-Boot zatopił brytyjski frachtowiec City of Benares; zginęły 262 osoby, w tym 87 dzieci ewakuowanych do Kanady. Hedy Lamarr, jedna z największych gwiazd Hollywood, zaczęła zastanawiać się, jak stworzyć zdalnie sterowaną torpedę, która mogłaby zaatakować łódź podwodną. Jak jednak torpeda mogłaby uniknąć zagłuszenia sygnału sterującego? Podczas katastrofalnego małżeństwa z austriackim handlarzem bronią Fritzem Mandlem, od którego uciekła, by przybyć do Hollywood w 1937 roku, nauczyła się wiele o uzbrojeniu, zwłaszcza o torpedach i zagłuszaniu sygnału radiowego.

Wraz ze swoim przyjacielem, awangardowym kompozytorem George'em Antheilem, opracowała system, w którym rolka pianina mogła przełączać sygnał sterujący między 88 różnymi częstotliwościami. Otrzymali patent w 1942 roku, ale Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych nie była entuzjastycznie nastawiona. Patent Lamarra i Antheila wygasł w 1959 roku, ale ich metoda, znana obecnie jako technologia rozproszonego widma, stała się powszechna w technologii bezprzewodowej, takiej jak Wi-Fi. Pod koniec lat 90. Lamarr w końcu została doceniona za swój wynalazek. Po swej śmierci w 2000 roku stała się równie dobrze znana jako aktorka, jak i wynalazczyni.


#6. Jack Johnson


U szczytu segregacji rasowej w 1908 roku Jack Johnson był pierwszym czarnoskórym mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie. W 1912 roku Johnson został aresztowany na mocy ustawy Manna za zabranie swojej białej dziewczyny Lucille Cameron, którą później poślubił, przez granicę stanu „w celach niemoralnych”. Został skazany na rok więzienia, ale on i Lucille uciekli do Europy. Johnson powrócił do Ameryki w 1920 roku i odbywał karę w Leavenworth w stanie Kansas. Podczas pobytu w więzieniu Johnson wynalazł ulepszony klucz francuski, który można było łatwo rozebrać w celu czyszczenia i naprawy. Otrzymał na niego patent w 1922 roku.


#7. Eddie Van Halen


Główny gitarzysta Van Halen, oprócz bycia bogiem metalu, otrzymał trzy patenty na swoje wynalazki. Świeżo po sukcesie albumu z 1984 roku, w 1985 roku Eddie Van Halen opracował najbardziej rockowy ze swoich wynalazków, „podpórkę pod instrument muzyczny”, patent USA 4656917A, w którym gitara spoczywa bez użycia rąk na podpórce przymocowanej do talii muzyka, „umożliwiając w ten sposób muzykowi tworzenie nowych technik i dźwięków nieznanych wcześniej żadnemu muzykowi”.


4

Oglądany: 25117x | Komentarzy: 10 | Okejek: 165 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało