Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Co jest normalne w Europie, a w USA nie do pomyślenia?

59 572  
523   139  
Niby to Europejczycy są praprzodkami Amerykanów, ale nie da się ukryć, że różnice kulturowe pomiędzy Starym Kontynentem a Ameryką są bardzo głębokie.

#1.

Jestem Amerykaninem, mieszkam w Niemczech. Nigdy nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak wiele przekleństw jest w amerykańskich piosenkach. Dopiero tu usłyszałem, jak fak faka fakiem pogania. U nas przekleństwa są cenzurowane. To jest nienormalne. W USA zobojętnieliśmy już na krwawe strzelaniny i pokazywanie ich ofiar (nawet małoletnich) w prasie i TV, ale z piosenek usuwamy przekleństwa. Czysty debilizm.

#2.

Anglia. Co najbardziej mnie tu zdziwiło to fakt, że tak wielu ludzi (w tym polityków) otwarcie przyznaje, że są ateistami. U nas w USA na pewno też jest wielu niewierzących, ale nikt się tym nie chwali. Większość uważa się za super religijnych, nawet jeśli wnętrze kościoła widzą raz do roku. A już każdy polityk gra rozmodlonego, skromnego, żyjącego według dekalogu człowieka.

#3.

Niemcy. Dzieciaki (tak już od wieku 8-9 lat) same idą do szkoły i z niej wracają. Bez podwózki, bez nadzoru dorosłych. Idą same lub w grupkach przyjaciół.

#4.

Finlandia. Ludzie saunują na golasa. Nikogo to nie gorszy tak jak nas, pruderyjnych Amerykanów. To zupełnie normalne, że gromada golasów w różnym wieku siedzi w saunie. Nikt na nikogo nie spogląda obleśnie, każdy jest zatopiony we własnych myślach.

#5.

Kreatywność Irlandczyków, jeśli chodzi o przeklinanie jest nieskończona. Przekleństwa to u nich nie tylko wyraz emocji, ale również znaki przestankowe. Mój ulubiony irlandzki bluzg to: „pieprzę ciebie i konia, na którym przyjechałeś”.

#6.

U nas jest taka specyfika językowa, że ze wszystkimi jesteśmy na „ty”. W niektórych krajach europejskich starsi ludzie obrażają się, jeśli nie zwrócisz się do nich per „pan” czy „pani”.

#7.

Wielka Brytania. Tu prawie nikt nie ma broni palnej. Nawet policjanci chodzą nieuzbrojeni. Tłumaczą to tym, że ich zadaniem jest zapobieganie przestępstwom. No i skoro obywatele nie strzelają jak popierdoleni tak jak u nas, to policjant też nie musi. Jedynie w Irlandii Północnej gliniarze są uzbrojeni po zęby.

#8.

Anglia. Amerykanie zawsze narzekają na obsługę w pubach. Czy to chodzi o zjedzenie posiłku, czy o zwykłe posiedzenie przy kufelku piwa. W brytyjskich pubach nigdy nie było, nie ma i nie będzie obsługi skaczącej wokół klienta. Wchodzisz do pubu, bierzesz menu, znajdujesz stolik, idziesz do baru, zamawiasz i płacisz. Jedzenie przyniosą ci do stolika, piwo sam sobie musisz zanieść na miejsce.

#9.

Belgia. Mój szwagier zszokował kiedyś grupkę Amerykanów, kiedy poprosił swojego dzieciaka o potrzymanie butelki wina. Ciekawe, dlaczego nie szokuje ich widok ośmiolatka trzymającego spluwę.

#10.

Wielu Europejczyków ma w dupie czerwone światło. Kiedy widzą, że nic nie jedzie, przechodzą przez ulicę, nie czekając, aż zmieni się na zielone. Im dalej na południe Europy, tym gorzej.

#11.

Dania. Dzieciaki śpiące smacznie w wózeczkach przed sklepami czy restauracjami. Same. Bez opieki rodziców, którzy w tym czasie załatwiają swoje sprawy. U nas by to nie przeszło.

#12.

Etykieta w szwedzkiej windzie – nie oddychaj głośno, nie patrz na innych, pod żadnym pozorem nie próbuj żadnej wymiany uprzejmości. Jeśli złamiesz zasady, czeka cię ekstradycja.

#13.

Polska. Do teściów mówi się „mamo” i „tato”. Dopóki nie przejdzie się oficjalnie na „ty”, nawet do dorosłych w zbliżonym wieku mówi się „pan” czy „pani”. Najlepszy obiad w porze letniej to makaron lub ryż z truskawkami i śmietaną. Nikt nie lubi, kiedy obsługa sklepu się uśmiecha i pyta, w czym może pomóc. Jeśli w zamkniętym pomieszczeniu masz na głowie czapkę, to jesteś zwykłym chamem.
3

Oglądany: 59572x | Komentarzy: 139 | Okejek: 523 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

13.04

12.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało