Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Kim była aktorka kina p00rno, która podbiła serca widzów? – Oto pięć tajemniczych osób, których tożsamości nigdy nie poznamy

75 168  
273   30  
Człowiek w Żelaznej Masce, mężczyzna z placu Tiananmen, Kuba Rozpruwacz, Banksy… – to bodajże najbardziej znane-nieznane osoby, których tożsamość do dziś pozostaje źródłem spekulacji, plotek i nierzadko najbardziej wybujałych teorii. Są jednak też i inne tajemnicze postaci, które miały spory wpływ na rozwój pewnych historycznych oraz kulturalnych wydarzeń. Postaci te z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu do dziś pozostają anonimowe i nic nie wskazuje na to, abyśmy kiedykolwiek dowiedzieli się, kim tak naprawdę były.

#1. Kto napisał „Skarb Sierra Madre”?

Bez wątpienia nakręcony w 1946 roku western pt. „Skarb Sierra Madre” to jedno z największych arcydzieł w historii kinematografii. Produkcja obsypana została Oscarami i Złotym Globami, a teksty, które przed kamerą wypowiedzieli ówcześni giganci złotego ekranu pracujący nad tym filmem, mocno wgryzły się w popkulturę.


Dzieło to nigdy by jednak nie powstało, gdyby nie B. Traven – autor książki, której ekranizacją był „Skarb Sierra Madre”. Do dziś nie wiadomo, kim ta osoba była. Pisarz ten mieszkał w Meksyku i regularnie przesyłał swoje książki do publikacji w Europie i w USA, a jako adres zwrotny podawał zazwyczaj meksykańskie skrzynki pocztowe. Ani wydawcy, ani ich pośrednicy nigdy nie mieli bezpośredniego kontaktu z tą osobą.

Istnieje pewna hipoteza mówiąca, że pisarzem tym był niejaki Ret Marut – niemiecki dziennikarz i kierownik Działu Prasowego Centralnej Rady Republiki Rad i członek tamtejszej Komisji Propagandy, który w 1919 roku, po obaleniu tego socjalistycznego państewka, został aresztowany i skazany na śmierć. Marutowi udało się zbiec z więzienia i ślad po nim zaginął. Kilku lingwistów, wziąwszy pod lupę teksty Niemca i tajemniczego B. Travena, doszło do wniosku, że może to być ta sama osoba.

Ze względu na treść, ten artykuł jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich.

Żeby przeczytać go w całości zaloguj się, a jeśli masz 18 lat i nie masz jeszcze konta na JM załóż sobie konto bojownika. Wymagane jest konto aktywne.

Oglądany: 75168x | Komentarzy: 30 | Okejek: 273 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.06

18.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało