Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Dwóch znanych muzyków i zdecydowanie za dużo używek

45 015  
398   60  
Dzisiaj chcielibyśmy zabrać Was w podróż na Wyspy Salomona, zahaczymy o Indie, Amerykę i Wielką Brytanię, by finalnie wylądować w Oblęgorku...

#1. Japoński niszczyciel Kikuzuki wyrzucony na brzeg na Nggela Sule na Wyspach Salomona, około 1944 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Kikuzuki został zbudowany w japońskiej stoczni w mieście Maizuru. Był to niszczyciel klasy Mutsuki. Zwodowany został 15 maja 1926 roku, a 20 listopada wcielony do służby w Cesarskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Japonii.
4 maja 1942 roku, podczas tankowania innego okrętu, Okinoshimy, jednostka została zaatakowana przez lotniskowiec Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych USS Yorktown z 28 bombowcami nurkującymi oraz 12 pokładowymi samolotami torpedowo-bombowymi Douglas TBD Devastator na pokładzie.
Pierwsze pociski i torpedy szczęśliwi ominęły Kikuzuki, ale w końcu jedna z torped wystrzelona z Devastatora trafiła prosto w maszynownię na prawej burcie. Eksplozja zabiła dwanaście osób i zraniła kolejnych czternastu marynarzy, a także spowodowała całkowite unieruchomienie jednostki. Kikuzuki został zabrany na hol i odholowany do zatoki Halavo u wybrzeży wyspy Floryda.
5 maja 1942 roku podczas gwałtownego przypływu niszczyciel zatonął i został porzucony.

#2. Wybuch zamieszek społecznych w Bombaju w Indiach we wrześniu 1946 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Hinduscy i muzułmańscy uczestnicy zamieszek starli się na ulicach miasta po tym, jak Hindusi stali się celem podczas strzelaniny. Chwilę później Hindusi i muzułmanie zwarli szyki przeciwko próbującym interweniować i przywrócić porządek na ulicach brytyjskim oficerom. Do walk ulicznych rzucono 300 żołnierzy indyjsko-brytyjskich, którzy ostatecznie rozprawili się z tłumem. W wyniku zamieszek zginęło 129 osób.

#3. Ogromny domek dla lalek należący do królowej Marii, żony króla Jerzego V, zostaje rozebrany na mniejsze części, spakowany i wysłany do Windsoru, 1923 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Ekstrakcja zęba w sklepie monopolowym. Asystent przytrzymuje głowę ręcznikiem, a „dentysta” usuwa ząb za pomocą obcęgów, 1872 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Samochód promocyjny zakładów szewskich Peters Bros. Shoe Repair w kształcie buta, San Francisco, Kalifornia, 1922 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. 21-letnia Sarla Thakral, pierwsza Hinduska, która otrzymała licencję pilota, 1936 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Urodzona 6 sierpnia 1914 roku Sarla wyszła za mąż w wieku 16 lat za P. D. Sharmę. Dobrze sytuowany mężczyzna pochodził z rodziny, w której ówcześnie żyło aż 9 pilotów w służbie czynnej. Teść młodziutkiej mężatki był z kolei właścicielem firmy lotniczej Himalaya Airways.
Dziewczyna, zachęcana przez członków rodziny męża, sama spróbowała swoich sił jako pilotka za sterami de Havillanda DH.60 Moth.
Licencję pilota lotniczego uzyskała w 1936 roku, w wieku zaledwie 21 lat.
W 1939 roku w katastrofie lotniczej zginął jej mąż. Kobieta wraz z dwójką córek wyjechała do Dźodhpuru, by starać się o licencję pilota komercyjnego, ale z powodu wybuchu II wojny światowej zawieszono szkolenia cywili.
Kobieta wróciła do Lahore i ukończyła bengalską szkołę malarską i uzyskała dyplom sztuk pięknych.
W 1947 roku przeniosła się do Delhi, gdzie ponownie wyszła za mąż (Thukral należała do wspólnoty duchowej Arya Samaj, która dopuszczała ponowne małżeństwa wdów). Kobieta odniosła wielki sukces jako przedsiębiorczyni i malarka. Projektowała ubrania i biżuterię.
Zmarła w wieku 93 lat w Delhi.

#7. Sobotni poranek w hipermarkecie: półfinał konkursu Miss Pięknych Nóg, Boksburg, RPA, czerwiec 1980 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Iracki dyktator Saddam Husajn i król Arabii Saudyjskiej Fahd ibn Abd al-Aziz Al Su’ud podziwiają pozłacany karabin, który Fahd dał Saddamowi w prezencie, początek lat 80. XX wieku. W tym czasie sunnicki dom Saudów wspierał Saddama w jego wojnie przeciwko zdominowanemu przez szyitów Iranowi.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Aktorka Hattie McDaniel ze statuetką Oscara, którą otrzymała za rolę w filmie „Przeminęło z wiatrem”, Los Angeles, Kalifornia, 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

29 lutego 1940 roku McDaniel zdobyła nagrodę Akademii dla najlepszej aktorki drugoplanowej, będąc pierwszą czarnoskórą aktorką, która została nominowana i zdobyła Oscara. Pierwszy czarnoskóry aktor, który zdobył Oscara to Sidney Poitier, który otrzymał statuetkę w 1964 roku za film „Polne lilie”.
Nie bez zgrzytu na tle rasowym odbyła się premiera filmu. Na jej miejsce, 15 grudnia 1939 roku, wybrano Loew's Grand Theatre na Peachtree Street w Atlancie w stanie Georgia. Żaden czarnoskóry filmowiec, który uczestniczył w realizacji filmu, nie został zaproszony na to wydarzenie. Producent i scenarzysta David O. Selznick próbował zaprosić Hattie McDaniel, ale studio MGM odradzało mu to z powodu przepisów segregacyjnych panujących ówcześnie w Georgii. McDaniel byłaby zmuszona do zatrzymania się tylko w hotelu dla czarnoskórych, jak i miałaby zakaz siedzenia obok białych podczas prezentacji filmu.
Clark Gable zagroził bojkotem premiery filmu bez McDaniel, ale ta przekonała go do wzięcia udziału w premierze. Afroamerykańska aktorka wzięła udział w premierze filmu w Hollywood, która odbyła się 13 dni później, 28 grudnia 1939 roku.

#10. Vosper Mk V „Sahand”, należący do Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Iranu, płonie, a za chwilę także i zatonie w Zatoce Perskiej po trafieniu bombami zrzuconymi z samolotu US Navy Carrier Air Wing 11. Operacja Praying Mantis, 18 kwietnia 1988 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Pielęgniarki sprzątają gruz na jednym z oddziałów szpitala St. Peter's w Stepney we wschodnim Londynie. Wśród budynków trafionych niemieckimi bombami podczas bitwy o Anglię znalazły się cztery szpitale. Fotografia wykonana 19 kwietnia 1941 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Arnold Schwarzenegger i Franco Columbu idą chodnikiem z Marią Shriver (obecnie byłą żoną Schwarzeneggera), koniec lat 70. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Phil Collins i Eric Clapton podczas dobrej imprezy, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Smoky, oficjalna maskotka X Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1932 roku w Los Angeles, USA.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Henryk Sienkiewicz z synem Henrykiem Józefem, córką Jadwigą oraz jamnikiem Wykopem. Oblęgorek koło Kielc, 1902 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Henryk Józef Sienkiewicz, syn polskiego noblisty z 1905 roku, miał czwórkę dzieci. Najmłodszy syn Juliusz (urodzony w 1932 roku) jest z kolei ojcem Bartłomieja Sienkiewicza, historyka, publicysty i polityka. Prawnuk autora „Krzyżaków” i „Quo Vadis” w latach 2013-2014 był ministrem spraw wewnętrznych, a obecnie, od 2023 roku, jest ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 45015x | Komentarzy: 60 | Okejek: 398 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało