Dziś w „Zatrzymanych w kadrze” znalazły się, między innymi, bracia porwani do cyrku, wkurzona celebrytka z łukiem oraz seppuku popełnione przez pewnego pisarza.
#1. Tenisistki palą papierosy po meczu. Zdjęcie wykonano w 1932 roku.
#2. Zdjęcie 20-letniego Ala Pacino aresztowanego pod zarzutem usiłowania rozboju, 1961 r.
W nocy 7 stycznia 1961 roku w Woonsocket w stanie Rhode Island radiowóz zatrzymał podejrzany pojazd, który krążył po dzielnicy i kilkukrotnie minął funkcjonariuszy. Kiedy podeszli do samochodu, zastali w nim trzech mężczyzn w czarnych maskach i rękawiczkach.
Policja znalazła w bagażniku naładowany pistolet kalibru 38. Wszyscy trzej mężczyźni, w tym kierowca Vincent J. Calcagni, pasażerowie Bruce Cohen i 20-letni Alfredo Pacino z Nowego Jorku, zostali oskarżeni o nielegalne posiadanie broni i zabrani na komisariat policji. Wyznaczono kaucję na 2000 dolarów, ale żaden z młodych mężczyzn nie był w stanie jej zapłacić. Trafili zatem do więzienia, gdzie Pacino spędził trzy dni.
Warto zauważyć, że funkcjonariusz dokonujący aresztowania podkreślił, że pan Pacino był „bardzo miły” podczas przesłuchania i wyjaśnił, że wszyscy trzej mężczyźni są aktorami i idą do pracy, do której potrzebują broni jako rekwizytu. Zarzuty zostały później wycofane.
#3. Kobieta ogląda coś w minitelewizorze Sony na tylnym siedzeniu samochodu, 1963 r.
#4. Zdjęcie z albumu klasowego Matthew McConaugheya, 1988 r.
#5. Ostatnie zdjęcie pasażerów lotu Fuerza Aérea Uruguaya 571, zrobione na pokładzie na krótko przed rozbiciem się w Andach 13 października 1972 roku.
Na pokładzie było 5 członków załogi i 40 pasażerów.
12 osób zginęło w wyniku upadku i zderzenia ze skałą, kolejne 5 zmarło później z powodu ran i wyziębienia. Kolejna osoba zmarła ósmego dnia. Wkrótce lawina zakryła ich „dom” z kadłuba samolotu. 28 października 8 kolejnych osób zginęło w lawinie.
Ci, którzy przeżyli, mieli minimalne zapasy żywności i praktycznie zerowe źródła ciepła niezbędne do przetrwania w surowym, zimnym klimacie na wysokości 3600 metrów. Zdesperowani głodem i komunikatem radiowym, że „wstrzymuje się wszelkie wysiłki w celu odnalezienia zaginionego samolotu”, ludzie zaczęli zjadać zamarznięte ciała swoich zmarłych towarzyszy.
Ratownicy dowiedzieli się o ocalałych 72 dni później, kiedy dwóch pasażerów (Fernando Parrado i Roberto Canessa) po 10-dniowej wędrówce górskiej spotkało chilijskiego rolnika, który udzielił im pierwszej pomocy i poinformował władze o pozostałych pasażerach lotu 571.
22 grudnia na miejsce katastrofy dotarły dwa helikoptery, jednak ze względu na złą pogodę i brak możliwości ponownego powrotu tego dnia uratowano tylko połowę rozbitków. Pozostali musieli spędzić jeszcze jedną noc we wraku samolotu. Następnego ranka udało się zabrać pozostałych ocalałych. Wszystkich 16 pasażerów, którzy przeżyli, zostało uratowanych i przewiezionych do szpitali w Santiago.
Z załogi samolotu nie ocalał nikt.
#6. Zdjęcie z ostatniego posta aktora Matthew Perry'ego na Instagramie, które wrzucił niecały tydzień przed swą tragiczną śmiercią, październik 2023 r. Aktor w chwili śmierci miał 54 lata.
#7. Bracia Muse: Willie (po lewej) i George z showmanem Alem Barnesem, 1918 r.
W 1899 roku sześcioletni George i jego dziewięcioletni brat Willie zwrócili uwagę „łowcy dziwaków” Jamesa Hermana „Candy” Sheltona. Shelton szukał „dziwaków” do cyrku.
Rodzice George'a i Williego początkowo zgodzili się, aby w 1899 roku chłopcy wzięli udział w kilku przedstawieniach z Shelton's Circus w Truvine, aby zarobić trochę pieniędzy. Nikt jednak nie planował, by wyruszyli w trasę z cyrkiem. Shelton, nie mogąc dojść do porozumienia z rodzicami chłopców, po prostu porwał braci albinosów, gdy jego cyrk opuszczał wioskę. Chłopcy byli na polu, a Shelton zwabił ich cukierkami i zabrał ze sobą.
Menedżer traktował ich jak niewolników, nie otrzymywali wynagrodzenia za występy. Chłopcom powiedziano, że ich matka Harriet zmarła – było to kłamstwo, ponieważ ich matka żyła i nie ustawała w poszukiwaniach dzieci. W końcu odnalazła chłopców pracujących w cyrku Ringling Bros. i zabrała ich do domu. Harriet skutecznie pozwała Ringling Brothers za nieludzkie traktowanie George'a i Williego.
George Mewes zmarł w 1972 roku z powodu niewydolności serca, a Willie dożył 2001 roku, osiągając niezwykły wiek 111 lat.
#8. Judith Love Cohen była amerykańską inżynierką lotniczą, która pomogła stworzyć system kontroli przerwania lotu, który uratował astronautów Apollo 13 i pomogła w stworzeniu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Trzykrotnie wychodziła za mąż i została matką czwórki dzieci, w tym inżyniera Neila Siegela i aktora Jacka Blacka.
#9. Prawdopodobnie ostatni pojedynek w Europie odbył się 20 kwietnia 1967 roku we Francji. Dwóch francuskich polityków – ówczesny mer Marsylii Gaston Defferre i poseł partii gaullistów Rene Ribiere – walczyło na szpady. Inicjatorem był Ribière, któremu Defferre rzucił w Zgromadzeniu Narodowym niegrzeczne sformułowanie.
Defferre’owi, merowi Marsylii, jego przemówienie nieustannie przerywał René Ribière. „Mais taissez-vous donc, abruti!” (Zamknij się, półgłówku!) krzyknął Defferre. Nie chciał przeprosić za zniewagę i został wyzwany na pojedynek. Prezydent Charles de Gaulle wysłał emisariuszy, aby odwołali pojedynek, ale bez powodzenia. Uczestnicy uniknęli policji i zorganizowali tajne spotkanie na prywatnej posesji. Pojedynek trwał cztery minuty, a sędzia zakończył go po drugim draśnięciu. Całe szczęście, gdyż Ribière, przegrany, następnego dnia brał ślub.
#10. Aktorka Anita Ekberg broni się przed paparazzi za pomocą łuku i strzał po tym, jak śledzili ją przez całą noc. Zdjęcie zrobione w pobliżu jej domu w 1960 roku.
Paparazzi zrobili zdjęcia aktorki Anity Ekberg i żonatego producenta filmowego całujących się. Fragment artykułu w październikowym Herald-Journal z 1960:
Robiliśmy zdjęcia, jak wchodzili do domu – powiedziała fotografka Felice Quinto. – Mieliśmy już odjechać, gdy Anita wybiegła z domu z łukiem i strzałami.
Noc była chłodna. Aktorka założyła obcisłą czarną sukienkę i zdjęła buty. Według Quinto krzyknęła: „Oddawaj mi te zdjęcia!”. Następnie – wg Quinto – pani Ekberg wystrzeliła strzały. Według niej jedna trafiła ją w lewe przedramię, a dwie innego fotografa w plecy.
#11. Matka i syn z hrabstwa Clare w Irlandii, 1890. Oboje przeżyli Wielki głód, spowodowany przez pierwotniaka grzybopodobnego, który miał miejsce 45 lat przed tym zdjęciem, kiedy populacja Irlandii spadła o 20-25% z powodu śmiertelności i emigracji.
#12. Yukio Mishima wygłasza przemówienie z balkonu siedziby Dywizji Wschodniej w Japonii, 25 listopada 1970 r.
W 1970 roku pisarz Yukio Mishima podjął próbę zamachu stanu, aby przywrócić cesarzowi funkcję najwyższego dowódcy.
Rankiem 25 listopada 1970 roku Mishima wraz z Moritą i czterema innymi członkami Towarzystwa Tarczy przybyli do bazy dowództwa piechoty Japońskich Sił Samoobrony w Ichigaya, gdzie wzięli dowódcę bazy jako zakładnika.
Z balkonu biura dowódcy Mishima zwrócił się do żołnierzy z wezwaniem do przeprowadzenia zamachu stanu. Jednak teatralna próba zamachu stanu została zignorowana, a Mishima popełnił samobójstwo, dokonując tradycyjnego japońskiego rytuału seppuku (harakiri).
Rytuał nie od razu został przeprowadzony zgodnie z oczekiwaniami: po kilku nieudanych próbach ścięcia głowy Mishimie, jego uczeń, Morita, został zmuszony do oddania miecza innemu uczniowi, Kodze, który ostatecznie odciął głowę Mishimie.
#13. Dziewczyna nalewa ketchup w fabryce Heinza, 1897 r. Pittsburgh, Pensylwania, USA.
#14. 19-letnia Ava Gardner, zdjęcie z castingu do MGM, 1941 r.
Po podpisaniu kontraktu ze studiem MGM Gardner zaczęła od 1941 roku występować głównie w rolach epizodycznych, a jej pierwszy wymierny sukces przyniósł film „Zabójcy” w 1946 roku.