Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Powstanie Tel Awiwu

46 082  
453   63  
Witajcie. Dzisiejszą wyprawę rozpoczniemy na pewnej konferencji w Ameryce w 1972 roku. Odwiedzimy m.in. Japonię, Gujanę, Albanię, Izrael czy Kanadę, by na koniec przyjrzeć się gdańskiej Solidarności...

#1. B. Gittings, F. Kameny i dr H. Anonymous (dr J. Fryer) w Amerykańskim Towarzystwie Psychiatrycznym, Dallas, Texas, 1972 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

John Ercel Fryer był amerykańskim psychiatrą i działaczem na rzecz praw gejów. Najbardziej znany był ze swojego anonimowego przemówienia na dorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA) w 1972 roku. Pojawił się na niej w masce i przemawiał pod pseudonimem dr Henry Anonymous.
Wydarzenie to jest wymieniane jako kluczowy czynnik w podjęciu decyzji o usunięciu homoseksualizmu jako choroby psychicznej z Podręcznika diagnostycznego i statystycznego zaburzeń psychicznych APA.

#2. Postępowa Partia Ludowa bojkotuje wizytę królowej, Gujana, 1966 rok. Kobieta trzymająca plakat na fotografii to Janet Jagan, która w latach 1997-1999 była pierwszą kobietą – prezydentem Gujany.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Fotele pierwszej klasy w samolocie, lata 50. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Raquel Welch i Tom Jones grają w szachy podczas przerwy w kręceniu serialu telewizyjnego „This is Tom Jones”, 1970 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Ogromna platforma (znana jako dashi) podczas Hakata Gion Yamakasa, japońskiego festiwalu obchodzonego w pierwszej połowie lipca w Hakata w Fukuoce. Święto to ma około 770 lat i jest obchodzone do dziś dnia praktycznie każdego roku, Japonia, 1894 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Grupa studentów uniwersytetu na przyjęciu w Kairze, 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Uśmiechnięty młody mężczyzna bezpośrednio nad piątym studentem od prawej to 23-letni przyszły iracki dyktator Saddam Hussein, przebywający na wygnaniu w Egipcie po usiłowaniu zabójstwa irackiego prezydenta.
W 1956 roku 19-letni Saddam Husajn Abd al-Madżid at-Tikriti, w grupie na czele z generałem Abd al-Karimem Kasim, uczestniczył w nieudanym zamachu na życie króla Fajsala II. Dwa lata później powtórzono próbę pozbawienia życia króla, która tym razem była skuteczna. W tzw. międzyczasie Saddam dołączył do partii Baas, która już w 1959 roku uznała nowy rząd Kasima za zdrajców sprawy.
W tym samym jeszcze roku Saddam brał udział w zamachu, lecz tym razem na życie swojego niedawnego przywódcy – Kasima. Pucz się nie udał, Husajn został ranny i musiał salwować się ucieczką. Ze swojej rodzinnej wioski al-Audży, przebrany za beduina, na motocyklu lub skradzionym ośle trafił do stolicy Syrii Damaszku, będącego w tym czasie głównym ośrodkiem baasizmu.
21 lutego 1960 roku przybył do Kairu w Egipcie.

#7. Obalenie pomnika Envera Hodży na placu Skanderbega, Tirana, 1991 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Enver Hodża był albańskim działaczem komunistycznym. W latach okupacji Hodża był jednym z liderów ruchu oporu. Od końca II wojny światowej aż do śmierci w 1985 roku był dyktatorem Albanii, przewodniczącym Frontu Demokratycznego Albanii oraz pierwszym sekretarzem Albańskiej Partii Pracy.
W 1988 roku Shaban Hadëri wraz z Sali Shijaku ukończyli pomnik Hodży, który stanął na Placu Skanderbega w Tiranie. Jego obalenie przez tłum, zaledwie trzy lata później, w 1991 roku, stało się symbolicznym końcem komunizmu w Albanii.

#8. David Lee Roth, wokalista zespołu Van Halen, podpisuje płytę swojego zespołu przypadkowemu fanowi. Tym fanem jest Kevin Bacon, 1978 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Samochód użyty do napadu na transport 300 milionów jenów, 1969 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Był to napad, który miał miejsce 10 grudnia 1968 roku w Tokio. Mężczyzna podający się za policjanta zatrzymał pracowników banku przewożących pieniądze i ukradł 294 mln jenów. Jest to największy napad w historii Japonii dokonany przez jednego człowieka. Sprawa pozostaje nierozwiązana.

#10. Członkowie syjonistycznych towarzystw osadniczych zebrali się na pustyni w pobliżu Jaffy. Tak wyglądały początki miasta Tel Awiw, czyli „Wzgórza Wiosny”, 1909 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Ziemię na terenie Achuzat Bait przydzielano osadnikom w loterii muszelkowej. Choć walne zgromadzenie członków Towarzystwa Osiedla Achuzat Bait, na którym przegłosowano zmianę nazwy na Tel Awiw, odbyło się 21 maja 1910 roku, postanowiono, że oficjalną datą założenia miasta będzie 11 kwietnia 1909 roku – dzień loterii muszelkowej. W ciągu roku założono główne ulice, wybudowano sieć wodociągową oraz 66 domów. Przydzielono także działkę budowlaną dla nowego budynku liceum hebrajskiego w Herzlija, które zostało założone w 1906 w Jafie. 21 maja 1910 roku dla nowego osiedla przyjęto oficjalnie nazwę Tel Awiw.
Tel Awiw, który powstał na obrzeżach starej Jafy, dosłownie wchłonął ją w ciągu 40 następnych lat – w 1949 roku oficjalnie włączono ją w skład nowej metropolii. W tym samym roku wybudowano także pomnik 60 założycieli Tel Awiwu.

#11. Mauzoleum Lenina „przebrane” za zwykły budynek mieszkalny (co prawda dalej na środku Placu Czerwonego, ale zawsze...), aby uniknąć niemieckich bombardowań. Moskwa, 1941 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Halle Berry na konkursie Miss Universe, 1986 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Dwie kobiety patrzą na gruzy w North End w Halifax po tym, jak statek Mont-Blanc uległ spektakularnej eksplozji i samozniszczeniu. 6 grudnia 1917 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Do katastrofy doszło rankiem 6 grudnia 1917 roku w mieście portowym Halifax w kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja. Około godziny 8.45 w zatoce Bedford Basin nastąpiło zderzenie francuskiego frachtowca „Mont-Blanc” – wiozącego 2653 tony materiałów wybuchowych (w tym m.in. kwas pikrynowy) oraz cieczy łatwopalnych, takich jak benzen – z pływającym w czarterze norweskim parowcem „Imo”.
W wyniku zderzenia obu jednostek na pokładzie frachtowca wybuchł pożar. Załodze nie udało się go opanować, więc kapitan rozkazał ewakuację z pokładu. Gdy załoga opuszczała „Mont-Blanc”, na nabrzeżu zaczęli gromadzić się gapie oraz członkowie obsługi portu nieświadomi, jakie czyha na nich niebezpieczeństwo.
Gdy płomienie dotarły do ładowni, rozległa się wielka eksplozja o mocy 3 tysięcy ton TNT, a więc 20% tego, co zostało zrzucone na Hiroszimę 28 lat później.
W wyniku wybuchu zginęło blisko 2 tysiące osób (dokładna liczba nie jest znana), około 9000 osób zostało rannych, u 600 osób stwierdzono uszkodzenia oczu, z czego 38 straciło wzrok na zawsze. Fala uderzeniowa zniszczyła wszystkie zabudowania w promieniu 800 m oraz uszkodziła tysiące budynków w całym mieście w promieniu 2600 m od miejsca eksplozji.

#14. Sortowanie paczek bożonarodzeniowych w Royal Mail Sorting Office, Mount Pleasant, Londyn, 7 listopada 1939 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Jerzy Janiszewski podczas pracy nad logo Solidarności, marzec 1981 roku.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 46082x | Komentarzy: 63 | Okejek: 453 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało