Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak naprawdę wyglądali seryjni mordercy przedstawieni w serialu "Mindhunter"

22 240  
96   18  
Nieodżałowany "Mindhunter" zakończył się 4 lata temu po zaledwie dwóch sezonach. Serial w realistyczny sposób przedstawiał tworzenie wydziału FBI odpowiedzialnego za profilowanie seryjnych morderców i został oparty na prawdziwych wydarzeniach. Jak bardzo telewizyjna produkcja odbiegała od rzeczywistości?

Edmund Kemper, "Co-Ed Killer", został uznany winnym dziesięciu zarzutów morderstwa, a także rozczłonkowania i nekrofilii


Kemper jest pierwszym oskarżonym o morderstwo, z którym agent specjalny Holden, grany przez Jonathana Groffa, przeprowadza wywiad. Chociaż serial nie zawiera zbyt wielu szczegółów, wszystkie informacje przedstawione na temat Kempera pozostają zgodne z prawdziwą historią "Co-Ed Killera".

Kemper, który mierzył ponad 2 metry wzrostu i ważył 130 kilogramów, został uznany za winnego łącznie 10 morderstw w latach 1964-1973. Przyznał się do zabicia swoich dziadków ze strony ojca w wieku 15 lat. Po osadzeniu w więzieniu za te morderstwa i zwolnieniu w wieku 21 lat, Kemper nadal zabijał.

Kemper porwał i zamordował sześć młodych kobiet (wszystkie były studentkami) w rejonie Santa Cruz, a także zabił swoją matkę i jej przyjaciółkę.

Jego ofiary zostały zabite przy użyciu różnych metod - zastrzelone, zadźgane nożem lub uduszone - ale Kemper przyznał się do praktykowania nekrofilii z ośmioma zwłokami ofiar po oddzieleniu im głów od ciała.

W serialu poruszono wątek dzieciństwa Kempera i znęcającej się nad nim matki, ale pomija kilka szczegółów z jego przeszłości. Zabił również dwa koty (jednego z nich rozczłonkował), gdy był młodym chłopcem, a także miał dwa doświadczenia bliskie śmierci z rąk jednej ze swoich sióstr.

Kemper wciąż żyje i przebywa w więzieniu w Kalifornii.

Monte Rissell napastował seksualnie 12 kobiet i zamordował pięć, zanim został aresztowany w wieku 19 lat i wysłany do więzienia


Chociaż "Mindhunter" szczegółowo opisuje ofiary Rissella, identyfikując pierwszą z nich jako prostytutkę, nie ma o nim tak wiele informacji, jak w przypadku innych zabójców, z którymi przeprowadzono wywiady.

Według doniesień Washington Post, Rissell zgwałcił i zabił pięć kobiet w ciągu dziewięciu miesięcy jesienią 1976 roku, zanim został aresztowany i oskarżony. Miał wtedy 18 lat i był już skazany za rozbój i gwałt w wieku 16 lat.

Rissell kwalifikował się do zwolnienia warunkowego od 1995 roku, ale nadal przebywa w więzieniu Pocahontas State Correctional Center w Wirginii. Ma 59 lat.

Jerry Brudos udusił cztery kobiety w latach 60-tych. Był znany jako "Lust killer" lub "Zabójca fetysta butów z Salem"


Jak ujawnia "Mindhunter", Brudos rozwinął fetysz kobiecych butów w bardzo młodym wieku. W wieku 17 lat został uwięziony na dziewięć miesięcy za napaść seksualną na kobietę, ale został zwolniony po ocenie, że nie był psychotyczny.

W latach 1968-1969, gdy Brudos miał 28 lat, rzekomo zabił co najmniej pięć kobiet. Każda z jego ofiar była nieznajomą, wszystkie młode kobiety, które przyprowadzał do swojego prywatnego garażu i atakował. Rozczłonkował kilka ciał i ubrał je w szpilki lub inne ubrania.

Brudos rzekomo uprawiał seks z co najmniej jednym z ciał, zanim się go pozbył. Amputował również piersi dwóm ofiarom i wykonał formy z części ciała, aby zachować je jako trofea.

Brudos początkowo przyznał się do morderstw, ale wycofał swoje zeznania. Został skazany za trzy morderstwa i uwięziony w Oregon Department of Corrections od 1969 roku do śmierci na raka wątroby w 2006 roku.

Richard Speck zamordował osiem studentek pielęgniarstwa w ciągu jednej nocy w 1966 roku


Speck dość późno pojawia się w serialu. W wieku 15 lat porzucił szkołę średnią i był alkoholikiem. W wieku 24 lat, w 1966 roku, Speck szukał pracy w Chicago. Upił się i poszedł do domu, w którym mieszkało osiem studentek pielęgniarstwa. Speck wtargnął do środka, wymachując nożem i przystąpił do systematycznego wiązania i zabijania każdej z kobiet.

Dziewiąta kobieta była w domu i została związana przez Specka, ale ukryła się pod łóżkiem, a Speck podobno po prostu zapomniał wrócić i ją zabić.

W "Mindhunter" Speck kończy swój wywiad, agresywnie mówiąc Holdenowi, że zabił kobiety, ponieważ "to po prostu nie była ich noc".

Jest to prawdziwy cytat Specka, ale według The Chicago Tribune pochodzi on z nagrania, które współwięźniowie Specka wykonali w późniejszym okresie jego życia.

Speck zmarł na atak serca w 1991 roku. Miał 49 lat i nadal przebywał w więzieniu.

Dennis Rader, znany również jako "BTK Killer", działał w Kansas w latach 1974-1991


W obu sezonach "Mindhuntera" Rader pojawia się w krótkiej scenie na początku każdego odcinka. Był znany jako zabójca "BTK" (od "Bind, Torture, Kill", co oznacza "związać, torturować, zabić").

Rader naprawdę był pracownikiem ADT, podobnie jak bohater serialu. Zabił 10 osób w ciągu 20 lat, mieszkając w rejonie Wichita w Kansas, zanim został aresztowany i skazany w 2005 roku.

Przez lata wysyłał policji drwiące listy i wskazówki. Rader miał również obsesję na punkcie węzłów i niewoli, wiązał swoje ofiary, a następnie dusił je. Zostało to pokazane w scenie "Mindhunter", w której wiązał węzły podczas oglądania telewizji.

Rader wciąż żyje i znajduje się w zakładzie karnym El Dorado w Kansas. Ma 72 lata i najwcześniej może zostać zwolniony na wolność w 2180 roku.

David Berkowitz, zwany także "Synem Sama", przyznał się do ośmiu strzelanin, w których w Nowym Jorku zginęło łącznie sześć osób


Berkowitz pojawił się w pierwszym odcinku "Mindhuntera", gdy agent Holden Ford zobaczył go na okładce magazynu Time, a później wysłuchał części wykładu na temat "przypadkowych" zabójstw.

Ale nie pojawił się jako postać aż do początku drugiego sezonu, kiedy Ford i Tench pojechali z nim porozmawiać.

Prawdziwy Berkowitz używał rewolweru Bulldog w kalibrze .44. Strzelał do kobiet siedzących w samochodach i na gankach w dzielnicach Nowego Jorku, począwszy od lata 1976 roku. Jego pierwsza ofiara została jednak pchnięta nożem. W ciągu prawie roku zabił sześć osób i zranił kolejne siedem.

Jak pokazano w serialu "Mindhunter", Berkowitz początkowo twierdził, że wykonywał rozkazy demona, który opętał psa jego sąsiada. Mimo to przyznał się do popełnienia zbrodni, a później wycofał się z twierdzenia o wpływach sił nieczystych.

William Pierce Jr został oskarżony o zamordowanie 10 osób, z których jedną była 13-letnia córka senatora stanowego


Preferujący imię "Junior", Pierce jest skazanym seryjnym mordercą, który obecnie nadal odbywa karę więzienia w Georgii. Podczas gdy był już przetrzymywany w więzieniu stanowym za śmierć kilku innych osób, Pierce'owi postawiono zarzuty napaści seksualnej i morderstwa 13-letniej Peggy Cuttino, córki senatora z Karoliny Południowej Jamesa Cuttino.

W "Mindhunter" śledczy FBI oglądają zdjęcie Pierce'a w jego celi, gdzie otoczony jest jedzeniem. To prawdziwe zdjęcie, zrobione w 1971 roku w więzieniu hrabstwa Appling w Georgii.

Oryginalny podpis do zdjęcia brzmiał: "William Joseph Pierce, Jr, oskarżony o sześć morderstw, pozuje w swojej celi w więzieniu hrabstwa Appling. Przedmioty po prawej stronie to niektóre z rzeczy osobistych, które wolno mu trzymać w celi".


Obraz pokazany w "Mindhunter" miał twarz aktora Michaela Filipowicha cyfrowo wmontowaną na prawdziwą głowę Pierce'a.

William Henry Hance został skazany za zabicie trzech kobiet w 1978 roku, a jego wyrok śmierci wykonano w 1994 roku


Hance, były żołnierz, został oskarżony i skazany za "zatłuczenie" pracownicy seksualnej w 1978 roku. Do czasu wykonania wyroku śmierci na krześle elektrycznym twierdził, że był niewinny.

Doniesienia prasowe z tamtego okresu potwierdzają historię opowiedzianą podczas fabularyzowanego wywiadu w "Mindhunter" - Hance został oskarżony o pisanie listów do policji, które podpisywał jako "Przewodniczący Sił Zła", aby spróbować zmylić władze.

Apelacja Hance'a w jego sprawie dotarła aż do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, gdzie została ostatecznie odrzucona.

Elmer Wayne Henley Jr. został skazany za zabójstwo 27 młodych mężczyzn i chłopców w 1974 roku


Jak pokazała scena w drugim sezonie serialu "Mindhunter", 18-letni wówczas Henley został uznany przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa dziesiątek swoich rówieśników. Ta seria zgonów jest często nazywana "masowymi morderstwami w Houston".

"Policja twierdzi, że Henley, jeden z dwóch oskarżonych w tej sprawie, pozyskał młodych chłopców - niektórych swoich przyjaciół i sąsiadów - dla Deana A. Corlla, lat 33, który ich gwałcił i torturował", donosi Argus Press 16 lipca 1974 roku.

Drugim oskarżonym był David Owen Brooks, 19-latek, któremu postawiono cztery zarzuty morderstwa.

Henley zastrzelił Corll w 1973 roku, co zostało uznane przez ławę przysięgłych za samoobronę. Po zabiciu Corlla, Henley zadzwonił na policję, by przyznać się do winy, a później towarzyszył władzom w miejscach pochówku ofiar.

Obecnie odsiaduje wyrok dożywocia w teksańskim więzieniu Mark W. Michael Unit.

Charles Manson nie był seryjnym mordercą, jak wielu innych morderców z "Mindhuntera", ale został oskarżony o zaaranżowanie śmierci siedmiu osób


Manson przewodził kultowi zwanemu "Rodziną" i razem grupa zabiła dziewięć osób w ciągu kilku miesięcy w 1969 roku. Najsłynniejsze to morderstwo Tate-LaBianca, kiedy ciężarna gwiazda filmowa Sharon Tate i kilka innych osób zostało brutalnie zadźganych i zabitych w ciągu dwóch kolejnych nocy.

Aktor Damon Harriman gra Mansona w serialu "Mindhunter", a także pojawił się jako Manson w ostatnim filmie Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood".

Charles "Tex" Watson był jednym ze zwolenników Mansona, który brał udział w realizacji chorego planu


W 1969 roku Watson uczestniczył w morderstwach Sharon Tate, Jaya Sebringa, Wojciecha Frykowskiego, Abigail Folger oraz Leno i Rosemary LaBianca.

Wraz z innymi członkami "Rodziny" Mansona, Watson został skazany za siedem morderstw pierwszego stopnia i jeden spisek w celu popełnienia morderstwa. Jego wyrok śmierci został unieważniony, gdy Kalifornia zdelegalizowała karę śmierci w 1971 roku, więc Watson nadal odbywa karę więzienia w Zakładzie Karnym Richarda J. Donovana w San Diego w Kalifornii.

Paul Bateson został skazany za jedno morderstwo, choć prokuratorzy początkowo oskarżyli go o szereg innych zgonów, ale nie postawiono mu żadnych dodatkowych zarzutów


Bateson - który pracował jako radiolog - zabił nożem reportera Addisona Verrilla w 1979 roku.

W momencie jego skazania policja w Nowym Jorku prowadziła dochodzenie w sprawie serii niewyjaśnionych morderstw homoseksualistów. Jak wspomniano w scenach "Mindhuntera" dotyczących sprawy Batesona, niektóre władze uważały, że był on również odpowiedzialny za te seryjne morderstwa, ale nigdy nie przyznał się do żadnych morderstw innych niż Verrill.

Bateson odsiedział nieco ponad 24 lata w więzieniu, zanim został zwolniony w 2003 roku. Jego obecne miejsce pobytu jest nieznane.

Wayne Williams został skazany za zabójstwo dwóch dorosłych, a władze przypisały mu śmierć i zniknięcie ponad 20 dzieci, choć nie postawiono mu żadnych zarzutów


Morderstwa dzieci w Atlancie to seria zabójstw dokonanych w Georgii w latach 1979-1981. Jak pokazuje "Mindhunter" w końcowych minutach, Williams został oskarżony tylko o dwie z prawie 30 śmierci badanych w tym czasie przez lokalne władze i FBI.

Williams, obecnie 60-letni, nadal odsiaduje wyrok w więzieniu, choć zaprzecza wszelkiemu udziałowi w przestępstwach i utrzymuje, że jest niewinny.

Przypadkowo, kilka miesięcy przed powrotem "Mindhuntera", obecny szef policji w Atlancie ogłosił, że nowa technologia DNA zostanie wykorzystana do ponownego zbadania dowodów w sprawach dotyczących morderstw dzieci w Atlancie. Pod koniec 2023 r. nadal nie poinformowano o zakończeniu badań próbek DNA.

6

Oglądany: 22240x | Komentarzy: 18 | Okejek: 96 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.02

27.02

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało