Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Upadek najwyższej konstrukcji na świecie

123 807  
492   80  
Witajcie! Dzisiejszą wyprawę rozpoczniemy od wykonania bardzo ważnej rozmowy telefonicznej. Zwiedzimy m.in. Koreę, Niemcy, Chiny, Stany Zjednoczone i Japonię, by na koniec wylądować w starej, dobrej Polsce...

#1. Alexander Graham Bell w otoczeniu notabli wykonuje pierwszą rozmowę telefoniczną między Nowym Jorkiem a Chicago, 1892 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Północnokoreański piłkarz Pak Doo-ik. Fotografia wykonana w 2002 roku podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Korei Południowej i Japonii.

Kliknij i zobacz więcej!

Pak Doo-ik jako reprezentant Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej uczestniczył w VIII Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1966 roku w Anglii. Drużyna KRLD była prawdziwą sensacją i jako debiutant dotarła aż do ćwierćfinału, eliminując na etapie grupowym faworyzowanych Włochów.
19 lipca 1966 roku jedyną bramkę na stadionie Ayresome Park w Middlesbrough strzelił w 42 minucie właśnie Pak Doo-ik.
W ćwierćfinale Koreańczycy trafili na niezwykle mocną Portugalię z Eusebio w składzie. Mimo iż sensacja wisiała w powietrzu, ponieważ jeszcze tuż przed przerwą Azjaci prowadzili 3:1, to ostatecznie w półfinale zameldowała się Portugalia, wygrywając 5:3. „Czarna Perła z Mozambiku” strzeliła aż cztery bramki.
Krótko po MŚ Pak Doo-ik zakończył swoją karierę piłkarską i zajął się trenowaniem młodzieży. Był też szkoleniowcem reprezentacji KRLD podczas igrzysk olimpijskich w 1976 roku.

#3. Pierwsza na świecie elektryczna lokomotywa, dostarczona w 1882 roku przez firmę Siemens & Halske dla kopalni Zaukerode w Saksonii.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Ambasador USA w Chinach, James Sasser, zagląda przez mocno zniszczone drzwi ambasady USA, 10 maja 1999 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

7 maja 1999 roku miało miejsce omyłkowe zbombardowanie ambasady Chińskiej Republiki Ludowej przez amerykański bombowiec B-2 podczas operacji Allied Force. Naloty zostały przeprowadzone przez siły Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) na terenie Federalnej Republiki Jugosławii i miały na celu doprowadzenie do zakończenia czystek etnicznych na terenie Kosowa i przywrócenie wieloetnicznego charakteru tej prowincji.
W wyniku ataku zginęło trzech obywateli Chin. W Chinach podejrzewano, że atak przeprowadzono celowo, jednak nie znaleziono dowodów potwierdzających te spekulacje. Pomimo tego w odwecie w Chinach dopuszczono się aktów wandalizmu wobec budynku ambasady Stanów Zjednoczonych w Pekinie.
22 lipca 1999 roku ówczesny prezydent USA Bill Clinton oficjalnie przeprosił Chiny za omyłkowe zbombardowanie ambasady i oświadczył, że spekulacje o świadomym zbombardowaniu budynku są bezpodstawne.

#5. Fotografia wykonana podczas pierwszych Kentucky Derby, które odbyły się w 1875 roku – wydarzenie to jest obecnie najstarszą nieprzerwanie organizowaną imprezą sportową w USA.

Kliknij i zobacz więcej!

W latach 1875-1896 gonitwa odbywała się na dystansie 2,4 kilometra, po czym trasę wyścigu zmniejszono do równo 2 kilometrów. Bieg trwa zwykle około dwóch minut, dlatego też Kentucky Derby określa się często mianem „najbardziej ekscytujących dwóch minut w sporcie” (ang. The Most Exciting Two Minutes in Sports).
Gonitwa gromadzi na trybunach przeciętnie około 155 tysięcy widzów.
Kentucky Derby wraz z dwiema innymi gonitwami: Preakness Stakes oraz Belmont Stakes określane są wspólnie jako Potrójna Korona (ang. Triple Crown) wyścigów konnych w Stanach Zjednoczonych.
W gonitwach tych mogą uczestniczyć jedynie trzyletnie konie. Pula nagród wynosi 2 miliony dolarów, z czego około 1,4 miliona przypada zwycięzcy.
Najbardziej utytułowanymi dżokejami są Eddie Arcaro i Bill Hartack, którzy sześciokrotnie wygrywali Kentucky Derby.

#6. Steve Wozniak gra na Apple IIe jak na gitarze. 3 maja 1983 roku, niedaleko Santa Cruz w Kalifornii.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Eleanor Roosevelt w Chazy Lake w stanie Nowy Jork z pistoletem Smith & Wesson, kaliber 22. Pierwsza dama nosiła przy sobie broń, gdyż odmówiła, by ochraniała ją Secret Service, 1934 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Steven Spielberg pracuje nad minisceną bitwy na potrzeby produkcji filmowej „Poszukiwacze zaginionej Arki”, 1980 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Pionier lotnictwa morskiego Eugene Burton Ely wykonuje pierwszy start z pokładu okrętu, 1914 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

14 listopada 1910 roku Ely wystartował na samolocie Hudson Flyer z prowizorycznej drewnianej platformy długości 25 m i szerokości 7 m zbudowanej nad dziobem lekkiego krążownika USS „Birmingham” w zatoce Hampton Roads w amerykańskim stanie Wirginia. Próba zakończyła się sukcesem, chociaż jego samolot omal nie wpadł do wody.
Dwa miesiące później Ely dokonał jeszcze trudniejszej sztuki, a mianowicie 18 stycznia 1911 roku wylądował na platformie długości 40 metrów i szerokości 10 metrów, która znajdowała się na pokładzie USS Pennsylvania w zatoce San Francisco.
Wszystkie te próby Ely wykonywał na prośbę komandora Washingtona Chambersa. Miały one za zadanie sprawdzić możliwość zastosowania nowo powstałych samolotów dla celów marynarki wojennej.
Ely brał udział także w pokazach lotnictwa. 19 października 1911 roku niespełna 25-letni pilot poniósł śmierć w katastrofie swojego samolotu na pokazach w Macon w stanie Georgia. W 1933 roku pośmiertnie został odznaczony Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym (ang. Distinguished Flying Cross) za zasługi dla lotnictwa morskiego.

#10. Bill Gates gra na Xboxie w sklepie z zabawkami w Nowym Jorku 14 listopada 2001 roku. Następnego dnia konsola Xbox trafiła do sprzedaży na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Centralna mapa elektroniczna z monitoringiem telewizyjnym wszystkich skrzyżowań na komendzie policji w Tokio, Japonia, 1980 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Oscar Robertson, Cincinnati, 1959 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Oscar Robertson był jednym z najwszechstronniejszych zawodników ligi NBA. Debiutował w 1960 roku i już w pierwszym sezonie notował średnie 30,5 pkt 10,1 zbiórek i 9,7 asyst na mecz. Sezon 1961/62 ukończył jako pierwszy zawodnik w historii NBA na poziomie triple-double: 30,8 pkt, 12,5 zb i 11,4 as. Ogólnie w swojej 15-letniej karierze zanotował 181 triple-doubles. Wynik ten poprawił dopiero w 2021 roku Russell Westbrook.
W 1964 roku został wybrany MVP (najwartościowszy zawodnik) sezonu, ponadto 3-krotnie był MVP NBA All-Star Game, a w samym meczu gwiazd wystąpił dwunastokrotnie. 10-krotnie wprowadzał swoją drużynę do play-off, a w 1971 roku wraz ze swoją drużyną Milwaukee Bucks święcił zdobycie jedynego w karierze tytułu mistrza NBA. Robertson był dziewięciokrotnie wybierany do pierwszej piątki ligi.
W 1996 roku został wprowadzony do grona 50 najwybitniejszych graczy NBA wszech czasów.

#13. 67-letni Karl Wallenda idzie po linie 43 metry nad stadionem Weteranów w przerwie meczu baseballowej ligi MLB pomiędzy drużynami Philadelphia Phillies i Montreal Expos. W połowie długości kaskader stanie na głowie, 13 sierpnia 1972 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. Isabella Rossellini na plaży w Porto Rotondo, Sardynia, Włochy, lata 60. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Mężczyzna oglądający pozostałości warszawskiego masztu radiowego, Konstantynów, sierpień 1991 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Po drugiej wojnie światowej, w 1949 roku odbudowano radiostację radiofoniczną Raszyn w Łazach. Jednakże pomimo rozbudowy do mocy 500 kW nie spełniała ona dobrze swojego zadania. Po pierwsze moc była wciąż za słaba, a po drugie znajdowała się ona w centralnej Polsce, ale w czasach, kiedy granice Rzeczpospolitej wyglądały zupełnie inaczej.
Nowy maszt powstał w Konstantynowie, w gminie Gąbin, w powiecie płockim 18 maja 1974 roku. Jego całkowita masa wynosiła 420 ton, a wysokość aż 646,38 metra, co spowodowało, że budowla ta stała się najwyższą na świecie.
Maszt runął o godzinie 19:10, 8 sierpnia 1991 roku. W wyniku prowadzonych prac konserwatorskich przeprowadzono wymianę odciągów. Niestety, dwie liny pomocnicze, które zostały naciągnięte podczas tejże zmiany, nie wytrzymały napięcia i jedna z nich wysunęła się z zacisków. Druga zerwała się, nie mogąc zrównoważyć sił pozostałych lin głównych.
Maszt runął w ciągu kilkunastu sekund. Na szczęście w katastrofie nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu.

W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 123807x | Komentarzy: 80 | Okejek: 492 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało