Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Wypadek w elektrowni jądrowej

36 025  
322   29  
Dziś w „Zatrzymanych...” zobaczycie, między innymi, Amerykanów ustanawiających rekord świata, „Marsjańską Czapkę Radiową” oraz Earvina „Magica” Johnsona. Zapraszamy!

#1. Chińska piechota maszeruje po Wielkim Murze w pobliżu Pekinu. Druga wojna chińsko-japońska. Październik 1938 r.#2. Prezydent Jimmy Carter opuszcza Three Mile Island i udaje się do Middletown w Pensylwanii, 1 kwietnia 1979 r.


28 marca 1979 roku doszło do wypadku w elektrowni jądrowej Three Mile Island w Pensylwanii. Było to „najważniejsze wydarzenie w pięćdziesięcioletniej historii regulacji energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych”.
Wiele osób postrzegało to wydarzenie jako punkt zwrotny dla energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych. Elektrownia Three Mile Island znajduje się niedaleko Harrisburga w Pensylwanii. W wyniku awarii doszło do częściowego stopienia rdzenia bloku nr 2 elektrowni jądrowej.
Ostatecznie wypadek w Three Mile Island, choć „spowodował poważny kryzys, nie spowodował katastrofy w zakresie zdrowia publicznego”. W obliczu stopienia rdzenia zbiornik ciśnieniowy wytrzymał i nie doszło do naruszenia konstrukcji zabezpieczającej elektrowni. Tylko „niewielkie ilości najniebezpieczniejszych form promieniowania lotnego przedostały się do atmosfery”. Oczyszczanie TMI-2 trwało 11 lat i kosztowało około miliarda dolarów.

#3. Łuk Konstantyna i Koloseum po I wojnie światowej, 1919 r.#4. Mały myśliwiec McDonnell XF-85 Goblin. USA, 1948 r.


Jego głównym zadaniem było oddzielenie się w razie potrzeby od bombowca strategicznego i ochrona jego samolotu-matki.
Po wykonaniu zadania miał wracać do luku bombowego i wraz z samolotem-matką wracać do bazy.

#5. W 2003 „Magic” Johnson spotkał się z Nancy Pelosi, aby przedyskutować kwestię pomocy federalnej dla osób chorych na AIDS.


32 lata temu, 7 listopada 1991 roku, na specjalnej konferencji prasowej legendarny koszykarz Earvin „Magic” Johnson ogłosił, że kończy karierę ze względu na pozytywny wynik testu na obecność wirusa HIV.

Wypowiedź 5-krotnego mistrza NBA stała się główną wiadomością w Stanach Zjednoczonych i zszokowała cały świat. W tamtym czasie AIDS uważano za chorobę białych gejów i narkomanów, ale Johnson obalił ten stereotyp.

Po jego przejściu na emeryturę kibice nadal wybierali „Magica” na mecz All-Star, choć kilku graczy protestowało. Bali się, że będą narażeni na zakażenie, jeśli Johnson dozna otwartej rany w trakcie gry. W 1992 roku Johnson grał w drużynie USA na igrzyskach olimpijskich.

Po ogłoszeniu zakażenia się HIV w listopadzie 1991 roku, Johnson stworzył Magic Johnson Foundation, mającą pomagać w walce z wirusem.

We wrześniu 2002 roku lekarze stwierdzili, że Johnson nie ma żadnych objawów AIDS. „Magic” powiedział o tym: „Medycyna wykonała swoją pracę. Myślę, że też zrobiłem, co mogłem. A Pan uczynił resztę”.

Według magazynu Forbes osobisty majątek Johnsona osiągnął w październiku 2023 roku miliard dolarów.

Teraz Johnson ma 64 lata, przez połowę życia był zakażony wirusem HIV i udowadnia całemu światu, że diagnoza ta nie jest wyrokiem śmierci.

#6. Francuski żołnierz pilnuje brykietów węglowych, którymi Niemcy płacili odszkodowanie za przegraną wojnę. Zagłębie Ruhry, 1923 r.#7. 29 marca 1848 roku wodospad Niagara zatrzymał się na ponad 30 godzin. Powodem był „korek” lodowy, który utworzył się na rzece Niagara.


Tego dnia silny wiatr zepchnął pływający lód na jeziorze Erie w miejsce, gdzie wypływa rzeka Niagara, blokując wąski kanał i odcinając większość przepływu rzeki. Według naocznych świadków wodospad można było przejść pieszo.

#8. Pierwsze londyńskie autobusy konne, George Shillibeer.


Londyn jest i był rozległym miastem o imponujących odległościach. Nic więc dziwnego, że jako jedno z pierwszych miast uruchomił usługi transportu publicznego. 14 lipca 1829 roku George Shillibeer utworzył pierwszą linię autobusową w stolicy Wielkiej Brytanii.

Shillibeer był innowatorem. Widział autobusy na ulicach Paryża i wiedział, że w Londynie jest miejsce na podobną usługę. W odróżnieniu od dotychczasowych dyliżansów, autobusy konne były tańsze i nie wymagały wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Powstanie pierwszej linii autobusowej w Londynie okazało się sukcesem. Wkrótce inni podążyli śladem Shillibeera. W obliczu bardziej agresywnych konkurentów niż on, Shillibeer porzucił biznes i przeniósł się do sektora usług pogrzebowych.

#9. Studenci z Homan Hall, męskiego akademika Fresno State College, ustanawiają rekord świata w ułożeniu 73 osób na łóżku w akademiku – maj 1961 r.#10. Gary Heidnik po aresztowaniu w kwietniu 1987 r. w Filadelfii w Pensylwanii.


Były agent FBI John Douglas powiedział, że Gary Heidnik to jeden z najgorszych seryjnych morderców, z jakimi kiedykolwiek miał do czynienia. Heidnik cierpiał na schizoidalne zaburzenie osobowości i większość życia spędził w klinikach psychiatrycznych. Między listopadem 1986 a marcem 1987 porwał w Filadelfii w Pensylwanii sześć kobiet, z których dwie zamordował.

Douglas powiedział:
Heidnik był jeszcze gorszy niż ten facet z Buffalo Bill w „Milczeniu owiec”. Napełnił dół wodą, by jego ofiary były zanurzone po szyję w wodzie. Następnie wziął przewód elektryczny i torturował je. Najgorsze było to, że po morderstwie wrzucił zwłoki do maszynki do mięsa i podawał to mięso do jedzenia innym ofiarom.
Heidnika w końcu udało się złapać po tym, gdy jednej z jego ofiar udało się uciec. Został stracony przez śmiertelny zastrzyk w 1999 roku.

#11. Magnar Solberg na torze podczas igrzysk olimpijskich w Sapporo w 1972 r.


Norweski biathlonista Magnar Solberg ćwiczył strzelectwo latem, leżąc na mrowisku. W zamyśle trenera ćwiczenie to miało nauczyć zawodnika koncentracji na celu, a nie rozpraszania się czynnikami zewnętrznymi i zmęczeniem. Solberg, który wcześniej nie zdobył medalu na Mistrzostwach Świata, został mistrzem olimpijskim w 1968 roku w Grenoble, a swój sukces powtórzył cztery lata później w Sapporo.

#12. Rzeźnia w Chicago, USA.


Zbudowana została w 1865 roku i była eksploatowana przez 106 lat. Do 1900 r. rzeźnia o powierzchni 2 km² mogła pomieścić 300 000 świń, 75 000 bydła, 80 000 owiec i 6000 koni. Wraz z upowszechnieniem się transportu samochodami-chłodniami zniknęła potrzeba centralizacji i w 1971 roku rzeźnię zamknięto, a na jej miejscu wybudowano park przemysłowy.

#13. „Radiowa czapka”, USA 1949 r.


Mężczyzna w tle patrzy z zazdrością na właścicielkę „Marsjańskiej czapki radiowej”, pamiątkowego odbiornika fal radiowych produkowanego w Stanach Zjednoczonych od 1949 roku. Urządzenie to odbierało częstotliwości stacji w promieniu 32 km, było dostępne w ośmiu kolorach i kosztowało 7,95 dolara.

#14. Porucznik Walter L. Chewning Jr. wspina się na pokład rozbitego Hellcata, aby uratować pilota, chorążego Byrona M. Johnsona. USS Enterprise, 10 listopada 1943.#15. Tłumy przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu podczas pogrzebu Mieczysławy Ćwiklińskiej. Fot. Maria Niezabitowska-Lucyk
Aktorka zmarła 28 lipca 1972 r. w Warszawie w wieku 93 lat.


W poprzednim odcinku

1

Oglądany: 36025x | Komentarzy: 29 | Okejek: 322 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.06

13.06

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało