Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Gangster bez stóp

50 242  
372   76  
W dzisiejszej odsłonie „Zatrzymanych w kadrze” zobaczycie, między innymi, najlepszego piłkarza wśród matematyków, kamuflaż sprzed ponad stu lat oraz człowieka, który ścigał się z pociągami.

#1. „Człowiek kontra maszyna”. Afrykański biegacz Mathias Kanda z Rodezji Południowej, obecnie Zimbabwe, podczas treningu rywalizował z pociągiem parowym i nigdy nie przegrał z nim w wyścigu, Selukwe (obecnie Shurugwai), 1968 r.#2. Strażnik więzienny z więźniami w kajdanach ważących około 16 kilogramów umieszczonych na ich szyjach, Szanghaj, 1874 r.#3. Niels Bohr ze swym bratem Haraldem.


Słynny duński fizyk Niels Bohr lubił piłkę nożną i był bramkarzem klubu Akademisk Boldklub. Jego brat Harald również był doktorem nauk ścisłych – specjalizował się w matematyce – i grał w tym samym klubie, ale występował także w reprezentacji Danii. Harald Bohr cieszył się tak dużą popularnością wśród kibiców, że na jego obronę pracy magisterskiej przyszło więcej fanów piłki nożnej niż matematyków.
W 1908 r. Harald pojechał z reprezentacją Danii na igrzyska olimpijskie do Londynu. Z Londynu Duńczycy wrócili ze srebrnymi medalami.

#4. Fontanna lawy podczas erupcji wulkanu na Hawajach, 1969 r.


Ognista kula to strumień tryskającej lawy z wulkanu Mauna Ulu. Jest on częścią wulkanu Kilaeua, który leży na wyspie Hawaii (archipelag Hawajów). Fontanna ognia podczas wybuchu, zamiast typowego podczas erupcji wulkanów pionowego słupa ognia, utworzyła wielką, ognistą bańkę.

Niecodzienne zjawisko zostało uwiecznione na zdjęciu przez J.B. Judda 11 października 1969 roku, a została udostępniona 30 marca na Twitterze Amerykańskiej Agencji Naukowo Badawczej (USGS).

#5. Sinobrody XX wieku – Henri Désiré Landru, 17 kwietnia 1919 r.


Pod koniec I wojny światowej wiele kobiet pozostawało wdowami, co Henri Désiré Landru pośpieszył wykorzystać.
W ciągu zaledwie 5 lat, od 1914 do 1919 roku, Landru obiecał poślubić 283 kobiety. Jego plan był prosty i jednocześnie straszny – po ślubie zmuszał młodą żonę do spisania na jego rzecz testamentu lub ubezpieczenia na życie, a następnie zabierał ofiarę do swojego wiejskiego domu, zabijał i palił kawałki ciał w kominku.

Udowodniono mu jedynie 11 morderstw, choć policja upierała się, że było ich ponad 300. Oszust i morderca został skazany na śmierć.
Głowa Landru jest eksponowana w Muzeum Śmierci w Hollywood.

#6. Żołnierz aliancki wewnątrz drzewa obserwacyjnego, 1918 r.


W pierwszej kolejności wybierano do tych celów uszkodzone drzewa. Następnie drzewa fotografowano pod różnymi kątami i wykonywano wysokiej jakości modele, które montowano w nocy dokładnie w miejscach ścinanych prawdziwych drzew.

#7. Słynne zdjęcie Jerry'ego Westa, które stało się podstawą do opracowania logo NBA, 1969 r.#8. Pies o imieniu „Leao” (po portugalsku Lew) drugi dzień z rzędu leży obok grobu swojej właścicielki, Cristiny Marii Cesario Santany, która wraz z ponad 630 innymi osobami zginęła w katastrofalnej lawinie błotnej w Brazylii w styczniu 2011 roku. Fot. Vanderlei Almeida#9. Moment lądowania wojsk amerykańskich w Normandii, 1944 rok.#10. Dostawcy gazet. Miasto Meksyk, 1977 r. Fot. Frans Stoppelman#11. Kapitan George Ashe przygotowuje się do strzału w fajkę trzymaną w ustach przez kaprala stojącego z zawiązanymi oczami, 1932 r.#12. Tiffany Cole i jej chłopak Michael Jackson, lipiec 2005 r.


W lipcu 2005 roku Amerykanka Tiffany Cole, jej chłopak Michael Jackson i dwóch ich wspólników, Alan Wade i Bruce Nixon, porwali starsze małżeństwo, obrabowali je i pochowali żywcem. Funkcjonariusze ustalili później, że obu ofiarom udało się uwolnić z lin, ale to wystarczyło jedynie, aby w ostatnich chwilach przed śmiercią przytuliły się do siebie.
Na zdjęciu przestępcy radośnie świętują pomyślne zakończenie sprawy szampanem w wynajętej limuzynie, nie wiedząc jeszcze, że policja wkrótce wpadnie na ich trop. Obecnie wszyscy, z wyjątkiem Bruce'a Nixona, skazanego na 45 lat więzienia, oczekują na egzekucję w celi śmierci.

#13. Urodziny hipopotama, 1957 r.#14. Szwedzka grupa ABBA na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Fot. Olle Lindeborg


W 1974, reprezentując Szwecję z utworem „Waterloo”, zwyciężyli w finale 19. Konkursu Piosenki Eurowizji. Utwór trafił na szczyt list przebojów w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie grupa wyruszyła w swoją pierwszą światową trasę koncertową.

#15. Wysadzony w powietrze samochód słynnego polskiego gangstera, jednego z przywódców podziemia bydgoskiego – Waldemara W. („Księcia”) w lutym 1999 r. Mężczyzna przeżył zamach, ale lekarze musieli amputować mu stopy.


W 1996 r. „Książę” według tygodnika „Wprost” był jednym z dziesięciu najniebezpieczniejszych przestępców w kraju. Przeprowadzono kilka zamachów na jego życie. Wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem.

W wywiadzie w 1999 roku dziennikarz zapytał „Księcia”:
– Nie jest ci przykro?
– Co?
– Twoje nogi, zmarnowane życie.
– Zmarnowane? Lubię robić to, co robiłem do tej pory. Kocham broń, szybkość i adrenalinę. Nie mogłem iść do pracy i zarabiać. To jest strasznie nudne.
– Ale ci, którzy prowadzą tak nudne życie, nie mają podkładanych bomb.
– Powtarzam, że nie żałuję. Naprawdę, czy ci się to podoba, czy nie. Oto kim jestem.

W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 50242x | Komentarzy: 76 | Okejek: 372 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało