Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej – Wenus się nie poddała

27 124  
209   13  
Jak odnaleziono pewien zaginiony obraz? Kto i jak tłumaczył się z plagiatu? Czy można rządzić krajem po śmierci? Odpowiedzi na te (i inne) pytania znajdziecie w tym odcinku.

#1. Cel! Pal!


W 1941 roku USS New York otworzył ogień do obiektu, myląc go z japońskim samolotem. Ogień prowadzono, dopóki nawigator nie zorientował się, że strzelają do Wenus.

#2. Szlaban na dragi


W 1988 roku gitarzysta Red Hot Chili Peppers, John Frusciante, miał wziąć udział w przesłuchaniu do koncertowego zespołu Franka Zappy, ale zmienił zdanie i odmówił. Powodem było to, że Zappa nałożył na swoich muzyków surowy zakaz zażywania narkotyków. Frusciante powiedział: „Chciałem być gwiazdą rocka, brać narkotyki i podrywać dziewczyny, a nie mógłbym tego robić, gdybym był w zespole Zappy”.

#3. W 1357 roku królową Portugalii została martwa kobieta.


Księżniczka Inês de Castro była drugą żoną księcia Piotra I Okrutnego. Jej teść, Alfons IV „Dzielny”, który nienawidził jej za to, że była zwykłą szlachcianką, kazał zabić ją i jej dzieci.
Kiedy Piotr wstąpił na tron, nakazał wyjęcie ciała Inês z grobu i zmusił szlachtę do uznania jej za królową Portugalii.

#4. Szatan, nie kogut!


W XV wieku w Szwajcarii miał miejsce przypadek, gdy kogut został oskarżony o znoszenie jaj, a tym samym łamanie praw natury. Następnie skazano go na publiczne spalenie żywcem.

#5. Budka do rozmów ze zmarłymi


W Japonii funkcjonuje „wietrzny telefon”. Niepodłączona budka telefoniczna, w której pogrążeni w żałobie krewni mogą „rozmawiać” ze zmarłymi bliskimi. Wind Phone został zainstalowany po trzęsieniu ziemi i tsunami w Fukushimie w 2011 roku i skorzystało z niego ponad 30 000 osób.

#6. Niezwykły zwrot akcji


W 2006 roku pewien mężczyzna w Portland wynajął płatnego zabójcę, aby zabił jego 51-letnią żonę Susan Kuhnhausen. Sytuacja wymknęła się zabójcy spod kontroli i to kobieta zabiła zabójcę gołymi rękami. Kiedy położyła ręce na jego szyi, powiedziała: „POWIEDZ MI, KTO CIĘ TU PRZYSŁAŁ, A WEZWĘ CI PIEPRZONĄ KARETKĘ!”.

#7. Plagiator recydywista


Po tym, jak Shia LaBeouf ukradł scenariusz do swojego debiutu reżyserskiego(„inspirował się” komiksem Daniela Clowesa „Justin M. Damiano”), ukradł również tekst publicznych przeprosin, aby odpowiedzieć na pytanie o plagiat. Wziął je z Yahoo! Odpowiedzi.

#8. Cudem odnaleziony obraz


W 2009 roku podczas oglądania filmu „Stuart Malutki” węgierski krytyk sztuki Gergely Barki zobaczył obraz „Śpiąca dama z czarnym wazonem” Roberta Bereny'ego.
Zaginiony obraz posłużył jako rekwizyt. To był oryginał.

Obraz zaginął w latach 20., ale Barki od razu go rozpoznał, choć widział tylko wyblakłą czarno-białą fotografię z wystawy z 1928 roku. Wysłał mnóstwo e-maili do filmowców, Sony Pictures i Columbia Pictures, a dwa lata później otrzymał odpowiedź od byłej scenograf filmu.
Powiedziała, że obraz wisiał na jej ścianie. Kupiła obraz za bezcen w sklepie z antykami w Pasadenie w Kalifornii, myśląc, że jego awangardowa elegancja będzie idealna do salonu Stuarta Malutkiego.
Po odejściu z Sony kobieta sprzedała obraz prywatnemu kolekcjonerowi, który w 2014 roku przywiózł obraz do Budapesztu na aukcję. Obraz Bereny'ego został sprzedany za 285 700 dolarów na aukcji, która odbyła się 13 grudnia 2014 r. w Centrum Kongresowym w Budapeszcie.

#9. Uśmiechnięta buźka za 45 dolców.


Harvey Ross Ball to grafik z Worcester w stanie Massachusetts, któremu przypisuje się wynalezienie kultowej emotki „smile”.
Firma potrzebowała symbolu, który stworzy pozytywne środowisko pracy i podniesie morale pracowników.

W ciągu zaledwie 10 minut Ball narysował słynną już emotikonę, składającą się z jasnożółtego koła z dwoma czarnymi kropkami zamiast oczu i delikatną zakrzywioną linią reprezentującą uśmiech. Prostota i wszechstronność projektu sprawiły, że stał się hitem.

Za swój twórczy wkład Harvey Ross Ball otrzymał skromną nagrodę w wysokości 45 dolarów. Nie miał pojęcia, że jego dzieło stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie.

#10. Nikt nie podejrzewał...


Willie O'Ree, pierwszy czarnoskóry gracz NHL, był ślepy na jedno oko. Gdy miał 18 lat, krążek wbił mu się rykoszetem w oko. Ukrywał to przez całą swoją 21-letnią karierę.

#11. Kłopoty geograficzne


Miasto Pekin (Illinois, USA) nosi swoją nazwę z powodu błędnego założenia, że znajduje się po przeciwnej stronie globu niż Pekin w Chinach. W rzeczywistości po przeciwnej stronie globu znajduje się Ocean Indyjski.

#12. Nie wyczyścił historii wyszukiwania


W 2006 roku Justin Barber został skazany na dożywocie za zabicie swojej żony w rocznicę ich ślubu.
Jednym z decydujących dowodów jego winy były przeprowadzone przez niego sześć miesięcy wcześniej wyszukiwania w Google, a mianowicie: „uraz prawej strony klatki piersiowej” i „rana postrzałowa klatki piersiowej”, które dziwnym zbiegiem okoliczności opisują dokładnie to, co stało się z jego żoną.

Dodatkowo na godzinę przed morderstwem pobrał też piosenkę „Guns N' Roses – Used To Love Her”, w której słyszymy:
Kochałem ją, ale musiałem ją zabić, zrzędziła tak bardzo, że doprowadzała mnie do szału. Teraz jestem dużo szczęśliwszy.

#13. „&” czy „i”?


Kiedy amerykański film ma więcej niż jednego scenarzystę, „&” wskazuje, że scenarzyści pracowali razem nad scenariuszem. Natomiast „i” oznacza, że pracowali niezależnie nad osobnymi wersjami roboczymi.

#14. Statystycznie bezpieczne


Jedyny potwierdzony przypadek otrucia cukierkami na Halloween miał miejsce w 1974 roku. Ronald O'Brien zabił swojego syna Timothy'ego, dając mu cukierki nasączone cyjankiem. Zrobił to, aby uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia.

#15. Zdradliwe bąbelki


W 2014 roku w Provins na przedmieściach Paryża doszło do rabunku – przestępca wszedł do domu pod nieobecność właścicieli i ukradł pieniądze, paszporty oraz, z jakiegoś powodu, okulary przeciwsłoneczne. Wówczas jednak jego uwagę przykuła butelka szampana i, jak przystało na prawdziwego Francuza, nie mógł się jej oprzeć. Powracający właściciele zauważyli, że rolety w oknach ich domu były opuszczone, pamiętali natomiast, że wyjeżdżając, zostawili je podniesione. Wezwali policję, która po wejściu do domu zastała złodzieja oglądającego telewizję – „bardzo zrelaksowany, zupełnie pijany, dobroduszny, ale prawie nie rozumiał, gdzie jest”.

W poprzedniej części

3

Oglądany: 27124x | Komentarzy: 13 | Okejek: 209 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało