Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – fiński miotacz granatów

44 009  
488   68  
Dziś w „Zatrzymanych w kadrze” poznacie wybitnego kibica piłki nożnej, dziewczynę o ogromnej woli przetrwania oraz rzucimy okiem na nietypowe przedstawienie teatralne.

#1. „Golden Scales” w Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, 1959 r.#2. Wokalista Guns & Roses, Axel Rose, był aresztowany przez policję ponad 20 razy. Tym razem ukradł komuś samochód.#3. Miss World 1994 Aishwarya Rai je lunch z matką.


19 listopada 1994 roku mało znana 21-letnia studentka architektury Aishwarya Rai zdobyła tytuł Miss Świata w konkursie odbywającym się w Sun City w RPA i dokonała tego, pokonując inne piękności z 87 krajów świata. Zdjęcie dziewczyny z koroną Miss Świata na głowie, jedzącej skromny i prosty posiłek ze swoją mamą Brindyą Rai, stało się bardzo popularne.

#4. Kobieta opłakuje bliskich, którzy zginęli 3 lipca 1988 r., kiedy Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zestrzeliła irański samolot pasażerski przewożący 290 cywilów, w tym 66 dzieci.


Katastrofa lotu Iran Air 655 – katastrofa lotnicza, do której doszło 3 lipca 1988 roku nad wodami Zatoki Perskiej, kiedy to irański samolot pasażerski Airbus A300 z 290 osobami na pokładzie został zestrzelony przez amerykański krążownik USS Vincennes.
Według oficjalnej wersji strony amerykańskiej o godzinie 10:47 irański samolot został wykryty i omyłkowo zidentyfikowany przez amerykański krążownik jako irański F-14 Tomcat. Do pomyłki tej miał przyczynić się fakt, że parametry lotu wykrytego Airbusa odpowiadały klasycznemu „profilowi” podchodzącego do ataku F-14 oraz to, że cywilne lotnisko w Bandar-e Abbas było wykorzystywane przez irańskie siły powietrzne jako baza F-14. Według tych samych źródeł USS Vincennes przed odpaleniem rakiet aż 11 razy próbował nawiązać łączność radiową z samolotem, który nie odpowiadał.
Rząd Iranu do dziś uważa atak na cywilną maszynę za rozmyślny akt barbarzyństwa. Według oficjalnych źródeł irańskich, nawet w wypadku mylnej identyfikacji maszyny, ostrzał jakiegokolwiek samolotu z wód terytorialnych jego kraju był aktem co najmniej ignorancji, a nie nieszczęśliwym wypadkiem i winien być rozpatrywany jako międzynarodowe przestępstwo. Nawet jeśli samolot byłby wojskowym F-14, Amerykanie nie mieli prawa go zestrzelić. Iran w ogóle podaje w wątpliwość mylną identyfikację maszyny. Jego zdaniem nowoczesny system AEGIS w pełni umożliwiał amerykańskiej obsłudze ustalenie, z jakim samolotem ma do czynienia.
29 lutego 1996 rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się wypłacić odszkodowanie rządowi Iranu w wysokości 61,8 mln dolarów za 248 obywateli irańskich, którzy zginęli w katastrofie. Na sumę tę składało się 300 tys. dolarów za każdą ofiarę aktywną zawodowo i 150 tys. na każdą nieaktywną. Wypłaty odszkodowania za sam utracony samolot w wys. 30 mln dolarów Amerykanie odmówili. Rząd amerykański uważał wypłatę odszkodowania za jednostronny akt dobrej woli, nieoznaczający uznania swojej odpowiedzialności za zaistniałą tragedię. Wypłata odszkodowania zakończyła sprawę wniesioną przez rząd Islamskiej Republiki Iranu przeciwko Stanom Zjednoczonym przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w maju 1989 roku.

#5. Fińscy żołnierze używają domowej roboty procy do rzucania granatów w kierunku żołnierzy radzieckich. Wojna zimowa 1939-1940.#6. Fan piłki nożnej kibicuje swojej drużynie z ustawionego obok stadionu dźwigu, Turcja, 2017 r.


W 2017 roku 37-letni Ali Demirkaya otrzymał roczny zakaz wstępu na stadion Denizli Atatürk, tureckiego klubu piłkarskiego Denizlispor z „niesprecyzowanych powodów”. Kiedy kibic zdał sobie sprawę, że nie będzie mógł oglądać ważnego meczu swojej drużyny, musiał wykazać się kreatywnością.
Ali powiedział później EuroNews:
Ten mecz był bardzo ważny dla naszej drużyny. Musiałem iść na komisariat, żeby podpisać papier, że nie oglądam meczu na stadionie. Potem szybko pojechałem wypożyczyć dźwig.
Według niego, wyczyn kosztował go tylko 50 dolarów (354 liry), a ze swojego punktu obserwacyjnego mógł doskonale widzieć mecz i kibicować swojej drużynie.
Niestety, po pewnym czasie przyjechała policja i sprowadziła kibica na ziemię. Dosłownie.

#7. Freddie Mercury podczas koncertu w Japonii, 1979 rok.#8. Japońscy strażnicy kłaniają się uwolnionym więźniom w Jokohamie po kapitulacji Japonii, 1945 r.#9. Jennifer Aniston z ojcem, lata 70. XX w.#10. Mary Vincent przemawia na konferencji prasowej w Los Angeles 9 listopada 1978 roku. Błagała inne nastolatki, aby nie jeździły autostopem – po tym, jak przeżyła próbę morderstwa dokonaną przez Lawrence'a Singletona.


Amerykanka Mary Vincent miała 15 lat, gdy w 1978 roku podczas autostopowej podróży znalazła się w samochodzie Lawrence'a Singletona. W efekcie mężczyzna brutalnie wielokrotnie zgwałcił dziewczynę, odrąbał jej ręce siekierą i zrzucił z urwiska.
Mary udało się nie tylko przeżyć i wydostać się stamtąd, po przejściu około 3 mil, ale także zidentyfikować Singletona podczas śledztwa, a następnie zeznawać przeciwko niemu w sądzie.

#11. Katastrofa w Nowosybirsku, 26 września 1976 r.


We wrześniu 1976 roku pilot lotnictwa cywilnego Władimir Serkow postanowił zabić siebie i swoją byłą żonę. 26 września wbił się samolotem An-2 w budynek mieszkalny nr 43/1 na ulicy Stepowej w Nowosybirsku, gdzie mieszkała jego eks. Pięć osób zginęło. Żony nie było w tym czasie w domu.


#12. Przedstawienie RICHARD III podczas Free Shakespeare in the Park w Central Parku, lipiec 2022 r.

Danai Gurira i Matthew August Jeffers. Fot. Joan Marcus

Czarnoskóra aktorka Danai Gurira gra Ryszarda III, Ali Stroker – Królową Annę na wózku inwalidzkim, Heather Alicia Simms – królową Elżbietę, głucha aktorka Monique Holt – Księżnę Yorku i używa języka migowego, a Greg Mozgala, który gra zarówno Edwarda IV, jak i Henryka VII, ma porażenie mózgowe.

Ali Stroker i Heather Alicia Simms. Fot. Joan Marcus

#13. Amerykańska aktorka Sean Young, Nowy Jork, lata 70. XX w. Fot. Aleksander Borodulin.#14. Ofiara samobójstwa z powodu krachu giełdowego w Czarny Wtorek – 22 października 1929 r.#15. Powstaniec warszawski Antoni Tuleja na zdobytym niemieckim motocyklu na ulicy Moniuszki, 1944 r.


W poprzedniej części
3

Oglądany: 44009x | Komentarzy: 68 | Okejek: 488 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.09

24.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało