Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Gwałt, zdrady, bieda i odzyskane życie – relacje Tiny Turner z mężami

16 085  
136   18  
24 maja 2023 roku zmarła piosenkarka Tina Turner. W chwili śmierci Anna May Bullock, bo tak brzmi prawdziwe imię i nazwisko wokalistki, miała 83 lata. Zaczynała w chórze kościelnym, a trafiła do Księgi rekordów Guinnessa. Żadna inna solistka nie sprzedała w swojej karierze więcej biletów na koncerty niż Tina Turner. W trakcie swojej kariery otrzymała aż osiem nagród Grammy.
Królowa rock and rolla Tina Turner nie zawsze spoczywała na laurach muzycznego Olimpu. Za młodu piosenkarka poznała, czym jest bieda, znosiła ciągłe zdrady i raz prawie umarła. Jej życie było pełne tajemnic, o których sama piosenkarka niechętnie opowiadała.

Próbowała nawet popełnić samobójstwo, gdy jej pierwsze małżeństwo zamieniło się w piekło. Pod wieloma względami przyczyną jej nieszczęść był związek z Ikiem Turnerem, o którym Tina starała się zapomnieć. Otworzyła się dopiero w swojej autobiografii. Przy okazji promocji książki wystąpiła w CBS News i zdobyła się na szokujące wyznania.Tina Turner była jedną z najbardziej znanych piosenkarek i słusznie została nazwana „Królową rock and rolla”. Zasłużyła na te regalia za swój znaczący wkład w rozwój muzyki.

Kliknij i zobacz więcej!
Ike i Tina

Jej były mąż Ike był założycielem i właściwie twórcą artystycznego duetu z Tiną. Wspólnie nagrali wiele kompozycji, wśród których oprócz klasycznych rockandrollowych kawałków są także i liryczne.

Niestety, na co dzień Ike nie wyróżniał się zdolnością do kompromisu. Nie uważał związku z Tiną za przeszkodę w piciu czy orgiach. Artyści pobrali się w 1962 roku, po czym życie Tiny zamieniło się w piekło.

Kliknij i zobacz więcej!

Pamiętam, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam go na scenie. Moją pierwszą myślą było, że jest niesamowicie brzydki i pompatyczny. Większość kobiet trzymała się od niego z daleka, było w nim coś niebezpiecznego.
Piosenkarka twierdzi, że nie chciała poślubić Ike'a, ale nie miała wyboru. Od niego bezpośrednio zależała przyszłość duetu i piosenkarki.

Kliknij i zobacz więcej!

Małżeństwo zostało zawarte w meksykańskim mieście Tijuana, niedaleko granicy z Kalifornią. Para podpisała dokumenty w brudnym i śmierdzącym biurze. Po „ceremonii” Ike chciał się bawić w swoim stylu.
Zabrał mnie do burdelu. Noc poślubną spędziłam na łóżku dziwki. Grali tanie porno w telewizji. Facet najwyraźniej był impotentem, cóż, a dziewczyna po prostu zarabiała na honorarium.

Kliknij i zobacz więcej!

Debiut Tiny miał miejsce podczas nagrywania utworu „A Fool in Love”. Solista po prostu nie przyszedł do studia, po czym przyszła piosenkarka postanowiła go zastąpić. Ike był zafascynowany jej głosem.
Teraz rozumiem, że zdecydował się ożenić ze względu na popularność. By mnie zatrzymać. Nie było wielkiej ceremonii ani romantycznych wyznań. Po prostu zaproponował, że się ożeni i to wszystko. Zgodziłam się.

Kliknij i zobacz więcej!

Ike wybrał pseudonim „Tina”, ponieważ dobrze rymowało się z „Sheena”. Tak miała na imię pewna dziewczyna z programu telewizyjnego, który Ike dobrze zapamiętał.
Nie chciałam zmieniać imienia. Zrobiłam awanturę. Wtedy pobił mnie po raz pierwszy. Wziął kij i uderzył w głowę. Zawsze bił mnie po głowie, żeby nie zostawiać siniaków.

Kliknij i zobacz więcej!
Ike i Tina z dziećmi: Raymond Craig – syn Tiny ze związku z saksofonistą Raymondem Hillem, Ronnie – syn Ike'a i Tiny oraz Michael i Ike junior – synowie Ike'a z innego związku, których Tina adoptowała

Tina przyznaje, że jej życie z Ikiem było jak chodzenie po polu minowym. Zawsze trzeba było uważać na każde swoje działanie, każde słowo.
Dlaczego rozwiedliśmy się w 1978 roku? W tym czasie w domu były jeszcze trzy inne kobiety. Ike spał z każdą z nich. Nazywał wszystkie dziewczyny Anną, ponieważ pamiętał tylko to jedno imię. To była ostatnia kropla.

Kliknij i zobacz więcej!

Kiedy Tina dowiedziała się, że jedna z kochanek Ike'a jest w ciąży, postanowiła odebrać sobie życie. Wzięła 50 tabletek nasennych, ale udało jej się przeżyć. Duet nadal istniał, ale Ike już się nie powstrzymywał i otwarcie bił Tinę. Kiedyś złamał dziewczynie szczękę, kiedy odmówiła śpiewania na próbie.
W '74 spróbował kokainy. Ktoś powiedział mu, że to poprawi jego potencję. Seks był dla niego wszystkim. Dla mnie to był akt przemocy. Za każdym razem.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1976 Tina uciekła. Po prostu wzięła swoją torbę i wyszła. Groziła jej bieda i zapomnienie, ale piosenkarce po latach udało się wrócić na scenę. Pomógł jej w tym m.in. David Bowie.

Przełomem w jej solowej karierze było wydanie piątego albumu solowego Private Dancer w 1983 roku, który odniósł ogólnoświatowy sukces, przekraczając liczbę 20 mln sprzedanych egzemplarzy. Według Księgi rekordów Guinnessa zysk ze sprzedaży biletów na jej koncerty osiągnął najwyższą wartość zanotowaną dotychczas w historii.

Kliknij i zobacz więcej!
Tina Turner na koncercie w Spodku. Katowice, 1981 r. Fot. Ireneusz Kaźmierczak

W 1986 roku Tina związała się z dyrektorem europejskiej filii wytwórni EMI, młodszym od niej o 16 lat Erwinem Bachem i przeprowadziła się do Europy.

Erwin oświadczał się Tinie dwukrotnie. Pierwszy raz w 1989 roku, ale wtedy Tina prawdopodobnie nie była jeszcze pewna tego związku. W 2013 roku Bach spróbował ponownie i wówczas piosenkarka przyjęła oświadczyny.

Kliknij i zobacz więcej!
Tina Turner i Erwin Bach

Tina Turner poślubiła niemieckiego producenta muzycznego Erwina Bacha w 2013 roku. Życie z nim było dla Tiny prawdziwym odpoczynkiem. Oczywiście wcześniejsze pobicia odcisnęły piętno na zdrowiu piosenkarki.

W 2016 roku u Tiny zdiagnozowano raka jelita grubego. Rok później przeszła trudną operację, podczas której przeszczepiono jej nerkę. Piosenkarka wówczas nie wiedziała, że to mąż, Erwin Bach, oddał jej swoją nerkę. Wokalistka przyznała się do tego publicznie wiele lat później. Nie liczyła, że znajdzie się dawca i nawet myślała o eutanazji. Była bardzo wdzięczna mężowi, który wówczas uratował jej życie.

Kliknij i zobacz więcej!

24 maja 2023 po długiej chorobie Tina Turner zmarła w wieku 83 lat w swojej posiadłości w Szwajcarii.
3

Oglądany: 16085x | Komentarzy: 18 | Okejek: 136 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało