Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej – zmniejszajmy ryzyko zawału!

27 783  
219   29  
Dziś w „Garści...” mamy dla Was nieoczekiwane zakłócenie transmisji, szkockie zwierzę prawem chronione oraz mężczyznę, który od lat kopie sobie dół...

#1. Nieproszony gośćNajbardziej znanym przypadkiem włamania się i przejęcia transmisji stał się „Max Headroom Incident”, który miał miejsce 22 listopada 1987 roku w Chicago. Ofiarą padł kanał WGN-TV: o godzinie 21:14 czasu lokalnego przerwano transmisję wiadomości sportowych. Ekran zrobił się czarny na 10 sekund, a przez następne 10 sekund przed obracającą się ścianą z blachy falistej wyświetlany był film przedstawiający nieznaną osobę w masce i okularach Max Headroom. Po tej nieoczekiwanej przerwie prezenter telewizyjny wyraził zdziwienie: „Jeśli chcecie wiedzieć, co się teraz stało, to ja też”.

#2. Co autor miał na myśli?Pablo Picasso zawsze nosił przy sobie rewolwer, z którego strzelał do tych, którzy zadali mu bardzo „oryginalne” pytanie: „Co oznaczają twoje obrazy?”.
Na szczęście naboje w rewolwerze były ślepe.

#3. Ryba „Stara żona”Jest to ryba hermafrodytyczna – u osobników występują zarówno męskie, jak i żeńskie cechy płciowe, dzięki czemu może zmieniać płeć. W języku angielskim jej nazwa brzmi Old Wife, czyli stara żona. Nie jest to gatunek zagrożony ani objęty jakąkolwiek ochroną. Może żyć do 15 lat. Swą niezwykłą nazwę ryba otrzymała, gdyż złowiona i wyciągana na powierzchnię warczy i skrzypi szczęką.

#4. „Na pewno go zmienię”Rosjanka Oksana Połudencewa poznała Stepana Dołgicha w 2019 roku korespondencyjnie, kiedy mężczyzna odsiadywał wyrok za morderstwo i rabunek.
Pomiędzy dwiema samotnymi duszami szybko nawiązała się silna więź oparta na wspólnych zainteresowaniach. Według jej przyjaciół Oksana zakochała się po uszy w Stepanie i wiernie czekała na jego uwolnienie. Kiedy w końcu to się stało, zakochani nie odkładali ślubu w nieskończoność. Akt małżeństwa podpisali 29 września 2020 r.
Kilka godzin po ceremonii pijany Stepan skatował Oksanę na śmierć, zazdrosny o jednego z gości. Mężczyzna został skazany na 18 lat ciężkiego reżimu.

#5. Król, który walczył sam ze sobąKról Jerzy VI podczas II wojny światowej prowadził wojnę z Niemcami jako król Wielkiej Brytanii, ale jako król Irlandii utrzymywał pokój z Niemcami, a nawet otrzymał listy uwierzytelniające od ich ambasadorów. A w 1947 roku, podczas konfliktu indyjsko-pakistańskiego, Jerzy VI znalazł się w stanie wojny z samym sobą, ponieważ był głową tych krajów.

#6. Dobro narodoweZgodnie ze szkocką ustawą o ochronie zwierząt z 1912 r. potwór z Loch Ness jest gatunkiem chronionym.

#7. Gangster na niby i naprawdę.Film „Ojciec chrzestny” wywołał sprzeciw Włoskiej Amerykańskiej Ligi Praw Obywatelskich, założonej przez prawdziwe rodziny mafijne. Doprowadziła ona do wymazania ze scenariusza słowa „mafia” i wysłała swoich ludzi, by kontrolowali plan filmowy. Jeden z nich, Lenny Montana, został obsadzony w filmie jako zabójca Luca Brasi po tym, jak aktor, który miał grać Lucę, zmarł na udar. Chociaż postać Montany miała mało czasu ekranowego, jego występ i wygląd przyciągnęły uwagę hollywoodzkich producentów i mężczyzna zagrał gangsterów jeszcze w kilkunastu filmach.

#8. Śmierć za kapeluszOd 1784 do 1811 roku w Wielkiej Brytanii obowiązywał podatek od kapeluszy, który przynosił dobre dochody państwu. W końcu w tym kraju każdy szanujący się dżentelmen nosił takie właśnie nakrycie głowy. Podczas produkcji na kapeluszach umieszczano specjalne znaki wskazujące na zapłatę podatku. Na krawców, którzy nie płacili podatku, nakładano wysokie grzywny. Na tych, którzy fałszowali znaki podatkowe, czekała kara śmierci.

#9. Vena amorisTradycja noszenia obrączek na palcu serdecznym przywędrowała do nas od starożytnych Egipcjan, od których przejęli ją Grecy i Rzymianie. Już średniowieczni autorzy podawali wyjaśnienie tego zwyczaju: rzekomo „vena amoris” – żyła miłości – przechodzi przez palec serdeczny i biegnie prosto do serca.

#10. Zadbaj o swojego faceta!Codzienna 10-minutowa kontemplacja damskich piersi przedłuża mężczyznom życie o 5-7 lat – odkryli naukowcy z Niemiec. Taka przyjemna terapia nie tylko zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru o 50%, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i wydłuża życie o 5-7 lat.

#11. Pan każe, sługa musiSantiago Sanchez, 69-letni mieszkaniec Salwadoru, od ponad 20 lat codziennie kopie dół.
Według mężczyzny otrzymał takie polecenie od Boga. Sanchez twierdzi, że Wszechmogący kazał mu codziennie wykopywać 40 kilogramów kamieni i skał. W tej chwili głębokość wykopanego przez Santiago otworu przekracza 100 metrów.
Miejscowi mówią, że trudno zejść na samo dno dołu, praktycznie nie ma tam czym oddychać. Sanchez twierdzi, że tylko jemu wolno zejść na dno dołu.
Santiago Sanchez wstaje codziennie o trzeciej nad ranem, idzie kopać i wieczorem wraca do domu. Krewni mężczyzny są sceptycznie nastawieni do jego zajęcia, ale Sanchez jest głęboko przekonany, że spełnia wolę Boga, chociaż motywy Pana są nieznane Salwadorczykowi.

#12. Najtrudniejsza do napisania litera/znak na świecieTen chiński znak oznacza „biáng”, danie z makaronem. Składa się z 58 kresek w swojej tradycyjnej formie i został zakodowany w Unicode dopiero w 2020 roku.

#13. Jedna żona, jedno serce, dwa samobójstwaW 1995 roku Amerykanin Sonny Graham otrzymał serce od dawcy-samobójcy. Po roku skontaktował się z rodziną dawcy, zakochał się we wdowie i ostatecznie ożenił się z nią. Jednak po czterech latach, w 2008 roku, Graham zachorował na depresję i popełnił samobójstwo w taki sam sposób, jak dawca jego serca.

#14. Sztafeta szczepieńPod koniec XVIII wieku europejscy lekarze przekonali się, że szczepienie ospą krowią zapewnia człowiekowi odporność na cięższą naturalną ospę prawdziwą, która rocznie pochłania ponad milion istnień ludzkich. Zamierzali również przetransportować szczepionkę do Nowego Świata, ale w tamtym czasie nie było lodówek. W 1803 r. rozpoczęła się wyprawa pod przewodnictwem hiszpańskiego lekarza Francisco Javiera de Balmisa. Użył 22 osieroconych chłopców w wieku od 8 do 10 lat jako żywego łańcucha: mniej więcej co dziesięć dni pobierano limfę z pęcherzyków, które dojrzały na ich rękach i zaszczepiano następnym chłopcom. W ten sposób szczepionka trafiła do Meksyku, krajów Ameryki Środkowej i Południowej, a następnie, z pomocą nowej partii chłopców, na Filipiny i do Chin.

#15. I który był prawdziwy?W latach pięćdziesiątych XX wieku psychiatra Milton Rokeach przeprowadził eksperyment polegający na umieszczeniu razem na dwa lata trzech pacjentów, z których każdy twierdził, że jest Jezusem Chrystusem. Mężczyźni kłócili się, walczyli, ale żaden z nich nie przestał uważać się za prawdziwego Chrystusa, a dwóch pozostałych za oszustów.

W poprzedniej części

4

Oglądany: 27783x | Komentarzy: 29 | Okejek: 219 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało