Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Opony przyszłości – bo po co je pompować i martwić się przebiciem?

14 458  
61   37  
Opony są dla każdego samochodu bardzo ważnym elementem. Bo to właśnie od nich zależy jak nasz samochód się zachowa na różnych nawierzchniach i czy jazda pojazdem będzie komfortowa i bezpieczna, czy wprost przeciwnie. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest dbanie o opony, kontrola ich stanu oraz ich właściwy dobór do danego pojazdu. Poniżej skupimy się na wybranych rodzajach opon stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym.

Kilka słów o historii opon

Historia opon pneumatycznych rozpoczęła się w roku 1847, a człowiekiem odpowiedzialnym za jej powstanie był Robert William Thomson. Jego opona była nierozbieralna, dętka była zaszyta wewnątrz opony. Po jej przebiciu trzeba było wymienić całość. Dlatego też Thomson stworzył opony wielodętkowe z kilkoma dętkami umieszczonymi wewnątrz opony. Przebicie jednej dętki nie kwalifikowało opony do wymiany. Od tego czasu wiele się w samej koncepcji opony zmieniło. W 1891 roku, swój wkład w rozwój ogumienia wnieśli bracia Andre i Edouard Michelin, tworząc rozbieraną oponę pneumatyczną z dętką. Kolejnym poważnym krokiem w historii opon było wynalezienie opony bezdętkowej. Dokonał tego Nowozelandczyk Edward Brice Kilen w roku 1929. Jednak jego wynalazek musiał troszeczkę poczekać, bowiem dopiero w roku 1955 Michelin wypuścił pierwszą oponę bezdętkową przeznaczoną na rynek komercyjny.
W roku 1930 wynaleziono oponę diagonalną. Czemu jej wynalezienie było przełomowe? Dzięki kordowi, czyli oplotowi z nici ze sztucznego jedwabiu, nylonowych lub drucianych. Kord ułożony był w oponie krzyżującymi się pod kątem warstwami i ją wzmacniał. Dzięki temu wynalazkowi opona uzyskała większą nośność, stała się mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne i przebicia. Opony te uzyskały dużą sztywność i to była także ich wada, gdyż nie spisywały się dobrze w zakrętach. Opony te jednak bardzo dobrze tłumiły nierówności, jednak miały przez to duże opory toczenia. Jednak ich największą wadą było to, że ich konstrukcja nie pozwalała na jazdę z prędkościami powyżej 100 km/h.
Dlatego też przemysł samochodowy postawił na oponę radialną (zupełnie porzucając diagonalną), która o dziwo była wynaleziona wcześniej niż diagonalna, bo w 1913 roku, ale rozwój technologii pozwalał na jej wyprodukowanie dopiero pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. Pierwszym modelem opon radialnych był Michelin X, a pierwszym modelem samochodu, który był w nie seryjnie wyposażany - Lancia Aurelia, która zadebiutowała w roku 1950. Opony radialne charakteryzują się mniejszymi oporami toczenia niż diagonalne, większą nośnością, możliwością przeniesienia większych sił bocznych, lepszym komfortem jazdy na równych drogach czy lepszą przyczepnością na mokrej nawierzchni. No i nie boją się prędkości powyżej 100 km/h, a maksymalna prędkość jest cały czas podnoszona. Obecnie rekord w samochodach produkowanych seryjnie należy do Bugatti Chiron Super Sport i wynosi 490,484 km/h. Jednak czy wynalezienie opon radialnych było ostatnim słowem przemysłu oponiarskiego?

Teraźniejszość i przyszłość

Skądże znowu. Pojawiły się opony z bieżnikiem asymetrycznym, opony kierunkowe, opony sezonowe (zimowe lub letnie), opony wielosezonowe, które mają niewiele wspólnego z oponami całorocznymi stosowanymi jeszcze w latach 90. XX wieku. Dodatkowo producenci wypuszczają opony dedykowane na przykład do aut terenowych, osobowych, sportowych, hybryd (o obniżonych oporach toczenia), samochodów elektrycznych, opony Run on flat, pozwalające jechać na nich (choć z ograniczoną prędkością) po przebiciu opony, a także opony przeznaczone specjalnie dla danego modelu samochodu. Każdy rodzaj opony ma swoje unikalne cechy i pozwala na bezpieczną jazdę w różnych warunkach atmosferycznych i na różnych nawierzchniach. Wszystkie te nowoczesne opony możesz zakupić w SklepOpon.
Producenci opon nie zwalniają i ciągle rozwijają swoje produkty. Jednym z najważniejszych trendów jest rozwój opon inteligentnych, które będą wyposażone w czujniki i umożliwią zbieranie danych o stanie nawierzchni i warunkach atmosferycznych. Dzięki temu, kierowcy będą mogli otrzymywać informacje o stanie drogi i dostosowywać swoją jazdę do aktualnych warunków. Innym trendem jest rozwój opon z materiałów biodegradowalnych i recyklingowych, co pozwoli na zmniejszenie negatywnego wpływu motoryzacji na środowisko naturalne.

Opony niepneumatyczne


Jednak już wkrótce możemy być świadkami prawdziwej rewolucji, gdyż na rynek zostaną wprowadzone niepneumatyczne. Prace nad nimi prowadzą największe na świecie firmy oponiarskie takie jak Goodyear, Michelin czy Kumho.
Opony niepneumatyczne, to rodzaj opon, które nie posiadają powietrza jako medium tłumiącego wstrząsy. Zamiast tego, są one wykonane z elastycznych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne lub gumy, z wbudowanymi wewnętrznymi strukturami, które zapewniają amortyzację i stabilność.
Opony niepneumatyczne mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych opon pneumatycznych. Po pierwsze, są one bardziej odporne na przebicia i uszkodzenia, ponieważ nie posiadają powietrza, które po ich przebiciu wycieka z opony. Po drugie, nie wymagają one ciągłego nadzoru i uzupełniania ciśnienia, co jest często konieczne w przypadku opon pneumatycznych. Po trzecie, opony niepneumatyczne są bardziej ekologiczne, ponieważ są w dużej mierze w pełni recyklingowalne.
Firma Michelin zapowiada, że jako pierwsza na świecie wprowadzi do sprzedaży oponę niepneumatyczną. Opona będzie nazwana MICHELIN Uptis (Unique Puncture-Proof Tire System) i pojawi się w sprzedaży już w 2024 roku.
12

Oglądany: 14458x | Komentarzy: 37 | Okejek: 61 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało