Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Astronomiczne ceny pocisków rakietowych używanych przez marynarkę wojenną USA

19 934  
122   39  
Wojna to drogi biznes, a im nowocześniejsze uzbrojenie jest używane, tym staje się droższa. Amerykańska marynarka wojenna od wielu dekad używa kierowanych i samonaprowadzających się pocisków rakietowych, a niemal każdy okręt wychodzący w morze ma ich na pokładzie dziesiątki, a nawet setki. A zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje jedna taka rakieta?
Przykładowo jeden krążownik rakietowy klasy Ticonderoga ma 122 komory systemu pionowego startu Mark 41 (VLS), z których każda może pomieścić jeden z szerokiej gamy pocisków lub cztery pociski ESSM (Evolved Sea Sparrow Missiles). Nawet amerykańskie lotniskowce są wyposażone w obronę opartą na pociskach rakietowych.

O ile możliwości, jakie zapewnia marynarce wojennej zestaw pocisków wystrzeliwanych z okrętów są dość dobrze znane, przynajmniej teoretycznie, o tyle oszałamiający koszt każdej z tych broni już nie do końca.

Magazyn The War Zone zebrał aktualne koszty jednostkowe najczęściej spotykanych pocisków, abyśmy mogli się zorientować, ile uzbrojenie takiej jednostki może kosztować. Należy podkreślić, że są to ceny tylko poszczególnych rodzajów broni, a liczby te nie uwzględniają żadnych późniejszych wydatków na wsparcie techniczne, modyfikacje i modernizacje ani wcześniejszych wydatków na rozwój broni. Należy też pamiętać, że indywidualne ceny jednostkowe mogą się zmieniać z roku na rok ze względu na wiele czynników, a lista ta powstała pod koniec 2020 r.Niszczyciel klasy Zumwalt


Poniżej przedstawiono koszty jednostkowe, zaokrąglone do pełnego dolara, które marynarka wojenna USA miała zapłacić w roku fiskalnym 2021.

Pociski klasy powierzchnia-powietrze – są one wystrzeliwane z pokładów okrętów nawodnych i przeznaczone są do niszczenia samolotów przeciwnika, ale również do niszczenia nadlatujących do własnych sił rakiet przeciwokrętowych:

Standard 2 (SM-2) Block IIIAZ – 1 200 000 USD – Jest to jedynie koszt modyfikacji istniejących pocisków SM-2 Block IIIA do wariantu Block IIIAZ, który jest przeznaczony specjalnie dla niszczycieli stealth marynarki wojennej klasy Zumwalt.

Standard 2 (SM-2) Block IIIC – 2 349 000 USD – Jest to jedynie koszt modyfikacji istniejących pocisków SM-2 Block IIIA i Block IIIB do wariantu Block IIIC z aktywnym naprowadzaniem radarowym.

RIM-161 Standard 3 (SM-3) Block IB – 11 830 000 USD. Środki na te pociski pochodzą z budżetu Missile Defense Agency (MDA).

RIM-161 Standard 3 (SM-3) Block IIA – 36 387 000 USDOdpalenie pocisku przeciwlotniczego Standard 6


RIM-174 Standard 6 (SM-6) – 4 318 632 USD

RIM-162 Evolved Sea Sparrow (ESSM) – 1 795 000 USD

RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM) – 905 330 USDOdpalenie pocisku typu RIM-162 ESSM


Pociski klasy powierzchnia-powierzchnia oraz powierzchnia-ziemia wystrzeliwane z pokładów okrętów nawodnych mogą razić inne okręty lub cele znajdujące się na suchym lądzie:

BGM-109 Tomahawk (TACTOM) Block V – 1 537 645 USD – jest to cena jednostkowa dla podstawowego wariantu do ataków na cele naziemne.

RGM-184 Naval Strike Missile (NSM) – 2 194 000 USD – warto zauważyć, że marynarka wojenna wnioskowała o fundusze na zakup jedynie 15 tych norweskich pocisków w budżecie na rok fiskalny 2021. Pociski NASM znajdują się również na uzbrojeniu polskiej marynarki wojennej.

AGM-176 Griffin – marynarka wojenna nie wnioskowała o zakup tych pocisków, w jakie uzbrojone są patrolowce klasy Cyclone, od roku fiskalnego 2019. W tamtym czasie koszt jednostkowy jednego z tych pocisków wynosił około 127 333 USD.Start pocisku NSM


RUM-139 Vertical Launch Anti-Submarine Rocket (VL-ARSOC), czyli odpalana rakietowo torpeda przeciw okrętom podwodnym – wniosek budżetowy na rok fiskalny 2021 nie zawierał żadnych funduszy na nowe rakiety tego typu, ale zawierał fundusze na zestawy remontowe dla niektórych egzemplarzy tej broni, z których każdy kosztował około 490 909 dolarów.Odpalenie torpedy VL-ARSOC


Poznając te ceny, można się przestać dziwić temu, jak droga jest modernizacja do współczesnych standardów marynarki wojennej. Samo uzbrojenie jednego okrętu jest warte setki milionów dolarów.
4

Oglądany: 19934x | Komentarzy: 39 | Okejek: 122 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.10

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało