Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – 175-kilogramowa bestia

58 402  
440   51  
Dzisiejsza podróż w czasie i przestrzeni obejmie kilkukrotną wizytę w Ameryce Północnej, zajrzymy też do Etiopii, Danii, Niemiec i Japonii. Wyprawę zakończymy w Warszawie.

#1. Detektyw Johnny Broderick (drugi z prawej) dokonuje aresztowania. Przeszedł do historii jako najtwardszy policjant, jaki kiedykolwiek patrolował Nowy Jork. Fotografia wykonana w 1927 roku.


W swojej karierze detektywa w latach 1923-1947 Broderick zyskał reputację osoby odznaczającej się wielką odwagą. Bez cienia wahania podejmował akcje przeciwko gangsterom, takim jak Jack „Legs” Diamond czy „Two-Gun” Crowley, oraz sam postawił się na pierwszej linii ognia, zapobiegając ucieczce przestępców z więzienia The Tombs.
Broderick był „detektywem celebrytą”, którego wyczyny były ulubionymi tematami felietonistów i plotkarskiej prasy. On i jego ówczesny partner Johnny Cordes byli prawdopodobnie najbardziej znanymi funkcjonariuszami NYPD w okresie między dwiema wojnami światowymi. Postać oparta na Brodericku była tematem filmu Na celowniku mafii (ang. Bullets or Ballots) z 1936 roku, z postacią Brodericka graną przez Edwarda G. Robinsona. Został także przedstawiony w komiksie o policji, a kiedyś rozważano nawet produkcję filmu, serialu telewizyjnego i musicalu na Broadwayu opartego na jego życiu.
Broderick zdobył osiem medali za męstwo podczas swojej kariery w szeregach policji. Prześladowały go jednakże oskarżenia o zbyt częste i nieuzasadnione stosowanie siły. Oddział śledczy pod jego dowództwem został oskarżony o korupcję i brutalność wobec strajkujących, a sam Broderick został oskarżony o branie łapówek. Kiedyś pobił przetrzymywanego w jego areszcie więźnia tak dotkliwie, że ten został kaleką.
Ostatecznie został w 1947 roku zmuszony do przejścia na wcześniejszą emeryturę przez burmistrza Williama O'Dwyera.

#2. Protest w Montrealu w Kanadzie przeciwko wojnie w Iraku. Antywojenna manifestacja przyciągnęła na ulice ponad 100 000 uczestników, 15 lutego 2003 roku.


#3. Król Francji Ludwik Filip I, pierwszy sfotografowany monarcha, 1841 rok.


#4. Prawie 175-kilogramowy strzępiel czarny złowiony przez Franklina Schencka z Brooklynu na wędkę i kołowrotek u wybrzeży wyspy Catalina w Kalifornii, 17 sierpnia 1900 roku. Zdjęcie wykonał Charles Ironmonger.


#5. Silnik i część skrzydła wystające z północnej strony Empire State Building po tym, jak bombowiec USAF B-25 Mitchell uderzył w 79. piętro w gęstej mgle, zabijając 14 osób, Nowy Jork, USA, czerwiec 1945 roku.


#6. Sprzedawca portretów cesarzowej Menen, żony cesarza Haile Selassie i Adolfa Hitlera, Addis Abeba, Etiopia, 1935 rok.


#7. Metallica w Sweet Silence Studios potwierdza rozpoczęcie nagrywania albumu Ride The Lightning w Kopenhadze w Danii, 20 lutego 1984 roku.


#8. Samochód straży pożarnej „Jumbo”, 1889 rok.


Ten 9-tonowy wóz strażacki napędzany parą był rewolucyjnym wynalazkiem na miarę swoich czasów. Został zbudowany przez firmę Amoskeag Steam Fire Engine Company z New Hampshire i kosztował 7000 dolarów, za co wówczas można było kupić trzy domy w tejże okolicy. Wóz strażacki wykorzystywał energię pary zarówno do napędzania pojazdu, jak i zapewniania mocy pompy, aby wyrzucać wodę w kierunku płonących budynków.

#9. Pierwszy pociąg „Hatsukari 10” przejeżdża przez tunel Seikan, 13 marca 1988 roku.


Tunel Seikan to podmorski tunel kolejowy pod cieśniną Tsugaru, łączący japońskie wyspy Honsiu i Hokkaido.
Do 1 czerwca 2016 roku był najdłuższym tunelem na świecie, dopóki nie otwarto Gotthard Base Tunnel w Szwajcarii. Jego długość wynosi około 54 km (z czego 23,3 km znajduje się pod dnem morza). Koszt budowy wyniósł ponad 3,6 mld dolarów.
Skała wulkaniczna pod cieśniną Tsugaru nie nadawała się do odwiertów, więc znaczna część skał została usunięta przy pomocy dynamitu. Testowe odwierty zaczęły się w 1961 roku, a budowa tunelu ruszyła 10 lat później. Pierwsze połączenie obu stron nastąpiło w 1983 roku. Tunel Seikan oddano do użytku 13 marca 1988 roku.
Po ułożeniu trzeciej szyny, tworzącej dodatkowy, szerszy rozstaw toru (1 435 mm), od 2016 roku przez tunel kursują także ekspresy Shinkansen.

#10. Paul Lienert, „ludzka kula armatnia”, leci w powietrzu po wystrzeleniu z armaty, Berlin, Niemcy, lata 20. XX wieku.


#11. Ingrid Bergman i jej córka Isabella Rossellini, końcówka lat 60. XX wieku.


#12. Żołnierze niemieccy w zalanych okopach, 1943 rok.


#13. Węgierska szermierka Lidia Sakovits pozuje do zdjęcia w peruce japońskiej gejszy w wiosce sportowej podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Lidia kilka dni później zdobyła złoty medal we florecie drużynowym kobiet, 1 października 1964 roku.


#14. Inauguracja parlamentu egipskiego w Kairze w obecności siedzącego na tronie króla Fuada I, Kair, Egipt, 1922 rok.


#15. Artysta dadaistyczny Hugo Ball czytający swój wiersz Karawane w Zurychu, 1916 rok.


#16. Ciało Pierre'a Laporte'a, urzędnika Quebecu, który został porwany i zamordowany przez bojowników Front de libération du Québec (FLQ), zostaje znalezione w bagażniku samochodu. Montreal, 17 października 1970 roku.


#17. Ślub Marii Shriver i Arnolda Schwarzeneggera, 1986 rok.


#18. Zalana świątynia Izydy. File, Egipt. ok. 1900-1920.


Świątynia na File była jednym z ostatnich funkcjonujących miejsc kultu wierzeń egipskich. W następstwie agresywnych działań chrześcijańskich zelotów została zamknięta dopiero w połowie VI wieku, oficjalnie z rozkazu cesarza Justyniana.
Do wnętrza świątyni prowadzi przejście pomiędzy dwoma pylonami o wysokości 18 metrów. Pylony ozdobione są reliefami ukazującymi króla Ptolemeusza XII zabijającego wrogów. Na dziedzińcu, po zachodniej jego stronie, znajduje się mammisi z czasów Ptolemeusza Euergestesa II i Ptolemeusza XII. Za dziedzińcem, po przejściu przez drugi pylon o wysokości 22 m, dochodzi się do sali hypostylowej. Wewnątrz sanktuarium znajduje się otoczony kilkoma salami naos z kryptą.
Położony nad brzegiem Nilu pawilon Trajana z początku II wieku to portyk o 14 kolumnach. Służył on jako miejsce wypoczynku podczas ceremonii kultowych. Budowla ta należy do najmniej zniszczonych. Zespół świątynny był ostatnim miejscem kultu wierzeń egipskich, gdzie ostatnią inskrypcję hieroglificzną zapisano w 452 roku.
Wybudowanie Wysokiej Tamy w Asuanie spowodowało spiętrzenie wód Nilu. Skutkiem tego wyspa przez około 9 miesięcy w roku była zatapiana. Z tego powodu świątynia w znacznym stopniu uległa zniszczeniu. Przede wszystkim ucierpiała polichromia. Działania UNESCO doprowadziły do uratowania zabytku.
W 1970 roku rozpoczęto prace, które doprowadziły do przeniesienia i rekonstrukcji zespołu świątynnego Izydy na wyżej położonej wyspie Agilkia. Prace zakończono w 1980 roku. W 1979 roku zabytki z wyspy File zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

#19. Hipiska sprzedająca przy drodze kwiaty, Oklahoma, 1973 rok.


#20. Wypadek drogowy na wiadukcie Pancera, Warszawa, 1938 rok.


Wiadukt został częściowo wysadzony po Powstaniu Warszawskim. Wycofujące się wojska niemieckie, niszcząc przedostatni filar, spowodowały zawalenie się dwóch sąsiadujących przęseł.
Pozostałości wiaduktu rozebrano w trakcie budowy Trasy W-Z w związku z budową tunelu Trasy i mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Rozbiórka rozpoczęła się w styczniu 1948 roku i zakończyła w ciągu zaledwie miesiąca. Została przeprowadzona przez Przedsiębiorstwo Budowlane „Beton-Stal”, odpowiadające za budowę zachodniego odcinka Trasy W-Z. Obok rozebranego wiaduktu wytyczono ul. Nowy Zjazd.
Ocalałym elementem wiaduktu jest tablica wykonana z żelaza upamiętniająca jego budowę. Znajduje się na niej napis w językach rosyjskim i polskim.


W poprzednim odcinku
1

Oglądany: 58402x | Komentarzy: 51 | Okejek: 440 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.06

08.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało