Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze – Największa kradzież samochodów w historii świata

59 673  
515   70  
Dzisiaj opowiemy wam o czterech braciach-magikach złotej ery elektroniki, zobaczycie pewną sympatyczną kulturystkę, która lubiła niegrzeczne sesje zdjęciowe oraz dowiecie się, co robi Igła Kleopatry w Londynie...

#1. Statek Ernesta Shackletona „Endurance”, Antarktyda, 27 sierpnia 1915 roku.


Celem Ernesta Shackletona był trawers Antarktydy od Morza Weddella do Morza Rossa. Wyprawa wyruszyła pod koniec 1914 roku. Plan załamał się jednak już na początku podróży, gdy po sześciu tygodniach, w odległości 160 km od lądu Antarktydy, statek zatrzymała kra. 14 lutego 1915 roku lód skuł wodę i rozpoczęła się walka o przetrwanie – jedna z najsłynniejszych w historii eksploracji.
Po ośmiu miesiącach życia na unieruchomionym statku, na skutek postępujących uszkodzeń kadłuba, załoga musiała opuścić pokład i rozbić obóz na lodzie. 27 października 1915 roku Endurance został zmiażdżony i zatonął.

#2. Mężczyzna korzystający z pierwszego telefonu Alexandra Grahama Bella. Zdjęcie opublikowane w Detroit News w latach 1915-1925.


#3. Lektor czyta gazetę robotnikom w fabryce cygar. Fotografia wykonana w latach 1900-1910.


#4. Żołnierz testuje swoją maskę przeciwgazową podczas obierania cebuli. Obóz Kearny, San Diego, USA, 1918 rok.


#5. Bracia Kashio i ich pierwsze elektryczne kalkulatory, Tokio, 1957 rok.


Firmę Casio założył w kwietniu 1946 roku Tadeo Kashio. W 1957 roku dotychczasowa nazwa Kashio Seisakujo została zmieniona na Casio Computer Co. Ltd., a do zarządu przedsiębiorstwa dołączyli pozostali bracia Kashio: Kazuo, Toshio i Yukio.
Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od nazwiska prezesa zapisanego w rōmaji i jest dopasowana dla zagranicznego klienta. Zmiana nazwy z Kashio na Casio była tłumaczona możliwością uznania koncernu za firmę włoską.
Także w 1957 roku miała miejsce prezentacja rynkowa kalkulatora biurkowego Casio 14-A.

#6. Egipski obelisk „Igła Kleopatry” na swoim pierwotnym miejscu w Aleksandrii w Egipcie w latach 70. XIX wieku, zanim został przeniesiony do Londynu w Anglii, gdzie stoi do dziś.


Obelisk został pierwotnie wzniesiony w egipskim mieście Heliopolis na polecenie Totmesa III około 1450 roku p.n.e. Wykonany został z granitu, przywiezionego z kamieniołomów Asuanu, w pobliżu pierwszej katarakty Nilu.
W 12 roku przed naszą erą przeniesiono go do Aleksandrii i ustawiono w Cezareum, świątyni zbudowanej przez Kleopatrę na cześć Marka Antoniusza lub Juliusza Cezara przez Rzymian za panowania Augusta.
Obelisk pozostał w Aleksandrii do 1877 roku, kiedy Sir William James Erasmus Wilson, badacz anatomii i dermatologii, sfinansował jego transport do Londynu, co kosztowało około 10 000 funtów (równowartość ponad miliona funtów w 2020 roku).

#7. Tour de France w 1992 roku


#8. Joker i Kobieta-Kot w pierwszej ekranizacji komiksów z serii „Batman”, 1966 rok.


Amerykański serial telewizyjny „Batman” był emitowany w latach 1966-1968. W rolę Batmana wcielił się we wszystkich 120 odcinkach Adam West.
Rola Jokera została genialnie odtworzona przez Cesara Romero. W postać Kobiety-Kota w 13 odcinkach oryginalnie wcieliła się Julie Newmar. W późniejszych odcinkach została zastąpiona przez widoczną na fotografii powyżej Earthę Kitt.

#9. Kobiety ciągnące sprzęt rolniczy na polu, 1916-1917 rok, dystrykt Somme, Francja.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. W swoje 75. urodziny Henry Ford odebrał od przedstawicieli III Rzeszy order „Krzyża Wielkiego Orderu Orła Niemieckiego”, 30 lipca 1938 roku.


Ford nie krył się ze swoimi poglądami, choć w jego wypadku antysemityzm nie przybrał tak ekstremalnych rozmiarów, jak w przypadku niemieckich nazistów. Przedsiębiorca był jednak autorem antysemickiej rozprawy „Międzynarodowy Żyd. Najważniejsze zagadnienia wszechświatowe”, którą później ochoczo przedrukowano w Niemczech. Był też zwolennikiem teorii spiskowych, oskarżając Żydów o wywołanie I wojny światowej i snując wizje „światowego spisku żydostwa”. Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego jego sposób myślenia świetnie wpisywał się w nazistowską propagandę i co najmniej kilku dygnitarzy III Rzeszy miało do rozpraw Forda duży szacunek.
Po dojściu do władzy niemiecki dyktator nie zapomniał o sympatii, jaką darzył producenta samochodów osobowych jeszcze w latach dwudziestych (niezależnie, czy było to powodowane wsparciem finansowym, czy nie). W 1938 roku Ford został odznaczony Orderem Orła Niemieckiego. Zażyłość obydwu mężczyzn była tak duża, iż Ford zwyczajowo miał obdarowywać Hitlera prezentami urodzinowymi.

#11. Carrie Fisher w pociągu do Norwegii, aby sfilmować kolejne sceny do filmu „Imperium kontratakuje”, 1979 rok.


#12. Arnold Schwarzenegger siedzi na ramionach kulturystki i przyszłej gwiazdy magazynu „Playboy” Lisy Lyon, Stany Zjednoczone, 1979 rok.


#13. Prezydent Czechosłowacji Václav Havel z brytyjskim zespołem The Rolling Stones, krótko po upadku komunizmu w Czechosłowacji. To był symbol wolności – na koncert Stonesów w Pradze przyszło około 110 000 ludzi, 18 sierpnia 1990 roku.


#14. Korea Północna sprowadziła ze Szwecji 1000 samochodów Volvo 144. Fotografia wykonana w latach 70. XX wieku.


W latach 70. XX wieku szwedzki rząd próbował rozszerzyć swoje rynki eksportowe o kraj rządzony w tamtym czasie przez Kim Ir Sena. Na handel z Pjongjangiem skusił się m.in. koncern Volvo. W 1974 roku Volvo otrzymało z Korei Północnej zamówienie na tysiąc egzemplarzy modelu Volvo 144. Samochody zostały wysłane do Pjongjangu, ale bardzo szybko okazało się, że północnokoreański reżim samochody przyjął, ale płacić za nie nie zamierzał. Przez lata dług narastał i obecnie wynosi on ok. 300 milionów dolarów. Oznacza to, że za każdy kupiony wówczas samochód Korea Północna powinna dziś zwrócić ok. 300 tysięcy dolarów.
Prawdziwość historii – którą szwedzkie media długo uważały za nieprawdziwe pogłoski – potwierdza EKN, agencja odpowiedzialna za promowanie eksportu, która zabezpiecza szwedzkie firmy przed ryzykiem związanym z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta.
To właśnie wobec EKN Korea Północna ma dziś dług i to właśnie ta agencja... co roku domaga się od Korei Północnej zapłaty za dostarczony towar.

#15. Miasto Detroit w czasach świetności, około 1940 roku. Niegdyś najbogatsze miasto na świecie. Jego upadek został scementowany, gdy firmy samochodowe rozpoczęły exodus na rzecz produkcji zagranicznej, która zapewniała tańszą siłę roboczą.


#16. Prezydent Finlandii Urho Kekkonen, 1975 rok.


#17. Dzielnica Bezuidenhout w holenderskim mieście Haga płonie po omyłkowym zbombardowaniu przez Królewskie Siły Powietrzne, 3 marca 1945 roku.


#18. Pozostałości kolejki linowej, Cavalese, Włochy, 1998 rok.


3 lutego 1998 roku w rejonie miejscowości Cavalese w Val di Fiemme w Trydencie nisko lecący amerykański samolot wojskowy z bazy w Aviano zerwał linę nośną kolejki górskiej dla narciarzy, jadącej na szczyt Cermis. Zginęło 19 włoskich i zagranicznych turystów, wśród nich Polka z kilkunastoletnim synem, oraz pracownik obsługi.
Katastrofa spowodowała szereg kontrowersji, gdy ustalono, że samolot leciał zbyt nisko i – jak wszystko na to wskazuje – był to tragiczny w skutkach popis brawury załogi czy wręcz bezmyślności, jak mówili mieszkańcy okolicy, którzy widzieli maszynę w powietrzu. Przeleciała ona około 100 metrów niżej niż powinna w tym rejonie.
Stronie włoskiej nie udało się doprowadzić do postawienia załogi przed sądem we Włoszech. Nie zgodził się na to między innymi ówczesny prezydent USA Bill Clinton, który wziął natomiast na swój kraj pełną odpowiedzialność za katastrofę.
W czasie procesu przed sądem wojskowym w Stanach Zjednoczonych nikt z czteroosobowej załogi samolotu nie został uznany za winnego spowodowania katastrofy. Dwóch żołnierzy uniewinniono, bo nie byli u sterów. Kapitan został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności za zniszczenie nagrania wideo z lotu i wydalony ze służby w marynarce wojennej USA. Kończył wówczas misję we Włoszech i w trakcie tego lotu kręcił pożegnalne wideo – pamiątkę z Alp.
Drugi pilot przyznał się do spalenia taśmy wideo i również został wydalony ze służby, unikając przy tym więzienia.
Rodzinom ofiar wypłacono odszkodowania. Wielomilionową kwotę wyłożyły najpierw władze regionu Trydent, a potem zwrócili im ją Amerykanie.

#19. Widok z okna Lee Harveya Oswalda, 27 listopada 1963 roku, podczas próby pełnego odtworzenia zamachu na Kennedy'ego w Dealey Plaza.


#20. Hotel i restauracja „Morskie Oko” w Zakopanem, 1935 rok. Żródło: NAC


W poprzednim odcinku


Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
2

Oglądany: 59673x | Komentarzy: 70 | Okejek: 515 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.09

22.09

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało