Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Impreza u Versace

72 463  
513   73  
Dzisiejszy odcinek to podróż do Kanady, gdzie nie zawsze chętnie witano uchodźców, przedstawimy wam sylwetki Hansa Schmidta i Paula Martina Andrewsa oraz zobaczycie, co z wielką pasją demolowali Amerykanie w połowie ubiegłego stulecia...

#1. Protesty przeciwko przyjmowaniu chilijskich uchodźców do Kanady. Toronto, Ontario, 1974 rok.


#2. Hans Langseth, mężczyzna z najdłuższą brodą w historii, około 1912 roku.


Langseth urodził się w Eidsvoll w Norwegii w 1846 roku. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1867 roku, gdzie trzy lata później ożenił się z Anną Berntsen. Pracował jako rolnik w Elkton Township w hrabstwie Clay w stanie Minnesota. W ramach lokalnego konkursu na najdłuższą brodę postanowił zapuścić zarost i wygrał... konkurs.
W późniejszych latach podróżował po Stanach Zjednoczonych w ramach pokazu dziwaków („Freak Show”) i zarabiał na życie w najprostszy możliwy sposób – pokazując rozbawionej gawiedzi swoją brodę.
Langseth zmarł w wieku 81 lat w Wyndmere w Północnej Dakocie i został pochowany na cmentarzu kościelnym Elk Creek w Kensett w stanie Iowa. Kiedy umierał, jego broda miała 5,33 metra. Została przekazana Departamentowi Antropologii w Smithsonian Institution w 1967 roku.

#3. 15 lutego 1946 roku na Uniwersytecie w Pensylwanii oficjalnie uruchomiono pierwszy programowalny elektroniczny komputer cyfrowy ogólnego przeznaczenia, ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer). Budowa kosztowała prawie 500 000 USD (9 000 000 USD w 2022 roku). Konstrukcja zajmowała 167 metrów kwadratowych.


#4. Inscenizowana fotografia na amerykańskiej wystawie na targach w moskiewskim parku Sokolniki. Wiceprezydent Richard M. Nixon i sowiecki przywódca Nikita S. Chruszczow prowadzą „kuchenną debatę”, 24 lipca 1959 roku.


#5. Ojciec Hans Schmidt, 1910-1915.


Hans B. Schmidt święcenia kapłańskie otrzymał w 1906 roku w Moguncji. W roku 1909 wyemigrował do USA. Początkowo pracował duszpastersko w parafii św. Jana w Louisville. Po strzelaninie z innym duchownym został przeniesiony do Nowego Jorku i skierowany do parafii św. Bonifacego. Ksiądz Schmidt poznał tam atrakcyjną gospodynię plebanii, emigrantkę z Austro-Węgier Annę Aumuller. Pomimo (kolejnej już) przeprowadzki duchownego do parafii na drugim końcu miasta, utrzymywali ze sobą intymne stosunki zapoczątkowane jeszcze u św. Bonifacego. W toku późniejszego śledztwa ujawniono, że byli małżeństwem, które zawarli podczas wątpliwej ceremonii pod przewodnictwem samego pana młodego. Po odkryciu ciąży u Anny, 2 września 1913 roku, Hans Schmidt podciął jej gardło, a zwłoki poćwiartował, spakował i wrzucił do East River.
Ciało zostało odkryte przypadkowo 5 września 1913 roku przez dwóch nastolatków spacerujących brzegiem rzeki. Rozpoczęło się śledztwo.
Ciało kobiety było zapakowane w poszewkę z wyszytym inicjałem „A” oraz metką handlową. Detektywi odnaleźli producenta i uzyskali wgląd w księgę zamówień. Ustalili, że wszystkie 12 wyprodukowanych egzemplarzy trafiły do jednego nowojorskiego sklepu. Dwie sztuki sprzedano drogą wysyłkową.
Pierwszą kupiła pewna kobieta, ale wciąż rzeczoną poszewkę miała na łóżku, więc z miejsca została wykluczona z grona podejrzanych. Sprawdzając drugie mieszkanie, funkcjonariusze zastali zamknięte drzwi. Po ich wyważeniu odkryli ślady krwi i narzędzia rzeźnickie. Mieszkanie wynajmował niejaki Hans Schmidt dla „młodej kobiety należącej do jego rodziny”.
Detektywi odnaleźli w mieszkaniu listy zmarłej do swych pracodawców, m.in. do parafii św. Bonifacego. Tam miejscowy proboszcz wyznał policji, że gospodyni odeszła z plebanii po przeniesieniu wikarego, księdza Hansa Schmidta, do parafii św. Józefa. Słysząc znajome nazwisko, funkcjonariusze udali się niezwłocznie do nowego miejsca pracy księdza wikariusza. Mimo że funkcjonariusze chcieli go tylko przesłuchać, kapłan na ich widok dostał ataku paniki. Detektywi byli więc już pewni co do mordercy. Po kilku minutach ksiądz wyznał, że zrobił to „z miłości”.
Ksiądz Schmidt, mimo iż symulował chorobę psychiczną podczas pierwszej rozprawy, został ostatecznie skazany na karę śmierci na krześle elektrycznym. Wyrok wykonano 18 lutego 1916 w więzieniu Sing Sing. Był jedynym w historii USA duchownym katolickim, na którym wykonano wyrok śmierci.

#6. Tester szminek w latach 60. XX wieku.


#7. Maszyny do gry w pinball były niszczone w większych miastach USA, m.in. w Nowym Jorku, między 1940 a 1976 rokiem. Ówczesny burmistrz Nowego Jorku Fiorello La Guardia był osobiście odpowiedzialny za wprowadzenie zakazu, gdyż uważał, że okradał on dzieci w wieku szkolnym z ich ciężko zarobionych pięciocentówek i dziesięciocentówek.


#8. IBM w 1924 roku, w czasach kiedy dawny „Computing Tabulating Recording Company” został przemianowany na „International Business Machines”.


Początki firmy IBM sięgają czasów dłuuuugo przed wynalezieniem komputera. Przedsiębiorstwo zostało zapoczątkowane jako Computing Tabulating Recording (CTR) Corporation. 16 czerwca 1911 roku w Binghamton w stanie Nowy Jork przedsiębiorstwo wchłonęło trzy inne firmy: Tabulating Machine Company, Computing Scale Company of America i International Time Recording Company. 14 lutego 1924 przedsiębiorstwo CTR zmieniło swoją nazwę na International Business Machines Corporation.
Firmy, z których powstał CTR wytwarzały rozmaite produkty, między innymi systemy pomiaru czasu pracy, wagi, krajalnice do mięsa i karty perforowane. Z czasem CTR skoncentrował się głównie na kartach perforowanych, zaprzestając działalności w pozostałych dziedzinach.

#9. Żołnierze sił specjalnych Armii Amerykańskiej przemieszczają się w szyku bojowym na łodziach bojowych Hurricane Aircat po rzece Mekong, 1966 rok.


#10. Macaulay Culkin i Donald Trump w Nowym Jorku, grudzień 1991 roku.


#11. Dwie pary gejów wzięły ślub podczas pierwszej w Kanadzie ceremonii zaślubin osób tej samej płci, której przewodniczył wielebny Brent Hawkes z Metropolitan Community Church of Toronto. Toronto, Ontario, 14 stycznia 2001 roku.


14 stycznia 2001 roku Hawkes zwrócił na siebie uwagę całego kraju, przeprowadzając ceremonię ślubną dla dwóch par tej samej płci w Metropolitan Community Church w Toronto. Urzędnicy miejscy odmówili zarejestrowania aktu małżeństwa, co doprowadziło do batalii sądowej. Kościół pozwał miasto, prowincję i rząd federalny. 12 lipca 2002 roku Ontario Superior Court of Justice orzekł, że małżeństwa zawarte przez Hawkesa w styczniu 2001 roku były legalne, ale wstrzymał swoją decyzję do czasu ewentualnego odwołania.
10 czerwca 2003 roku Sąd Apelacyjny w Ontario ogłosił, iż definicja małżeństwa jako „związku jednego mężczyzny i jednej kobiety” staje się nieważna, tym samym znosząc wszystkie bariery przeciwko małżeństwom osób tej samej płci w prowincji.

#12. Denzel Washington jako honorowy szef policji podczas wycieczki Boys Club na komisariat policji w Nowym Jorku, lata 60. XX wieku.


#13. Ingrid Casares, Madonna, Sting, Tupac Shakur na przyjęciu dla Gianniego Versace w Barocco w Nowym Jorku, 31 marca 1994 roku.


#14. Brytyjska para turystów w Puerto de la Cruz na Wyspach Kanaryjskich, lata 90. XIX wieku. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich od wieków używali czegoś w rodzaju drewnianych sań, które były ciągnięte po ziemi za pomocą wołu. Ten rodzaj transportu był powszechny na wyspie Gran Canaria aż do końca XIX wieku.


#15. Uratowany z rąk kata i oprawcy 13-letni Paul Martin Andrews, 1973 rok.


11 stycznia 1973 roku 13-letni Paul Martin Andrews został porwany przez Richarda Alvina Ausleya. Wykorzystując różne preteksty, mężczyzna wciągnął chłopca do zakopanej w ziemi skrzyni i przykuł go kajdanami do desek. Napaści na tle seksualnym zaczęły się niemal natychmiast – trzy pierwszego dnia, dwie następnego. Mężczyzna groził Andrewsowi nożem rzeźniczym i wielokrotnie pobił go. Chłopiec miał złamany nos i wybity jeden ząb.
Po ponad tygodniu gehenny, gdy Ausleya nie było w pobliżu, Andrews usłyszał myśliwych i ich psy. Jedną ręką udało mu się podważyć nieco ciężkie wieko skrzyni (chłopiec ważył wówczas zaledwie 48 kilogramów) i zawołać o pomoc. Myśliwi z miejsca zaalarmowali policję.
Ausley został schwytany i ponownie stanął przed sądem. Usłyszał wyrok 48 lat więzienia. W dniu, kiedy uprowadził chłopaka, Ausley był akurat na zwolnieniu warunkowym, gdyż odbywał wyrok za uprowadzenie w 1961 roku 10-letniego chłopca, którego związał, wykorzystał seksualnie i zostawił w lesie.
W 2002 roku Ausley ubiegał się o przedterminowe zwolnienie. Twierdził, że już nie stanowi zagrożenia, jednakże sąd nie dał wiary 63-letniemu mężczyźnie. W 2004 roku w jednej celi z Ausleyem znalazł się Dewey Keith „Frankie” Venable, który w młodości również był seksualnie molestowany przez dorosłych. 13 stycznia Venable zabił Ausleya, za co przedłużono mu wyrok o kolejne 12 lat.

#16. Rodzina Eskimosów budująca igloo na Alasce, 1924 rok.


#17. Hillary Clinton słucha, jak jej mąż zaprzecza plotkom o Monice Lewinsky, 1998 rok.


#18. Adolf Hitler oddaje salut na państwowym pogrzebie zamordowanego Obergruppenführera SS Reinharda Heydricha w Izbie Mozaikowej Nowej Kancelarii Rzeszy, czerwiec 1942 roku.


#19. Raquel Welch, lata 70. XX wieku.


Raquel Welch, a właściwie Jo Raquel Tejada urodziła się w 1940 roku. Jej ojciec był emigrantem z Boliwii, a matka Amerykanką. Po przenosinach do stanu Kalifornia uroda i seksapil Raquel zaczynały rozkwitać w pełni. W cuglach wygrywała lokalne konkursy piękności, a w wieku 18 lat zdobyła tytuł „Miss Fairest of the Fair” w hrabstwie San Diego. Jednocześnie rozpoczęła naukę na wydziale aktorskim na uniwersytecie stanowym w San Diego. W 1959 roku poślubiła swojego chłopaka ze szkoły średniej, Jamesa Welcha, i od tej pory, mimo iż w sumie wychodziła za mąż 4 razy, świat będzie znał ją jako Raquel Welch.
Początkowo jej kariera aktorska spotykała się w licznymi trudnościami. Nie mogąc znaleźć zajęcia w branży, pracowała między innymi jako pogodynka czy też jako kelnerka. Z czasem zaczęła grywać małe rólki w telewizji, potem podpisała kontrakt z wytwórnią 20th Century Fox. Jej pierwszą większą rolą w produkcji filmowej był film „Roztańczone lato” z 1965 roku, zaś gwiazdę kina uczyniła z niej rola w filmie „Fantastyczna podróż” (1966).
Mimo iż wiele produkcji, w których brała udział, nie odniosło sukcesu, Welch stała się symbolem seksu lat 60. i 70. XX wieku.
W roku 1974 Raquel Welch zdobyła Złoty Glob dla najlepszej aktorki za film „Trzej muszkieterowie”, gdzie wystąpiła m.in. u boku Michaela Yorka, Richarda Chamberlaina i Charltona Hestona.
Zmarła 15 lutego 2023 roku w swoim domu w Los Angeles.

#20. Rynek w Breslau, Niemcy (obecnie polski Wrocław), lata 90. XIX wieku.


W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 72463x | Komentarzy: 73 | Okejek: 513 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało