Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Przegląd najbardziej magicznych stacji metra z całego świata

11 469  
106   9  
Jeśli mieszkasz w dużym mieście, w którym jest metro, to przynajmniej raz byłeś w tym podziemnym labiryncie. Jest to jeden z najszybszych sposobów na dotarcie do celu bez uciążliwych korków. Czasami w drodze do pracy lub spiesząc się do domu nie zauważamy, że niektóre stacje metra są po prostu magiczne i godne miana dzieła sztuki architektonicznej. Zobaczcie sami.

#1. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Pod centrum handlowym BurJuman znajduje się stacja metra, która została otwarta w 2009 roku, ale przewinęło się przez nią już ponad 15 milionów ludzi.
#2. Neapol, Włochy.


Niedawno przeprojektowana w ramach projektu Art of Stations stacja metra Uniwersytetu w Neapolu zawdzięcza swój jasny i modny wizerunek artyście Karimowi Rashidowi.


Jedna z najpiękniejszych stacji metra na świecie, Toledo, na linii 1, doskonale spełnia wszystkie wymagania projektu Art of Stations: piękna, funkcjonalna i inspirująca.


Stacja metra Materdei dosłownie otoczy Cię sztuką (są tam dzieła sztuki takich artystów jak Saul Levitt).

#3. Moskwa, Rosja.


Stacja Słowiański bulwar na linii Arbacko-Pokrowskiej obsługuje obszar Fili-Dawydkowo od 2008 roku.


Oprócz żyrandoli moskiewska stacja metra Komsomolskaja jest ozdobiona niesamowitymi mozaikami przedstawiającymi kluczowe momenty w historii Rosji od XIII wieku.


Na linii Zamoskworieckiej stacja metra Majakowskaja została zbudowana w 1929 roku i jest ozdobiona 34 mozaikami przedstawiającymi „Dobę Sowieckiego Nieba” Aleksandra Dejneki.

#4. Waszyngton DC, Stany Zjednoczone.


Stacja Gallery Place w Waszyngtonie to zbieg trzech ruchliwych linii czerwonej, zielonej i żółtej.


Przez Union Station przewija się rocznie około 32 milionów ludzi. Od 1907 roku jest krajowym węzłem tranzytowym.


Stacja Metro Center leży w sercu szybkiego systemu tranzytowego Waszyngtonu.

#5. Szanghaj, Chiny.Ten tunel w Szanghaju bardziej przypomina przejażdżkę do fabryki czekolady Willy'ego Wonki niż tunel metra.#6. Kijów, Ukraina.


Stacja „Złote Wrota” jest uważana przez oddział dziedzictwa kulturowego Kijowa za „nowy obiekt dziedzictwa kulturowego”.


Stacja metra Łybidśka przez prawie 30 lat służyła jako południowy kraniec linii. W 2010 roku linia została przedłużona dalej na południe. Pierwotnie nosiła nazwę „Dzerżynśka” (od Feliksa Dzierżyńskiego).


Stacja metra Pałac „Ukrajina” działa od 1984 roku. Nazwa stacji pochodzi od największej sali koncertowej Ukrainy Pałac „Ukraina” zlokalizowanej w jej pobliżu.

#7. Paryż, Francja.


Stacja Arts et Métiers zyskała steampunkową aurę podczas renowacji przeprowadzonej w 1994 roku przez utalentowanego rysownika komiksów François Schuitena.
#8. Pjongjang, Korea Północna.


Chociaż w Pjongjangu jest wiele pięknych stacji, ta – zwana Yonggwang – jest chyba najbardziej rzucająca się w oczy. Na niej kolumny wyglądają jak pochodnie migające na nocnym niebie.
#9. Kaohsiung, Tajwan.


Stacja Central Park swoją nazwę zawdzięcza bliskości Kaohsiung Central Park.


Stacja Formosa Boulevard, otwarta podczas rewitalizacji miejskiej w 2008 roku przed Światowymi Igrzyskami, jest najbardziej znana ze swojej Kopuły Światła, „największej na świecie szklanej mozaiki”.#10. Tokio, Japonia.Tokijska stacja Iidabashi działa od 1928 roku i jest uważana za obowiązkowy do odwiedzenia punkt japońskiej architektury.#11. Praga, Republika Czeska.


Stacja Flora w Pradze została otwarta w 1980 roku, a jej budowa kosztowała około 11,5 miliona dolarów.


Stacja metra Hradcanska nosi nazwę Zamku Praskiego i jest częścią najstarszej linii A w mieście.


Aby dostać się na stację Náměstí Míru, najgłębszą zarówno w Pradze, jak i w całej Unii Europejskiej, trzeba będzie zjechać najdłuższymi schodami ruchomymi w Europie (do 52 m w pionie w dół od poziomu ulicy).

#12. Barcelona, Hiszpania.


W 2007 roku stacja Drassanes w Barcelonie przeszła gruntowną renowację i teraz przypomina plan filmu science fiction. Jest to jedna ze stacji położonych najbliżej Morza Śródziemnego.
#13. Monachium, Niemcy.


Na linii U1 metra w Monachium te 3-metrowe lampy zwisające z sufitu stacji Westfriedhof są najczęściej fotografowanymi elementami wnętrz stacji metra w kraju.


Stacja Candidplatz na linii U1 została otwarta w 1997 roku i jest chyba najbardziej kolorową w całym niemieckim metrze.


Stacja Marienplatz znajduje się na skrzyżowaniu U-Bahn i S-Bahn, została wyremontowana w latach 2003-2006, po wzroście ruchu w okolicy.

#14. Sankt-Petersburg, Rosja.


Jedna z najstarszych stacji w Petersburgu, Kirowskij Zawod, znajduje się na linii Kirowsko-Wyborgskiej.


Neoklasycystyczny marmur i brąz stacji Narwskaja zapewnia pasażerom niesamowitą atmosferę od 1955 roku.


Końcowa stacja najstarszej linii petersburskiego metra – stacja Awtowo – zachwyca swoim pięknem.

#15. Montreal, Kanada.


Na zielonej linii metra w Montrealu znajduje się stacja Papineau – 13. najgłębsza w kraju (prawie 21 m poniżej poziomu ulicy).


Jedną z pierwszych stacji metra, która została otwarta w 1966 roku, jest stacja Champ-de-Mars na linii pomarańczowej.


Stacja Namur została otwarta w 1984 roku po tym, jak Montreal zmienił nazwę ulicy, na której została zbudowana, aby zachować nazwę stacji. Główną lokalną atrakcją jest ogromna geometryczna rzeźba autorstwa Pierre'a Granche z Quebecu.

#16. Lizbona, Portugalia.Stacja Olaias została otwarta w 1998 roku na czerwonej linii lizbońskiego metra.#17. Sztokholm, Szwecja.


Stacja Solna w Sztokholmie jest jedną z najsłynniejszych stacji na świecie, w dużej mierze dzięki internetowym dowcipnisom, którzy nazwali ją „Piekło”.


Stacja „Kungsträdgården” wyznacza koniec linii 10 i 11 sztokholmskiego metra. Przechowywane są tu artefakty i pozostałości szwedzkiej architektury, zniszczone w latach 50. i 60. XX wieku.


Stacja T-Centralen jest głównym węzłem całego sztokholmskiego metra.

#18. Old City Hall, Nowy Jork, USA#19. Stacja Museum, Toronto, Kanada.#20. Aliszer, Taszkent, Uzbekistan.#21. Bockenheimer, Frankfurt, Niemcy.#22. Plac Wilsona, Warszawa, Polska.#23. Heidelberger Platz, Berlin, Niemcy.#24. O’Hare, Chicago, Stany Zjednoczone.#25. Stacja Hyllie, Malmö, Szwecja.#26. Canary Wharf, Londyn, Wielka Brytania.#27. Universidad de Chile, Santiago, Chile.#28. Stacja Expo MRT, Singapur.4

Oglądany: 11469x | Komentarzy: 9 | Okejek: 106 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało