Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Bliźniaczki z Mińska

59 915  
485   34  
Dzisiaj opowiemy wam o wyjątkowo drogiej fotografii, poznacie historię grupy „biorobotów” oraz dowiecie się, kto był prawdziwą sensacją na mundialu 56 lat temu.

#1. Billy the Kid i jego kompani, 1878 rok.


W 2010 roku Randy Guijarro kupił fotografię o wymiarach 10x12,5 cm za dwa dolary w sklepie z używanymi rzeczami w Kalifornii. Okazało się, że jest to jedno z dwóch potwierdzonych zdjęć słynnego amerykańskiego przestępcy Billy'ego the Kida. Po wycenie okazało się, że jego wartość wynosi około pięć milionów dolarów.
Zdjęcie z 1878 roku przedstawia samego Billy'ego i wielu członków jego gangu

#2. Więźniowie świętujący przybycie wojsk armii Stanów Zjednoczonych i wyzwolenie, obóz koncentracyjny Dachau, Niemcy, 29 kwietnia 1945 roku.


#3. Tower Bridge w trakcie budowy, Londyn, 1892 rok.


#4. Oryginalny skład Kiss – Gene Simmons, Peter Criss, Ace Frehley i Paul Stanley – zanim zaczęli używać swojego kultowego makijażu, 1973 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Zabezpieczone przed bombardowaniami wnętrze gotyckiej katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Amiens, Francja, 1940 rok.


#6. Dwie siostry bliźniaczki tego samego dnia urodziły swoich synów, Mińsk, Białoruś, 1967 rok.


#7. Radzieccy żołnierze, tak zwane „bioroboty”, pracują przez zaledwie 60 sekund, usuwając radioaktywne szczątki z dachu reaktora nr 3 w Czarnobylu – 1986 rok.


Bioroboty to określenie, które przylgnęło do jednej grup tzw. likwidatorów skierowanych od 17 września 1986 roku do usuwania radioaktywnych grafitowych elementów paliwowych z najwyższej części dachu bloku B, nazywanej strefą „M”. Ich zadaniem było umożliwienie dalszych prac montażowych poprzez zmniejszenie poziomu tła radioaktywnego, formowanego przez liczne kawałki grafitu oraz prętów paliwowych wyrzuconych eksplozją na dach. Przyczyną skierowania ludzi do prac była utrata jedynego robota Mobot CzChW, przeznaczonego do dekontaminacji strefy „M”.
Ze względów bezpieczeństwa każdy z „biorobotów” posiadał prowizorycznie wykonany kombinezon składający się z elementów ołowianych płyt, który tylko w małym stopniu zapewniał ochronę przed promieniowaniem gamma. Ołowianymi płytami starano się ochronić klatkę piersiową, plecy, potylicę. Ponadto każdy posiadał podwójne skórzane rękawice oraz ołowiane wkładki w butach. Był również wyposażony w gogle lub przyłbicę oraz półmaskę z filtrem (tzw. respirator), służącą do ochrony układu oddechowego przed wdychaniem pyłu. Cały zestaw ważył około 30 kilogramów.
Na dźwięk syreny lub uderzeń w prowizoryczny dzwon na dach wybiegała grupa ośmiu ludzi, którzy mieli za zadanie usunięcie z dachu elementów radioaktywnych. Z uwagi na bardzo wysokie promieniowanie każdy pracujący w jego okolicach likwidator mógł przebywać tam jedynie przez 120 sekund, a w późniejszych okresach zaledwie 45 sekund. Ogólna liczba ludzi skierowanych do tych prac wyniosła 3828 osób. Wszyscy byli rezerwistami Wojsk Obrony Cywilnej.

#8. Niemiecki transport zaopatrzeniowy podczas operacji Barbarossa, zima 1941 roku.


#9. Znany konserwator przyrody, malarz zwierząt i biolog Carl Akeley z lampartem, który go zaatakował i którego mężczyzna zabił gołymi rękami, 1896 rok.


#10. Terenowa opieka stomatologiczna w armii austro-węgierskiej, okres I wojny światowej, lata 1914-1918.


#11. Woodstock, 1969 rok.


#12. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, 1966 rok: piłkarze Korei Północnej w swoim hotelu w Middlesbrough w Anglii, gdzie zostali przyłapani na oglądaniu komedii w telewizji.


Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej rozgrywanych w 1966 roku w Anglii, Korea Północna była prawdziwą sensacją.
Wyszła z grupy na drugim miejscu, przegrywając pierwszy mecz z ZSRR (0:3), aby następnie zremisować z Chile (1:1) i w decydującym meczu wygrać 1:0 z faworyzowanymi Włochami.
W ćwierćfinale Korea Północna zaszokowała cały świat i po 24 minutach prowadziła 3:0 z Portugalią. Niestety, radosny futbol Azjatów nie zakładał taktyki obronnej i gdy skończyło się szczęście w ataku, Portugalczycy wbili im pięć bramek (w tym Eusebio aż cztery).

#13. Portret królowej Elżbiety II zostaje usunięty z kwatery głównej sił brytyjskich w Hongkongu w ramach przygotowań do przekazania terytorium z powrotem Chinom – 1997 rok.


W 1842 roku podpisano w Nankinie traktat kończący pierwszą wojnę opiumową. Na jego podstawie wyspa Hongkong została przejęta przez Wielką Brytanię.
W 1898 roku podpisano umowę o 99-letniej „dzierżawie” przez Wielką Brytanię. Do Hongkongu napłynęły fale imigrantów z Chin kontynentalnych. Rozwinął się handel międzynarodowy, powstały szkoły, banki i przedsiębiorstwa w stylu zachodnim. Hongkong stał się regionalnym centrum handlowym.
W 1937 roku rozpoczęła się druga wojna chińsko-japońska (1937–1945) i tysiące ludzi z Chin kontynentalnych uciekły do Hongkongu chronionego statusem kolonii brytyjskiej. Jednakże w 1941 roku wojska japońskie wkroczyły do miasta i okupowały je do 1945 roku. Przez cztery lata populacja Hongkongu zmniejszyła się z 1,6 mln do 600 tys. Wielka Brytania odzyskała kontrolę w 1946 roku
1 października 1949 roku Mao Zedong proklamował w Pekinie powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Wojna domowa zmusiła setki tysięcy ludzi do ucieczki m.in. do Hongkongu, co doprowadziło do powstania dużych osiedli dzikich lokatorów. Każdego miesiąca docierało ok. 100 tys. osób, przynosząc ze sobą różne dialekty, języki, tradycje. Liczba ludności wzrosła z 600 tys. w 1945 do 2,5 mln w 1956 roku.
Na mocy umowy chińsko-brytyjskiej, zawartej w 1984 roku, ustalono warunki, na których Hongkong powrócił do Chin po upływie okresu dzierżawy w 1997 roku. Chiny zobowiązały się pozostawić władzom Hongkongu do 2047 roku dużą autonomię we wszystkich sprawach, z wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych. 1 lipca 1997 ChRL objęła Hongkong w posiadanie.

#14. Japońscy cywile w Tokio słuchają w radiu cesarza Hirohito, ogłaszającego kapitulację kraju, 15 sierpnia 1945 roku.


#15. Restaurowanie najstarszego Koranu na świecie, Kair, Egipt, 1993 rok.


#16. Kulturystka Relna Brewer demonstruje swoją siłę, rozdzierając książkę telefoniczną na połowę, 1938 rok.


#17. Dora von Nessen, Niemka poddana publicznemu upokorzeniu, ponieważ zakochała się w polskim jeńcu wojennym, 19 września 1940 roku.


#18. Załoga Titanica dziewięć dni przed rozpoczęciem rejsu. Z dziewięciu mężczyzn na tym zdjęciu przeżyło tylko czterech, 1 kwietnia 1912 roku.


#19. Robin Williams oferuje rolkę papieru toaletowego „Myślicielowi” Rodina przed Muzeum Legii Honorowej w Lincoln Park w San Francisco, lata 90. XX wieku.


#20. Polski sterowiec wojskowy „Lech” nad Warszawą w 1926 roku.


W 1921 roku we Francji z demobilu został zakupiony sterowiec ciśnieniowy „Zodiac VZ-11” klasy Vedette. We francuskiej marynarce wojennej był używany do wykonywania lotów patrolowych, eskortowania konwojów i wykrywania okrętów podwodnych. Przewieziono go do Gdańska, skąd w marcu 1922 roku przetransportowano go do portu sterowcowego w Toruniu. Tam zmontowano i włączono go do służby w Szkolnym Batalionie Sterowcowym Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej. W 1924 roku, po rozformowaniu szkoły, sterowiec przejęty został przez 1 batalion balonowy w Toruniu.
Pierwszym komendantem sterowca „Lech” był porucznik Sławomir Bilek. Na wiosnę 1928, po wykonaniu ostatniego lotu, sterowiec poszedł do kasacji.


W poprzednim odcinku
2

Oglądany: 59915x | Komentarzy: 34 | Okejek: 485 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

02.04

01.04

31.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało