Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

13 tajemniczych zniknięć, w które aż trudno uwierzyć

43 092  
179   50  
Gdy tylko osoba lub grupa ludzi znika bez śladu, rozpoczyna się tworzenie najróżniejszych, czasem nadprzyrodzonych wersji na temat tego, co się wydarzyło. Ludzie z niniejszego zestawienia zniknęli raz na zawsze, a ich historie owiane są już legendami.
Kiedy znika osoba, a jeszcze gorzej grupa ludzi, zawsze rodzi to pytania, a także wiele plotek. Czasami tak właśnie powstają miejskie legendy i inne niesamowite historie. Większość osób z tej listy zniknęła z nieznanych przyczyn, a ich miejsce pobytu – żywych lub martwych – nigdy nie zostało odnalezione. Jeśli nawet zniknięcie statków w Trójkącie Bermudzkim można próbować wytłumaczyć logicznie, to w jaki sposób mężczyzna na wózku inwalidzkim, który miał udar, mógł zniknąć, pozostawiając po sobie tylko płaszcz?#1.


Nieustraszony odkrywca Percy Fawcett po raz ostatni był widziany w 1925 roku, kiedy prowadził poszukiwania starożytnego zaginionego miasta w brazylijskiej dżungli wraz ze swoim synem Jackiem. Wielu podejrzewało, że zostali zabici przez okolicznych mieszkańców lub rozszarpani przez zwierzęta. Przedstawiano też jeszcze bardziej absurdalne wersje, na przykład, że Fawcett został głową plemienia. Jego postać częściowo zainspirowała Sir Arthura Conana Doyle'a do stworzenia postaci literackiej – profesora Challengera.

#2.


Pod koniec XVI wieku grupa angielskich kolonistów założyła osadę na wyspie Roanoke w dzisiejszej Karolinie. Gubernatorem został John White, artysta i przyjaciel Sir Waltera Raleigha. W 1587 roku White popłynął na krótko do Anglii, po czym wrócił do Roanoke... trzy lata później. Po przybyciu na wyspę zastał kolonię opuszczoną. Wszyscy zniknęli bez śladu, w tym pierwsze angielskie dziecko urodzone w Nowym Świecie, wnuczka White'a – Virginia Dare. Do dziś nikt nie wie, co stało się z „zaginioną kolonią”.

#3.


W 1809 roku brytyjski dyplomata Benjamin Bathurst zaginął w tajemniczych okolicznościach w Niemczech podczas pobytu w hotelu. W prasie pojawiały się różne wersje jego zaginięcia: miało to być morderstwo, porwanie przez francuski rząd lub samobójstwo.

#4.


W 1763 roku w spokojnej wiosce Shepton Mallet zdarzyła się dziwna historia. 60-letni Owen Parfitt, który doznał wylewu i ledwo mógł się poruszać, zniknął, siedząc na krześle przy wejściu do domu swojej siostry. Został tylko jego płaszcz. Śledztwo w sprawie incydentu do niczego nie doprowadziło, zagadka pozostała nierozwiązana.

#5.


Nurek Królewskiej Marynarki Wojennej Lionel „Buster” Crabb zniknął w tajemniczych okolicznościach w 1956 roku, kiedy został wysłany do szpiegowania sowieckiego statku. Później pewien Rosjanin twierdził, że zabił Crabba, kiedy zauważył go podkładającego minę magnetyczną na kadłubie statku. Niektórzy uważają, że został schwytany i wywieziony do Związku Radzieckiego.

#6.


Jedną z największych nierozwiązanych zagadek Wielkiej Brytanii jest zniknięcie trzech latarników na szkockiej wyspie Flannan w grudniu 1900 roku. Wersje ich zniknięcia były różne: od uprowadzenia przez kosmitów po morderstwo. Najprawdopodobniej zostali jednak po prostu zmyci do morza podczas burzy.

#7.


Brytyjski podróżnik George Bass zasłynął z wypraw do Australii. W lutym 1803 udał się w podróż na Tahiti i kolonie hiszpańskie na wybrzeżu Chile i nie wrócił. Niektórzy historycy sugerują, że mógł zostać zwerbowany przez przemytników z Chile i tam zabity. Na tym zdjęciu widać jego wizerunek na znaczku pocztowym.

#8.


8 listopada 1974 roku, dzień po tym, jak niania jego dzieci została znaleziona pobita na śmierć w domu jego byłej żony, brytyjski lord Lucan zniknął. Chociaż doniesienia o nim napływały z całego świata, nigdy go nie odnaleziono. W 1999 roku został oficjalnie uznany za zmarłego.

#9.


Kiedy Edward IV niespodziewanie zmarł w 1483 r., jego brat Ryszard III wstąpił na tron, uznając dwóch młodych synów Edwarda za nieślubnych. Zostali umieszczeni w Tower of London i wkrótce potem zniknęli. Popularna legenda głosi, że Ryszard zabił dzieci, ale co naprawdę się z nimi stało – nie wiadomo.

#10.


W 1948 roku brytyjski samolot z 31 pasażerami na pokładzie zniknął w niesławnym Trójkącie Bermudzkim. Podczas śledztwa nie znaleziono żadnych szczątków ani ciał. Śledczy zaangażowani w tę sprawę przyznali, że nigdy nie musieli rozwiązywać trudniejszego problemu niż ten. Rok później inny brytyjski samolot zniknął w powietrzu gdzieś między Bermudami a Jamajką.

#11.


Tajemnicze zniknięcie Agathy Christie na 11 dni w 1926 r. stanowi sekret niczym z jej powieści detektywistycznych. Pisarka, która ostatecznie odnalazła się w hotelu Harrogate, nigdy nie wyjaśniła, dlaczego zniknęła. Popularne wersje to załamanie nerwowe i chęć zawstydzenia lub zmartwienia męża (który następnie ogłosił chęć rozwodu). Inni uważają, że był to tylko chwyt reklamowy.

#12.


Albert Victor Grayson, który był pierwszym socjalistą wybranym do angielskiego parlamentu, zniknął w tajemniczych okolicznościach pewnego wieczoru 1920 roku, mówiąc przyjaciołom, że musi wstąpić na chwilę do hotelu Queen na Leicester Square. Krążyły pogłoski, że Grayson narobił sobie sporo wrogów na najwyższych szczeblach władzy. Przypuszcza się, że został zabity, aby zatrzymać śledztwo, które prowadził w sprawie korupcji w rządzie.

#13.


W 1845 roku brytyjski odkrywca Sir John Franklin i jego 128-osobowy zespół zniknęli po tym, jak szukali Przejścia Północno-Zachodniego. Nie wiadomo dokładnie, co stało się z załogą. Analiza szczątków ludzkich znalezionych na wyspach Bechey i Wyspie Króla Williama w latach 80. pozwala przypuszczać, że po tym, jak ich statki utknęły w lodzie, wielu ludzi zmarło z powodu chorób, głodu i zatrucia ołowiem. Zdarzały się też przypadki kanibalizmu.
13

Oglądany: 43092x | Komentarzy: 50 | Okejek: 179 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

20.03

19.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało