Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zatrzymane w kadrze CCCLXIII - Wolność, równość, sprawiedliwość

61 656  
517   59  
W dzisiejszym odcinku zobaczycie między innymi piękną matkę znanej wokalistki, szalonego wynalazcę o znaczącym nazwisku Hazard” oraz senatora Estesa Kefauvera z podejrzanym świerszczykiem w ręku...

#1. Pierwsza znana fotografia Stonehenge, 1875 rok.


#2. Coolio i Michelle Pfeiffer, 1995 rok.


Coolio, czyli Artis Leon Ivey Jr zmarł 28 września 2022 roku w wieku 59 lat. Wokalista najbardziej znany był z utworu „Gangsta's Paradise”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Młodzi gniewni”.

#3. Radca Związkowy i Minister Spraw Zagranicznych Max Petitpierre kładzie kamień węgielny pod CERN, Szwajcaria, 1955 rok.


Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN to ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należą dwadzieścia trzy państwa. Polska stała się pełnoprawnym członkiem CERN 1 lipca 1991 roku. Wcześniej, jako jedyny kraj zza Żelaznej Kurtyny, była obserwatorem.
CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata.

#4. Premier Indii Indira Gandhi dokonuje przeglądu indyjskich żołnierzy w Czerwonym Forcie po decydującym zwycięstwie w wojnie przeciwko Pakistanowi w 1971 roku.


#5. Therese Peltier, pierwsza kobieta, która pilotowała samolot, Turyn, 1908 rok.


8 lipca 1908 roku w Turynie Peltier jako pasażerka samolotu pokonała dystans około 200 metrów. Powszechnie uważa się, że była pierwszą pasażerką samolotu płci żeńskiej. Nauczyła się latać dwupłatowcem Voisin 1907 i wykonała kilka samodzielnych lotów, chociaż nigdy nie zdobyła licencji pilota. Po kilku sesjach treningowych, jako pierwsza kobieta w historii, odbyła samodzielny lot w miejscowości Issy-le-Moulineaux.

#6. Ormianie i Turcy spacerujący po ulicach z hasłami „Wolność, równość, sprawiedliwość” po rewolucji młodotureckiej, 1908.


Rewolucja młodoturecka był to przewrót wojskowy w Imperium Osmańskim zorganizowany 3 lipca 1908 roku przez młodoturków. Celem była modernizacja zacofanego państwa, która miała je uchronić przed interwencją mocarstw zarówno ze strony Europy, jak i wschodu.
W wyniku rewolucji 24 lipca 1908 roku sułtan Abdülhamid II przywrócił liberalną konstytucję z 1876 roku. Następnie, stopniowo pozbawiany władzy, abdykował w kwietniu 1909 roku. Władzę po nim przejął Komitet Jedności i Postępu.

#7. Al Capone, słynny amerykański gangster, ze swoim synem Sonnym Capone w 1925 roku.


#8. Amerykańska Pierwsza Dama Pat Nixon chrzci pierwszego Boeinga 747, Międzynarodowy Port Lotniczy Washington Dulles, Wirginia, 1970 rok.


#9. Senator Estes Kefauver trzyma w ręku kopię magazynu Crime SuspenStories #22, którego okładka przedstawia mężczyznę z siekierą trzymającego rozczłonkowaną głowę kobiety. Polityk następnie zapytał redaktora EC Comics Williama Gainesa, czy taka okładka „jest w dobrym guście”, Nowy Jork, 21 kwietnia 1954 roku.


#10. Kiedy auta nie miały jeszcze klimatyzacji: zimne powietrze wtłaczane do samochodu w niektórych restauracjach drive-in, 1957 rok.


#11. Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej wykonuje hitlerowskie pozdrowienie w Londynie przed meczem z Anglią, 1935 rok.


Na stadionie White Hart Lane Anglicy nie dali szans rywalom i wygrali 3:0.

#12. RMS Lusitania wypływający z Nowego Jorku w swoją ostatnią podróż, 1 maja 1915 roku. Sześć dni później brytyjski parowiec transatlantycki został zatopiony przez niemieckiego U-boota.


#13. 17-letni Pelé (z prawej) i jego kolega z Brazylii Zito (z lewej) w Szwecji przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 1958 roku.


#14. Próba skopiowania słynnego zdjęcia z ustawieniem flagi na Iwo Jimie, tym razem podczas wojny w Zatoce Perskiej, 1991 rok.


#15. Wynalazca Allyn Hazard testuje swój prototypowy kombinezon kosmiczny w kraterze na pustyni Mojave, 1962 rok.


#16. Lucia Zarate, fotografia pochodzi z okresu 1880-1890.


Lucia została odnotowana w Księdze Rekordów Guinnessa jako najlżejsza osoba dorosła, u której dokonano pomiaru wagi ciała. W wieku 17 lat ważyła 2100 gramów.
Zárate cierpiała na rzadką chorobę określaną w terminologii medycznej jako MOPD II (osteodysplastyczna karłowatość pierwotna Majewskiego typu II), była też pierwszym udokumentowanym przypadkiem tego schorzenia. Wzrost i waga, które osiągnęła w pierwszym roku życia, nie uległy większym zmianom aż do jej śmierci. W dzieciństwie wraz z rodzicami przeniosła się do miasteczka Agostadero niedaleko Veracruz. W wieku 12 lat, w 1876 roku, wraz z rodziną przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęła występować publicznie.
W tym samym roku została zbadana przez lekarzy, którzy na podstawie analizy uzębienia potwierdzili, że Lucia nie może mieć mniej niż sześć lat. W tym czasie Zarate miała 51 cm wzrostu, a obwód jej łydki nie przekraczał 100 mm, ale zadziwiająco cieszyła się dobrym zdrowiem.
Oprócz ojczystego języka hiszpańskiego posługiwała się także w niewielkim stopniu angielskim. W 1881 roku udała się w podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie 26 lutego została przyjęta na audiencji przez królową Wiktorię.
Wraz z Francis Joseph Flynn występowała w amerykańskich cyrkach jako duet karlic „Fairy Sisters”.
Zimą 1890 roku pociąg wiozący trupę cyrkową do San Francisco uległ katastrofie w górach Sierra Nevada. Jadąca tym pociągiem Lucía Zárate zmarła wskutek hipotermii.

#17. Wesołe nastroje na planie filmu „Hobbit”, 2011 rok.


#18. Georgia Holt (matka Cher) pozuje obok swojego Forda Thunderbirda, 1957 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Marynarze przekazujący wiadomość za pomocą swoich fryzur u wybrzeży Normandii, czerwiec 1944 roku.


#20. Wisława Szymborska w momencie gdy dowiedziała się, że otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, 3 października 1996 roku.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku
1

Oglądany: 61656x | Komentarzy: 59 | Okejek: 517 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.11

28.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało