Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Jak manipulować ludźmi – 10 skutecznych sposobów

42 496  
228   60  
Jak wszyscy doskonale wiemy, cały czas jesteśmy manipulowani i kontrolowani. Robią to politycy, szefowie w pracy, ludzie, którzy czegoś od nas potrzebują, a nawet krewni i przyjaciele. Jednak najbardziej ambitne działania, aby kontrolować nasze myśli i działania, bez wątpienia wykorzystują siły polityczne. Oto 10 metod manipulacji masami, z którymi stykamy się na co dzień.

Sposób numer 1. Rozproszenie uwagi

Przez cały czas głównym sposobem kontrolowania ludzi było odwracanie ich uwagi od poważnych problemów związanych z sytuacją polityczną i gospodarczą na rzecz nieistotnych wydarzeń, które sztucznie nasycają przestrzeń informacyjną.


Odwracanie uwagi doskonale nadaje się do powstrzymywania ludzi przed doskonaleniem się, zdobywaniem ważnej wiedzy z zakresu filozofii, ekonomii, psychologii, cybernetyki i innych zaawansowanych nauk. Wiedzę zastępują mistyczne historie, wiadomości ze świata showbiznesu i sportu, materiały erotyczne i telenowele.

Sposób nr 2: Tworzenie problemu i sugerowanie rozwiązania

Ta technika, szeroko stosowana przez polityków, jest czasami określana jako „problem-odpowiedź-rozwiązanie”. W tym celu stwarza się pewien problem, który powoduje reakcję ludności, dla rozwiązania którego jest wymagany, a wręcz niezbędny udział władz. Często stosuje się do tego różne formy przemocy - od sztucznego pogarszania sytuacji przestępczej w miastach, po organizację aktów terrorystycznych. W tym przypadku sami obywatele domagają się „dokręcania śrub” – podjęcia szczególnie twardych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a także podążania ścieżką polityki naruszającej podstawowe wolności obywatelskie.


Kryzys ekonomiczny, technologiczny czy terrorystyczny może zmusić ludzi do poświęcenia swoich praw, uznając najbardziej niepopularne metody władzy za „zło konieczne”. Trzeba zawsze pamiętać, że kryzysy nie rodzą się same, ale z reguły są tworzone sztucznie, aby zmusić nas do rezygnacji z naszych praw.

Sposób numer 3. Godzenie się z losem

Aby masy zaaprobowały jakikolwiek niepopularny środek, należy go wprowadzać stopniowo. Czasem zajmuje to dni, czasem tygodnie, a czasem lata – wszystko zależy od tego, jak poważna będzie ingerencja w życie człowieka.


Gdyby drastyczne zmiany próbować wprowadzić od razu, mogłoby to wywołać rewolucję. Przy powolnym pogarszaniu warunków, człowiek łatwiej się do nich przyzwyczaja – jest to tzw. syndrom gotującej się żaby.

Sposób numer 4: Odkładanie w czasie

Innym sprytnym sposobem na przepchnięcie niepopularnej decyzji jest przedstawienie jej jako bolesnej i pilnie potrzebnej, ale jednocześnie zakomunikowanie jej realizacji w odległej przyszłości. Oczywiście aprobatę szerokich mas trzeba uzyskać tu i teraz – ludzie chętniej zgadzają się na jakąś ofiarę dla dobra wspólnego, gdy ta ofiara ma nastąpić w mglistej przyszłości.


Wielu pociesza myśl, że nie nastąpi to szybko, inni po cichu liczą, że z czasem coś zmieni się na lepsze i niczego nie trzeba będzie poświęcać. I oczywiście stopniowo przyzwyczajają się do idei przyszłych zmian na gorsze.

Sposób numer 5. Jak z dziećmi

W przemówieniach propagandowych mówcy często zwracają się do publiczności jak do dzieci lub dorosłych, ale z niepełnosprawnością umysłową. Protekcjonalna intonacja, prymitywne argumenty, proste porównania i ograniczony zestaw najczęstszych słów – taka kolekcja infantylnych zwrotów pomaga sprowadzić słuchaczy na manowce.


Psychologowie zauważyli, że zwracając się do osoby jak do 8-letniego dziecka, prawdopodobieństwo otrzymania odpowiedzi osoby dorosłej, ukształtowanej na podstawie krytycznej oceny, jest bardzo małe. Wynika to z podatności ludzi na sugestie i jest aktywnie wykorzystywane przez manipulatorów, którzy wprowadzają w błąd lub narzucają innym swoje opinie.

Sposób numer 6. Mniej rozumowania, więcej emocji

Klasyczna technika programowania neurolingwistycznego polega na zablokowaniu zdolności osoby do racjonalnej analizy tego, co się dzieje, a lepiej – do krytycznego zrozumienia zjawiska za pomocą emocji. Wykorzystanie czynnika emocjonalnego otwiera szerokie możliwości dostępu do podświadomości, gdzie z łatwością można umieścić lęki, myśli, pragnienia, a nawet całkowicie gotowe modele zachowań.


Emocje nigdy nie sprzyjają logice, dlatego jeśli media otaczają cię koszmarami związanymi z terroryzmem, niesprawiedliwością władzy, poniżeniem, to próbują tobą manipulować, odwracając uwagę od prawdziwych przyczyn wszystkich otaczających problemów.

Sposób numer 7. Kultywowanie ignorancji

Głównym narzędziem w tym przypadku jest kultywowanie ignorancji w celu poszerzenia przepaści między wyższymi i niższymi klasami społeczeństwa. Najczęściej odbywa się to za pomocą edukacji – stopniowy spadek jej jakości pomaga „wyprodukować” ludzi o prymitywnym myśleniu i niskich wymaganiach. Celem jest uniemożliwienie ludziom zrozumienia sposobów i technik wpływania na ich świadomość.


Sposób numer 8. Kult przeciętności

Sugerowanie społeczeństwu, że modne jest bycie wulgarnym, głupim i słabo wykształconym. Metoda jest bezpośrednio związana z poprzednią, mającą na celu utworzenie „ciemnego” społeczeństwa z minimalną wiedzą. Przeciętność jest przedstawiana jako standard jakości, a ten schemat sprawdza się we wszystkich aspektach społeczeństwa – w kulturze, nauce, religii, polityce.


„Żółta prasa”, kultura niskich lotów, głupie filmy, kloaczny humor – wszystko to, co w nas wlewa telewizja, radio i internet, ma na celu ograniczenie, uniemożliwienie ekspansji świadomości i wglądu w rzeczywistą strukturę współczesnego świata.

Sposób numer 9. Wzrost poczucia winy

W tym przypadku osoba jest przekonana, że to ona jest winna wszystkich problemów, które rzekomo są bezpośrednią konsekwencją jej niskich zdolności umysłowych, braku talentu lub patologicznego lenistwa. W rezultacie człowiek, zamiast oburzać się na wiarołomstwo rządzących, zaczyna sam się poniżać i dołować, szukając w sobie przyczyn wszystkich kłopotów.


Politycy, naukowcy, przywódcy religijni nauczyli się, jak skutecznie wpływać na ludzi, powodując ich samobiczowanie, kierując ich działaniami w pożądanym kierunku. W tym przypadku nie może być mowy o jakimkolwiek buncie przeciwko systemowi.

Sposób numer 10. Wiedz o ludziach więcej niż oni wiedzą o sobie

W ciągu ostatnich 50 lat nauka dokonała kolosalnego skoku naprzód, ale nie stało się to z korzyścią dla całej ludzkości. Ten przełom tylko pogłębił przepaść w wiedzy klas rządzących i szarych ludzi. Psychologia stosowana, neuronauka i inne nauki humanistyczne dostarczyły rządzącym solidnej wiedzy na temat ludzkiej psychiki i fizjologii. System posiada dużą wiedzę o człowieku, co oznacza, że ma większą władzę nad ludźmi.

3

Oglądany: 42496x | Komentarzy: 60 | Okejek: 228 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

07.12

06.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało