Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCCLX - Jedna z ostatnich ofiar nazistów

64 625  
547   65  
W dzisiejszym odcinku zobaczycie m.in. Roberta De Niro w zaskakującym towarzystwie, pierwszą damę za kółkiem oraz kilka fotografii - kadrów z życia niedawno zmarłej królowej Elżbiety II.

#1. Ludzie badają ciało 18-letniego Oldřicha Krásy, który został zabity przez esesmanów. Wcześniej tego dnia zebrał się tłum, by wysłuchać oficjalnej deklaracji kapitulacji Niemiec. Lokalny przywódca gestapo nakazał swoim ludziom otworzyć do nich ogień. Zginęło co najmniej 12 osób. Czechosłowacja, 7 maja 1945 rok.


#2. Regina "Jenna" Fischer podczas zdjęć do show "Dobra cena" (The Price Is Right), lata 90. XX wieku.


#3. Bananarama i Robert de Niro, 1984 rok.


W 1984 roku zespół "Bananarama" wydał album "Robert De Niro's Waiting", zawierający utwór o tej samej nazwie.
Piosenka opowiada o dziewczynie, która zanurza się w świat fantazji, w którym wyobraża sobie, że aktor Robert De Niro jest jej chłopakiem.
Piosenka pierwotnie była bardziej posępna, ponieważ miała opowiadać historię dziewczyny, która została zgwałcona i wykorzystuje swoją fantazję z Robertem De Niro jako ucieczkę przed okropnymi wspomnieniami. Jej wydźwięk ostatecznie został złagodzony, aby brzmiała przyjemnie - był to pierwszy singiel z albumu, który miał go promować i musiał być emitowany na antenie.
Po ukazaniu się piosenki, Robert De Niro poprosił dziewczyny z zespołu o spotkanie. Dziewczyny wypiły kilka drinków przed spotkaniem, aby nabrać odwagi.
Piosenka miała pierwotnie nosić tytuł "Al Pacino's Waiting", zanim dziewczyny zdecydowały, że "Robert De Niro" brzmi lepiej.

#4. Jamie Lee Curtis, 1983 rok.


#5. Kiosk z napojem Fanta, Moskwa, Związek Radziecki, koniec lat 80. XX wieku.


#6. Pies niemieckiego żołnierza gryzie afgańskiego kibica na stadionie narodowym w Kabulu. Towarzyski mecz "dobrej woli" między personelem ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa), a drużyną afgańską, Afganistan, 15 lutego 2002 rok.


#7. Kobieta przyglądająca się ważeniu wiśni na targu, Zagrzeb, Jugosławia 1948 rok.


#8. Bertha Benz. Pierwsza osoba prowadząca samochód 1886 rok.


Bertha Benz była żoną Carla Benza, niemieckiego inżyniera i pioniera motoryzacji. Carl pracował usilnie nad bezkonnym powozem, napędzanym silnikiem benzynowym. Pomimo pierwszych niepowodzeń, Carl nie zniechęcał się i nie ustawał w pracy. Kiedy powstał kolejny prototyp (tzw, Model 3), uzupełniony przez wynalazcę o kilka modyfikacji, takich jak skuteczne hamulce i silnik o mocy niemal jednego konia mechanicznego, Benz miał obawy przed podjęciem jazd próbnych. 12 sierpnia 1888 roku Bertha postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Rankiem z dwójką nastoletnich synów wypchnęła Model 3 na drogę, siadła za kierownicą i ruszyła przed siebie. Zostawiła mężowi karteczkę „Pojechaliśmy odwiedzić rodziców. Wrócimy za kilka dni”.
Podróż Berthy Benz zapisała się w historii jako pierwsza długodystansowa wyprawa samochodem wyposażonym w silnik spalinowy. Kobieta przemierzyła autem 106 kilometrów dzielących Mannheim od Pforzheim. Po drodze zakupiła benzynę w aptece w Wiesloch, która do dziś nosi z dumą tytuł „Pierwszej stacji benzynowej na świecie”.
Wyczyn pani Benz upamiętniany jest pod dziś dzień corocznym Bertha Benz Challenge, podczas którego na drodze pomiędzy Mannheim a Pforzheim, firmy i wynalazcy prezentują samochody przyszłości i najnowsze rozwiązania w kwestii napędu pojazdów silnikowych.

#9. Wewnątrz Big Bena (Elizabeth Tower), Londyn, lata 20. XX wieku.


#10. Luke Evans, Orlando Bloom i Peter Jackson na planie Hobbita, 2011 rok.


#11. W 25. rocznicę śmierci Diany, księżnej Walii, wokół pomnika Płomienia Wolności u wylotu mostu Alma pozostawiono zdjęcia i kwiaty. 31 sierpnia 1997 roku Lady Diana zginęła w wypadku samochodowym, w tunelu mostu Alma w Paryżu, ścigana przez paparazzi. Paryż, 31 sierpnia 2022 rok.


Niektórzy uważają, że rzeźba Flamme de la Liberté powstała po śmiertelnym wypadku księżnej Diany przed wjazdem do tunelu Alma w 1997 rok. Nie jest to prawdą. "Płomień Wolności" sfinansowany został przez darczyńców za pośrednictwem gazety "International Herald Tribune", która zorganizowała zbiórkę. Rzeźba powstała z okazji obchodów stulecia wydawania „International Herald Tribune” w Paryżu, a także symbolizować miała przyjaźń Stanów Zjednoczonych i Francji (płomień jest repliką pochodni trzymanej przez Statuę Wolności). Pomnik został odsłonięty 10 maja 1989 roku przez Jacques’a Chiraca.
Po wypadku Diany rzeźba stała się nieoficjalnym pomnikiem ku jej czci.
Pomnik jest zlokalizowany niedaleko północnego zakończenia mostu Pont de l’Alma w 8. dzielnicy Paryża. To miejsce jest oficjalnie nazywane Place Diana.

#12. Pierwsze w historii zdjęcie dziecka w łonie matki, 1965 rok.


#13. Królowa Elżbieta II z Maharadżą Kashi, Vibhuti Narayan Singh, podczas wizyty w Indiach, wrzesień 1961 rok.


#14. Empire State Building obok Twin Towers podczas ataków terrorystycznych, 11 września 2001 roku.


#15. Rodzina królewska macha do tłumów po koronacji Jerzego VI, maj 1937 rok.


Książę Albert wstąpił na tron w 1936 roku po abdykacji brata Edwarda VIII. Przyjął wówczas imię Jerzy VI. Nie był przygotowany do objęcia tronu, poza tym jąkał się, co powodowało, iż nienawidził oficjalnych wystąpień. Wielkim wsparciem dla niego okazała się jego żona, Elżbieta Bowes-Lyon, która namówiła go na terapię logopedyczną. Przez ponad rok uczęszczał na zajęcia do terapeuty mowy i języka, Lionela George'a Logue’a.
12 maja 1937 roku odbyła się uroczysta koronacja króla. Jerzy VI okazał się być dobrym władcą, który zyskał sympatię rodaków za postawę podczas II wojny światowej. Rodzina królewska nie wyemigrowała, lecz pozostała w kraju, co Brytyjczycy docenili.
Jerzy VI cierpiał na raka płuc i krtani. Zmarł w 1952 roku, a jego miejsce na tronie Wielkiej Brytanii zajęła najstarsza córka, Elżbieta II.
Jerzy VI panował przez 15 lat i prawie 2 miesiące, Elżbieta II - 70 lat i 7 miesięcy.

#16. Przywrócimy Cię do życia, drogi Stalingradzie! - fot. Siergej Strunnikow - marzec 1943 rok.


#17. Wizyta państwa Kennedych w Pałacu Buckingham, 5 czerwca 1961 roku


#18. Madonna zjadająca złotą rybkę na śniadanie, 1995 rok.


#19. Książę Karol tańczący hopaka z jedną z grup folklorystycznych diaspory ukraińskiej w Wielkiej Brytanii, lata 80. XX wieku.


#20. Powstańcy warszawscy ze zdobytym samochodem pancernym, 1944 rok.



W poprzednim odcinku
2

Oglądany: 64625x | Komentarzy: 65 | Okejek: 547 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało