Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść ciekawych faktów na temat parków narodowych USA. W tym odcinku o Yellowstone

20 219  
217   25  
Ponieważ parki narodowe USA to moja pasja, pomyślałam, że może z tego powstać ciekawa seria artykułów. Jeśli się Wam spodoba, będą kolejne. Na pierwszy ogień pójdzie ojciec wszystkich parków - Yellowstone. Oto kilka ciekawych faktów:

#1.


Yellowstone jest pierwszym parkiem narodowym na świecie - został ustanowiony w 1872 roku przez prezydenta USA Ulyssesa Granta. Co ciekawe, tylko 3 ekspedycje badawcze zapuściły się w rejony parku przed jego powstaniem, nie był on więc zbyt dobrze zbadany. Pierwsze doniesienia o sadzawkach wypełnionych bulgoczącym błotem, gorących jeziorach w fantastycznych kolorach i dziurach w ziemi, z których strzelały słupy wrzącej wody, były tak niesamowite, że mało kto dawał im wiarę.

#2.

Park znajduje się na terytorium 3 stanów; Wyoming, Montany i Idaho. Interesujący jest fakt, że Yellowstone zostało parkiem narodowym prawie 20 lat przed tym, jak stany te stały się stanami i dołączyły do Unii.

yellowstone-location-on-the-us-map-min.jpg

#3.

Ma powierzchnię prawie 8900 km2, jest więc niewiele mniejszy od województwa opolskiego (9200 km2).

#4.

W parku jest 750 km dróg (z czego około 500 km to drogi asfaltowe) oraz 1600 km szlaków pieszych.

#5.

W Yellowstone jest 12 kempingów oferujących łącznie ponad 2000 miejsc kempingowych oraz 9 hoteli z taką samą liczbą pokoi. Oprócz tego jest tam też punkt medyczny, 7 stacji benzynowych, warsztat samochodowy i sklep z podstawowymi produktami.

48575498191_8de2f67314_k-sm.jpg?maxwidth=1200&maxheight=1200&autorotate=false
Mammoth Hot Springs Hotel

#6.

W parku znajdziemy różne rodzaje aktywności geotermalnej; fumarole, baseny błotne, gejzery i gorące źródła.

Yellowstone-8-1500x1000.jpg
Fumarole


mudpot.jpg
Basen błotny


yellowstone.jpg
Gorące źródło

#7.

Największe gorące źródło w Yellowstone - Grand Prismatic Spring - jest 3. największym na świecie i jest tak głębokie, że można w nim zmieścić 10 piętrowy budynek.

grand-prismatic.jpg

#8.

Na terenie parku znajduje się około 500 gejzerów (połowa wszystkich gejzerów na świecie). Najbardziej znany i przewidywalny - Old Faithful - wybucha średnio co 90 minut.

Old-Faithful-geyser-Yellowstone-National-Park-Wyoming.jpg

#9.

Jeden z największych superwulkanów na świecie znajduje się pod Yellowstone. Jego ostatnia erupcja miała miejsce 640 tysięcy lat temu - obecnie duża część parku znajduje się w powstałej po wybuchu kalderze wulkanicznej. Ma ona średnicę 70 km i została "odkryta" przy pomocy zdjęć satelitarnych.

yellowstone-caldera.jpg

#10.

Rocznie występuje tam od 1000 do nawet 3000 trzęsień ziemi - większość z nich jest jednak nieodczuwalna. Aktywność sejsmiczna jest na bieżąco monitorowana, może bowiem wskazywać na zbliżającą się erupcję. Pocieszający jest fakt, że naukowcy nie przewidują wybuchu przez najbliższe tysiące lat.

#11.

Yellowstone zamieszkują m.in. wilki, łosie, jelenie, bizony, kojoty, niedźwiedzie grizzly i baribale. Które z tych zwierząt jest najniebezpieczniejsze? Otóż odpowiedź nie jest tak oczywista, jak się wydaje. Spośród wszystkich wymienionych, największą liczbę ataków na ludzi odnotowano wśród bizonów.

1200px-American_bison_k5680-1.jpg

#12.

Teren parku jest jedynym miejscem w USA, w którym bizony mieszkają nieprzerwanie od czasów prehistorycznych. Szacuje się, że jest ich około 4800 i wszystkie pochodzą od stada 25 osobników, które cudem przetrwało masowe polowanie w XIX wieku.

#13.

W gorących źródłach Yellowstone, w temperaturze z pozoru niekompatybilnej dla jakiejkolwiek formy życia, mieszkają mikroorganizmy zwane termofilami. Za ich odkrycie mikrobiolog Thomas Brock otrzymał nagrodę Nobla. To właśnie one odpowiadają za fantastyczne kolory źródeł.

#14.

Najstarsze znalezione na terenie parku artefakty świadczące o ludzkiej obecności liczą 11 tysięcy lat - oznacza to, że ludzie zamieszkiwali te tereny na długo przed tym, zanim zostały "odkryte" przez Europejczyków.

#15.

Obecnie, każdego roku, park odwiedza prawie 5 milionów ludzi.

Źródła: 1, 2, 3, 4
2

Oglądany: 20219x | Komentarzy: 25 | Okejek: 217 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało