Ponieważ parki narodowe USA to moja pasja, pomyślałam, że może z tego powstać ciekawa seria artykułów. Jeśli się Wam spodoba, będą kolejne. Na pierwszy ogień pójdzie ojciec wszystkich parków - Yellowstone. Oto kilka ciekawych faktów:
Yellowstone jest pierwszym parkiem narodowym na świecie - został ustanowiony w 1872 roku przez prezydenta USA Ulyssesa Granta. Co ciekawe, tylko 3 ekspedycje badawcze zapuściły się w rejony parku przed jego powstaniem, nie był on więc zbyt dobrze zbadany. Pierwsze doniesienia o sadzawkach wypełnionych bulgoczącym błotem, gorących jeziorach w fantastycznych kolorach i dziurach w ziemi, z których strzelały słupy wrzącej wody, były tak niesamowite, że mało kto dawał im wiarę.
Park znajduje się na terytorium 3 stanów; Wyoming, Montany i Idaho. Interesujący jest fakt, że Yellowstone zostało parkiem narodowym prawie 20 lat przed tym, jak stany te stały się stanami i dołączyły do Unii.
Ma powierzchnię prawie 8900 km2, jest więc niewiele mniejszy od województwa opolskiego (9200 km2).
W parku jest 750 km dróg (z czego około 500 km to drogi asfaltowe) oraz 1600 km szlaków pieszych.
W Yellowstone jest 12 kempingów oferujących łącznie ponad 2000 miejsc kempingowych oraz 9 hoteli z taką samą liczbą pokoi. Oprócz tego jest tam też punkt medyczny, 7 stacji benzynowych, warsztat samochodowy i sklep z podstawowymi produktami.

Mammoth Hot Springs Hotel
W parku znajdziemy różne rodzaje aktywności geotermalnej; fumarole, baseny błotne, gejzery i gorące źródła.
Fumarole

Basen błotny

Gorące źródło
Największe gorące źródło w Yellowstone - Grand Prismatic Spring - jest 3. największym na świecie i jest tak głębokie, że można w nim zmieścić 10 piętrowy budynek.
Na terenie parku znajduje się około 500 gejzerów (połowa wszystkich gejzerów na świecie). Najbardziej znany i przewidywalny - Old Faithful - wybucha średnio co 90 minut.
Jeden z największych superwulkanów na świecie znajduje się pod Yellowstone. Jego ostatnia erupcja miała miejsce 640 tysięcy lat temu - obecnie duża część parku znajduje się w powstałej po wybuchu kalderze wulkanicznej. Ma ona średnicę 70 km i została "odkryta" przy pomocy zdjęć satelitarnych.
Rocznie występuje tam od 1000 do nawet 3000 trzęsień ziemi - większość z nich jest jednak nieodczuwalna. Aktywność sejsmiczna jest na bieżąco monitorowana, może bowiem wskazywać na zbliżającą się erupcję. Pocieszający jest fakt, że naukowcy nie przewidują wybuchu przez najbliższe tysiące lat.
Yellowstone zamieszkują m.in. wilki, łosie, jelenie, bizony, kojoty, niedźwiedzie grizzly i baribale. Które z tych zwierząt jest najniebezpieczniejsze? Otóż odpowiedź nie jest tak oczywista, jak się wydaje. Spośród wszystkich wymienionych, największą liczbę ataków na ludzi odnotowano wśród bizonów.
Teren parku jest jedynym miejscem w USA, w którym bizony mieszkają nieprzerwanie od czasów prehistorycznych. Szacuje się, że jest ich około 4800 i wszystkie pochodzą od stada 25 osobników, które cudem przetrwało masowe polowanie w XIX wieku.
W gorących źródłach Yellowstone, w temperaturze z pozoru niekompatybilnej dla jakiejkolwiek formy życia, mieszkają mikroorganizmy zwane termofilami. Za ich odkrycie mikrobiolog Thomas Brock otrzymał nagrodę Nobla. To właśnie one odpowiadają za fantastyczne kolory źródeł.
Najstarsze znalezione na terenie parku artefakty świadczące o ludzkiej obecności liczą 11 tysięcy lat - oznacza to, że ludzie zamieszkiwali te tereny na długo przed tym, zanim zostały "odkryte" przez Europejczyków.
Obecnie, każdego roku, park odwiedza prawie 5 milionów ludzi.
Źródła:
1,
2,
3,
4
Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?
Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą