Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Garść weekendowych ciekawostek wagi ciężkiej oraz lekkopółśredniej XXIX - po czym poznać mądrego

39 700  
312   46  
Za co przeprosił japoński prezes? Dokąd udać się na najdłuższy spacer? Czym zasłynął Toshiyuki Takahashi? Odpowiedzi na te i inne kwestie znajdziecie w dzisiejszej „Garści weekendowych ciekawostek....

#1. Plemię milionerów


Każde dziecko z plemienia Indian Seminole staje się multimilionerem w wieku 18 lat. W 1975 roku plemię Seminole w Stanach Zjednoczonych otworzyło bezcłowe sklepy tytoniowe i zakłady hazardowe. Jako rdzenni Amerykanie są zwolnieni z płacenia podatków i mogą oferować usługi po niskich kosztach. W 2007 roku plemię nabyło Hard Rock Cafe International za 965 milionów dolarów, a dziś plemię ma roczny dochód w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

#2. Szykuj porządne buty


Najdłuższa droga na świecie, którą można przejść, prowadzi z Kapsztadu (RPA) do Magadanu (Rosja). Nie wymaga korzystania z samolotów ani łodzi. Jej przejście zajmuje 4492 godziny lub 187 dni nieprzerwanej podróży.

#3. Atrapy były za drogie


Do kręcenia filmu „Pan życia i śmierci” z Nicolasem Cage'em w roli tytułowej zakupiono trzy tysiące sztuk prawdziwej broni strzeleckiej, ponieważ jak się okazało, taniej było kupić prawdziwą broń, a następnie ją odsprzedać, niż wyprodukować atrapy.

Dodatkowo wypożyczono 50 czołgów od czeskiego handlarza, ale na bardzo krótki okres, ponieważ przygotowywano je do sprzedaży do Libii.

#4. Hitler był Żydem!


9 września 1941 roku Hitler otrzymał od dowództwa Związku Radzieckiego medal „Za odwagę”.
Nagrodę odebrał strzelec maszynowy Armii Czerwonej Siemion Konstantinowicz Hitler, Żyd z narodowości. Uzasadnienie nagrody brzmiało:
„Jako strzelec maszynowy wspierał ogniem natarcie swojego plutonu. Otoczony i ranny towarzysz Hitler strzelał do wyczerpania amunicji, po czym bez rzucenia broni wydostał się, niszcząc w sumie ponad stu żołnierzy Wehrmachtu”.

#5. Umiał w reklamę


Jak wiadomo, nazwa wyspy Grenlandia jest tłumaczona jako „Zielona Ziemia”. Nazwę tę nadał w 986 r. Eryk Rudy, który odkrył wyspę, przebywając na trzyletnim wygnaniu z Islandii. Po powrocie Eric zaczął skłaniać ludzi do zaludniania odkrytych przez siebie ziem i, aby zwiększyć jej atrakcyjność dla potencjalnych kolonistów, nadał wyspie, pokrytej w ponad 80% lodem, „kuszącą” nazwę.

#6. Trzeba było obniżyć poprzeczkę


W 2013 roku 100% kandydatów (25 000 osób), którzy przystąpili do egzaminów wstępnych na Uniwersytet w Liberii, oblało egzaminy.

#7. Szybki LopezW 1985 roku Toshiyuki Takahashi (Takahashi Meijin) stał się sławny w całej Japonii, kiedy udało mu się nacisnąć przycisk na kontrolerze gier 16 razy w ciągu 1 sekundy. To rekord świata, który nie został jeszcze pobity.

#8. Normalnie cały ja!


Naukowcy twierdzą, że mądrzy ludzie mają tendencję do bałaganu, spędzają sen z powiek i dużo przeklinają.

#9. Niesamowity rachunek od firmy telefonicznej


W 2012 roku pewna Francuzka otrzymała rachunek od firmy telekomunikacyjnej na kwotę 11 721 000 000 000 000 euro. Pomimo tego, że kwota ta była prawie 6000 razy większa od PKB Francji, firma stwierdziła, że nic nie może zrobić, a następnie zaproponowała kobiecie opłacenie rachunku w ratach. Kilka dni zajęło przekonanie przedstawicieli firmy, że żądania są absurdalne i skłonienie ich do wystawienie faktury na prawidłową kwotę – 117,21 euro.

#10. Nudny i Głupi – dwa bratanki


Amerykańskie miasto Boring i szkockie miasto Dull są miastami partnerskimi od 2012 roku.

#11. Indianie nadali Niemcom swoje nazwy


W języku Navajo Niemcy nazywane są „Krajem noszących lśniące czapki” (w odniesieniu do metalowych hełmów z czasów wojny), a Indianie Lakota nazywali je „Krainą złych mówców”.

#12. Podwyżka aż o 35 groszy


W 2016 roku japońska firma produkująca lody Akagi Nyuguyo wypuściła reklamę, w której jej prezes i inni pracownicy przepraszają za podniesienie ceny batonika lodowego z 60 jenów do 70 jenów (około 35 groszy) po raz pierwszy od 25 lat.

#13. Hitler był kobietą!


Czaszka, którą Rosjanie zachowali jako dowód śmierci Hitlera, jest w rzeczywistości czaszką kobiety.
Domniemana czaszka Hitlera została pokazana publicznie po raz pierwszy w 2000 roku w Moskwie jako jedno z najważniejszych sowieckich trofeów wojennych. Kość, nosząca na sobie ślady po kuli, stanowiła dowód na to, że Hitler popełnił samobójstwo w swoim berlińskim bunkrze, strzelając sobie w głowę w chwili, gdy wojska sowieckie zbliżały się do stolicy III Rzeszy w kwietniu 1945 roku.
Profesorowie z Uniwersytetu w Connecticut dowiedli jednak, że słynna czaszka z Moskwy należała do kobiety, prawdopodobnie zmarłej w wieku pomiędzy 20 a 40 lat.

#14. Kobieta komputer


Shakuntala Devi, kobieta pochodzenia indyjskiego, była często określana mianem „ludzkiego komputera”. Umiejętność kalkulacji Devi w jej umyśle była fenomenalna: w trakcie badań udzielała prawidłowych odpowiedzi na pytania, zanim badacze zdążyli włączyć stoper. Przykładowe pytania: „Oblicz pierwiastek sześcienny z 61 629 875 i pierwiastek siódmego stopnia z 170 859 375” (odpowiedzi: 395 i 15).

#15. Palec szkodnik


„Błąd grubego palca” to błędne wciśnięcie klawisza lub kliknięcie myszą podczas pracy na rynkach finansowych, skutkujące znacznie większym zleceniem kupna lub sprzedaży niż zamierzone.

Na przykład w 2001 r. UBS sprzedał 610 000 akcji Dentsu za 6 jenów zamiast 6 akcji Dentsu za 610 000 jenów. Chociaż błąd został natychmiast wykryty, giełda w Tokio nie anulowała transakcji, a UBS musiał odkupić akcje po wartości rynkowej, co spowodowało stratę w wysokości 100 mln USD.


W poprzedniej części

4

Oglądany: 39700x | Komentarzy: 46 | Okejek: 312 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało