Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 magicznych miejsc, które znasz z filmów animowanych

40 395  
132   27  
Twórcy filmów animowanych bardzo często inspirują się realnymi miejscami. Gdzie możesz zobaczyć je na żywo?

#1. Piękna i BestiaPowiedzcie bonjour Alzacji, francuskiemu regionowi słynącemu z malowniczych wiosek. Film powstał na podstawie oryginalnej historii autorstwa Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, francuskiej pisarki z XIX wieku. Zatem „małe prowincjonalne miasteczko” Belle jest realnie istniejącą niewielką mieściną. Producenci wybrali wioski takie jak Colmar i Eguisheim, aby przedstawić miejsce zamieszkania Belli, i możemy tylko powiedzieć, że rezultat bardzo ucieszyłby Barbot de Villeneuve.

#2. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludkówCzy możecie sobie wyobrazić Śnieżkę śpiewającą dla swojego księcia z tego balkonu? Inspiracją dla najstarszej bajkowej księżniczki była niemiecka opowieść ludowa spisana przez braci Grimm. Badania pokazują, że historia mogła być prawdziwa i że ciemny las, dzik, krasnoludy i szklana trumna wskazują na wydarzenia, które miały miejsce wokół zamku Lohr i w lesie Spessrt.

#3. PinokioDisney oparł film na powieści dla dzieci „Przygody Pinokia” Carlo Lorenziniego, który osadził historię w rodzinnej miejscowości swojej mamy, włoskiej wiosce Collodi. Miejscowość była tak bliska sercu Carlo, że zaczął się podpisywać jako Carlo Collodi. Małe domy, wąskie brukowane uliczki i łuki sprawiły, że ta toskańska wioska stała się idealnym punktem wyjściowym do rozpoczęcia prac nad Pinokiem.

#4. Merida WalecznaNie jest tajemnicą, że akcja filmu rozgrywa się w szkockich górach. Disney zarejestrował nawet szkocką kratę klanową Meridy w oficjalnym szkockim rejestrze tartanów. Średniowieczny zamek Dunnottar, otoczony najbardziej zielonymi terenami wiejskimi na świecie, jest idealnym środowiskiem dla przygód Meridy. Wydaje się oczywiste, że można się tu spodziewać magicznych zaklęć, zawodów łuczniczych i szkocko-angielskiego akcentu.

#5. Kraina loduBaśniowy krajobraz wywodzi się z norweskich miasteczek i wspaniałych fiordów. Widać podobieństwo w naturalnej scenerii, drewnianych kościołach, ceglanej architekturze, wzorach tkanin, a nawet zwierzętach (Sven). Dlaczego? Ponieważ historia została zainspirowana powieścią „Królowa Śniegu” duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Wydaje się więc naturalne, że Michael Giaimo, dyrektor artystyczny „Krainy lodu”, udał się do Skandynawii w poszukiwaniu inspiracji.

#6. KopciuszekJeśli chcecie zobaczyć prawdziwy bajkowy zamek, to musicie przyjechać w to miejsce. To Herbert Ryman zaprojektował oryginalny zamek Kopciuszka, który później stał się symbolem Disneya. Jego główną inspiracją był zamek Neuschwanstein w Niemczech. Pierwotnie został zbudowany przez króla Ludwika II Bawarskiego jako letnia rezydencja. Jego wysokie spiczaste wieże, łukowate wejście i otaczający las idealnie pasują do tych z bajki o Kopciuszku.

#7. MulanPrzodkowie Mulan muszą być dumni. Film jest adaptacją starej chińskiej opowieści ludowej, „Ballady o Mulan”, która pochodzi z V–VI wieku. Producenci przeprowadzili badania historyczne i osadzili historię tam, gdzie powinna się toczyć — między dynastiami Ming i Qing. Słynne scenerie przedstawione w filmie, takie jak Wielki Mur Chiński i Zakazane Miasto w Pekinie, już wtedy istniały.

#8. Mała SyrenkaTen zamek znajduje się nad jeziorem, nie w pobliżu oceanu, ale budowla z filmu jest praktycznie jego kopią. Szwajcarski zamek Chillon nad brzegiem Jeziora Genewskiego był inspiracją dla domu księcia Eryka. Budowla jest otoczona wodą, jej szerokie wieże nawiązują do tych z bajki, a wąskie okna dopełniają całości. Niestety w środku nie ma księcia Eryka, który mógłby nas powitać.

#9. AladynGdzie to jest? Indie? Arabia Saudyjska? Fikcyjne miasto Agrabah znajduje się gdzieś na Bliskim Wschodzie. Potwierdza to piosenka „Arabska Noc”. Ale pałac Dżasminy jest podobny do Tadź Mahal w Indiach. To dlatego, że został zbudowany w czasach indyjskiego Imperium Mogołów, gdzie islam był oficjalną religią i przeważała muzułmańska architektura.

#10. ZaplątaniTak, te wieże istnieją naprawdę. Wieża Roszpunki powstała na podstawie francuskich wież średniowiecznych, takich jak te w Chenonceau. Istnieje również podobieństwo do oszałamiających irlandzkich wież zbudowanych w celu obrony ich społeczności przed wikingami, ale możemy tylko założyć, że projektanci czerpali inspirację również z tych budowli. Z kolei pomysł projektanta co do zamku był zdecydowanie trafiony, gdyż umieszczono go na wyspie Królestwa Korony, podobnej do Mont Saint-Michel.
22

Oglądany: 40395x | Komentarzy: 27 | Okejek: 132 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.09

28.09

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało