Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Abonament RTV dla wszystkich posiadaczy samochodów? Rzecznik PP nie ma wątpliwości - Co nowego w technologii?

28 377  
142   51  
W dzisiejszym odcinku Poczta Polska o przymusie płacenia abonamentu RTV z racji posiadania radia w samochodzie, naukowiec, który chciał być śmieszkiem, oraz polska odpowiedź na kanały popularnonaukowe.

#1. TVP startuje z nową stacją


Już niebawem wystartuje program o tematyce popularnonaukowej pod szyldem TVP. Chodzi oczywiście o TVP Nauka, którego stronę internetową możemy odwiedzać już od jakiegoś czasu. Możemy na niej znaleźć takie działy jak: Kosmos, Medycyna, Fizyka i Chemia, Historia i Nauka oraz Technologie. Można więc śmiało założyć, że materiały o podobnej tematyce znajdą się na kanale telewizyjnym.

Jak wynika z ostatnich doniesień, program TVP Nauka rozpocznie nadawanie już 3 października tego roku. Pierwszą transmisję TVP zamierza jednak przeprowadzić już 12 sierpnia o godzinie 20:00. Będzie to audycja zatytułowana „Noc Perseidów”. Dzięki niej widzowie będą mieli możliwość śledzenia relacji z nocy spadających gwiazd z Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach. Całą transmisję będzie można zobaczyć na stronie tvp.pl.

Szefem stacji telewizyjnej będzie Robert Szaj, który zapowiada, iż relacja z nocy spadających gwiazd będzie swego rodzaju wersją demonstracyjną tego, co można będzie zobaczyć na kanale już w październiku.

#2. Krajowy Instytut Mediów rozdaje telefony w zamian za to, że będzie mógł sobie podglądać, co robimy w internecie


Być może o tym wiecie, a może nie, ale instytucje państwowe często dzwonią do ludzi, od których uzyskali odpowiednie zgody, w celach ankietowych. Z reguły wygląda to tak, że zadają kilka pytań, na które musimy odpowiedzieć. Ankieta jest oczywiście dobrowolna i zapewne anonimowa, a pytania zwykle nie ingerują w naszą prywatność.

Instytucją, która czasem dzwoni, jest Krajowy Instytut Mediów. Na jednej z facebookowych grup (pozdrowienia dla Telefonawki), pojawił się wpis użytkownika, który znajduje się w bazie danych osób ankietowanych. Po tym, jak dostał kolejny telefon od KIM, spodziewał się, że znów będą pytania o telewizję czy internet. Jednak nie tym razem.

Tym razem konsultant zaproponował wzięcie udziału w badaniu, w którym użytkownik za darmo otrzymałby od KIM smartfon Samsung S20 FE. Cały haczyk tkwił w tym, że w telefonie ma być zainstalowane specjalne oprogramowanie śledzące anonimowo aktywność użytkownika w internecie.

Z korzyści, które zostały wymienione, to telefon na własność (po dwóch latach zostanie nam przekazany, a my musimy odprowadzić tylko 17% podatku), ubezpieczenie trwające przez cały czas badania (czyli dwa lata), możliwość zerwania umowy w każdej chwili, oraz punkty, które można wymienić na różnego rodzaju benefity.

Brzmi spoko? Zdaniem większości internautów tak właśnie jest. Oczywiście znajdzie się też zapewne spora grupa, która „za 2 tys. zł nie zrobi z siebie nie wiadomo czego”. Jeśli jesteście chętni na udział w badaniu, to mam dla was złe wieści, ponieważ osoby do badania wybierane są losowo, a nie na zasadzie zgłoszeń.

#3. Abonament RTV dla wszystkich posiadaczy samochodów? Rzecznik PP nie ma wątpliwości


Płacicie abonament RTV? Jeśli nie, a posiadacie samochód, to całkiem możliwe, że niebawem i wy zostaniecie do tego zmuszeni. Z samej definicji wynika bowiem, że do płacenia abonamentu zobowiązani są obywatele, którzy tylko posiadają odbiorniki radiowe lub telewizyjne (z podłączoną anteną). Nie trzeba słuchać rozgłośni radiowych, wystarczy, że mamy gdzieś zamontowane radio… na przykład w samochodzie.

Choć abonament RTV kojarzy się głównie z obowiązkiem dotyczącym gospodarstw domowych, to płacić powinni też posiadacze odbiorników samochodowych. - Poczta Polska realizuje zadania związane z usługą RTV zgodnie z zapisami Ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz.1689) w zakresie przyjmowania, ewidencjonowania oraz kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie – twierdzi Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Jeszcze weselej robi się natomiast, jeśli posiadacie samochód na firmę. Wtedy powinniście zapłacić jeszcze więcej:

Obowiązek rejestracji i zapłaty abonamentu dotyczy przedsiębiorstw, instytucji oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiowy (art. 2 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych z zastrzeżeniem art. 2 ust. 5 pkt 2). W konsekwencji należy uznać, że opłatę abonamentową należy uiścić za każdy samochód firmowy, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej – twierdzi Elżbieta Karasiewicz z Wydziału Abonamentu RTV, Departamentu Mediów Publicznych Biura KRRiT.
Czy ma to sens? Przecież w nowych samochodach instalowane są nie radia, a systemy multimedialne. Gorzej ze starymi samochodami, ale przecież w tych starszych radio można sobie wymontować (albo mogli nam już ukraść). Przecież w innych urządzeniach, takich jak choćby smartfon, też da się słuchać radia, a nikt (he, he – jeszcze) abonamentu od posiadaczy smartfonów nie ściąga.

#4. Naukowiec strollował całe środowisko, publikując zdjęcie plasterka kiełbasy


Jak widać, śmieszków nie brakuje nawet w środowisku naukowym. Doskonałym przykładem jest tutaj francuski fizyk i dyrektor francuskiej Komisji ds. Alternatywnych Energii i Energii Atomowej Étienne Klein. Mężczyzna opublikował na Twitterze zdjęcie czegoś, co jego zdaniem było najbliższą od Słońca gwiazdą – Proxima Centauri. Mężczyzna zachwycał się ilością szczegółów i niesamowitą jakością fotografii:

Nowy świat odsłania się dzień po dniu.
Ostatecznie jednak chyba zrobiło mu się głupio i przyznał się do żartu. Okazało się bowiem, że opublikowana przez niego fotografia to nie żadna Proxima Centauri, a… plasterek kiełbasy chorizo.

Wiele osób dało się nabrać, a część z nich podawała nawet wpis dalej. Klein zwrócił jednak uwagę przy okazji swojego żartu, że we współczesnym świecie mało kto podaje w wątpliwość publikacje, szczególnie jeśli pochodzą one od znanego autorytetu w świecie nauki.

Na koniec dodał, à propos samej kiełbasy:

Według współczesnej kosmologii hiszpańska wędlina nie istnieje nigdzie indziej niż na Ziemi.

#5. W Rosji pojawił się pomysł kary więzienia za korzystanie z VPN


Na antenie rosyjskiej telewizji propagandowej Rossija 1 przewijały się już przeróżne tematy, które często bywały mocno odklejone od rzeczywistości. Przedstawiano tam wiele absurdalnych pomysłów, które na szczęście rzadko kiedy wchodziły realnie w życie. Rosjanie powinni mieć nadzieję, że podobnie jest i tym razem.

Chodzi o pomysł wysyłania do więzień osób (lub ich rodziców w przypadku dzieci) za korzystanie z usługi VPN. W ramach przypomnienia dodam tylko, że VPN dla wielu Rosjan jest jedynym sposobem, aby móc korzystać z dobrodziejstw zachodniego internetu, ponieważ Rosja zablokowała na swoim terenie m.in. Facebooka, Instagrama, Twittera i całą masę innych witryn, portali czy aplikacji.

Pomysł odsiadki wyszedł od Marii Butiny, deputowanej do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. Kobieta z więzieniem jest już doskonale zaznajomiona, ponieważ sama spędziła w nim 6 miesięcy w USA za lobbowanie rosyjskich interesów i działanie jako niezarejestrowany agent zagraniczny.
Sama sugestia karania za korzystanie z usług VPN pojawiła się przy okazji sugestii zablokowania dostępu do serwisu YouTube i rozważania, czy w takim wypadku rosyjskie dzieci nie zaczną nagle więcej czytać. Prezenter telewizyjny Władimir Sołowjow odparł, że nie zaczną czytać, bo zainstalują sobie VPN, na co Butina z oburzeniem odparła:

Rosja przestanie istnieć, jeśli Rosjanie nie będą umieli wychowywać własnych dzieci.
I od słowa do słowa wyszło na to, że kara więzienia za niesforność dzieci byłaby w sumie najlepszym wyjściem według samej deputowanej.

W poprzednim odcinku: Obajtek zaczął sprzedawać komputery i smartfony na Orlenie. Ceny zaskakują

4

Oglądany: 28377x | Komentarzy: 51 | Okejek: 142 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

06.10

05.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało