Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Blizzard wypiął się na zdesperowanego ojca, którego syn wydał w Diablo Immortal 2 tys. dolarów - W co jest grane?

71 632  
162   84  
W dzisiejszym odcinku usuniemy płcie z World of Warcraft, CD Projekt straci fotel lidera, a dziecko jednego z użytkowników wyda całą wypłatę na "darmową" grę.

#1. Postacie w World of Warcraft nie będą już kobietami ani mężczyznami


Do World of Warcraft zmierza nowy dodatek zatytułowany Dragonflight. Pociągnie on za sobą cały szereg zmian mniejszych i większych. Dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej tej mniejszej, ale wzbudzającej dość sporo kontrowersji.

Chodzi o całkowite pozbycie się nazywania płci w grze dotychczasowymi określeniami: kobieta (female) i mężczyzna (male). To właśnie takie opisy widniały bowiem do tej pory w edytorze postaci, w którym tworzyliśmy swojego bohatera.


W dodatku Dragonflight ma się to zmienić. Będziemy mieć do dyspozycji Ciało 1 (Body 1) oraz Ciało 2 (Body 2). Nie będzie żadnych różnic wizualnych w porównaniu z dotychczasowym rozwiązaniem (przynajmniej na razie).

Przewiduje się również, że niebawem będzie można przypisać dowolny głos (męski lub żeński) do dowolnego ciała. Dodatkowo będzie można wybrać przypisane do swojej postaci zaimki: On/jego, Ona/jej oraz Oni/ich.

#2. CD Projekt stracił pozycję lidera polskiego gamingu


Przez ostatnie lata to CD Projekt nieustannie okupował fotel lidera jeśli chodzi o polski gaming. Redzi tak mocno zdominowali rynek, że niektórzy w ogóle zapomnieli o istnieniu innych firm z naszego własnego podwórka. Premiera Cyberpunka sporo jednak namieszała i sprawiła, że CD Projekt rozpoczął swoją podróż w dół, która trwa do teraz i trwać będzie zapewne jeszcze przez pewien czas.

Gdzieś po drodze premierę miała inna głośna, polska gra: Dying Light 2. Studio Techland (bo to oni są jej twórcami) po cichu robiło swoje i nie oglądało się na konkurencję. Jak widać ta taktyka popłaciła, bo Techland wyprzedził niedawno CD Projekt jeśli chodzi o wartość rynkową. W przypadku Redów wynosi ona obecnie niecałe 10 mld złotych, natomiast w przypadku Techlandu jest to już 10,6 mld złotych.

#3. W Fifie 23 nie uświadczymy rosyjskiej reprezentacji i klubów


Konflikt rosyjsko-ukraiński trwa nadal i nie zapowiada się, aby miał się wkrótce skończyć. W związku z powyższym wykluczanie Rosji z przestrzeni publicznej trwa w najlepsze. Już jakiś czas temu EA Games podjęło decyzję o wyrzuceniu drużyn z Rosji z Fify 22 i NHL 22 i wiele wskazuje na to, że podobne rozwiązanie zostanie zastosowane w przypadku nadchodzącej Fify 23.

EA Sports solidaryzuje się z Ukraińcami. Podobnie jak reszta głosów ze świata piłki nożnej, również i my nawołujemy do pokoju i zakończenia inwazji na Ukrainę. W zgodzie z naszymi partnerami z FIF-y i UEF-y postanowiliśmy nie umieszczać rosyjskiej reprezentacji i klubów piłkarskich tego kraju w grze FIFA 23.
https://youtu.be/o3V-GvvzjE4

#4. Blizzard wypiął się na zdesperowanego ojca, którego syn wydał w Diablo Immortal 2 tys. dolarów


Diablo Immortal jest maszynką, która przynosi Blizzardowi naprawdę duże pieniądze. Nie biorą się one oczywiście znikąd. W pewnej części są to pieniądze ciężko zarobione przez samych graczy, a w pewnej przez ich rodziców i właśnie tak jest w tym przypadku.

Jeden z użytkowników Reddita postanowił nagłośnić sposób, w jaki został potraktowany przez Blizzarda. Jego historia jest dość standardowa. Syna odrobinę poniosło, miał dostęp do karty kredytowej ojca i wydał 2 tys. dolarów na w teorii darmową grę.


Ojciec poprosił firmę o zwrot, jednak ta wyraźnie zaznaczyła, że reklamacji nie przyjmują:

Mój syn wydał około 2000 dolarów na Diablo Immortal, używając mojej karty kredytowej. Poprosiłem o zwrot pieniędzy z supportu, a oni najpierw powiedzieli mi, że mogą to zrobić, a potem odmówili. Czy ktoś ma jakieś pomysły, jak sobie z tym poradzić? Moja firma obsługująca karty kredytowe prosi teraz o podpisaną kopię dokumentu przez Blizzarda, że nie będą zajmować się refundacją.
Jeśli więc jakimś cudem wasze dzieci mogą w jakiś sposób korzystać z waszych kart kredytowych, to niech ta historia będzie dla was nauczką i szybko odbierzcie im tę możliwość.

#5. Szef Unity nazwał twórców gier unikających monetyzacji „pieprzonymi idiotami”


Skoro już jesteśmy przy pieniądzach w grach wideo, to grzechem byłoby nie wspomnieć o pewnej aferze, która odbiła się szerokim echem w mediach na całym świecie. Szef Unity – John Riccitiello – udzielił ostatnio wywiadu, w którym poruszana była drażliwa tematyka monetyzacji w grach.

Kiedy dziennikarz zakwestionował pomysł wczesnego wprowadzania monetyzacji do wszystkich tytułów i faktu, iż wielu twórcom gier może się to nie spodobać, Riccitiello podsumował to w ten sposób:

Ferrari i niektórzy inni producenci samochodów z wyższej półki wciąż używają gliny i noży do rzeźbienia. Bardzo niewielka część branży gier komputerowych działa w ten sposób. Są to jednak moi ulubieńcy, z którymi chętnie będę toczył batalie – to najcudowniejsi, najczystsi i najbardziej genialni ludzie na świecie. Są też niestety jednymi z największych pieprzonych idiotów.
No i się zaczęło. Końcówka tej wypowiedzi spowodowała ogromną falę krytyki, jaka wylała się na całe Unity. Riccitiello chyba zorientował się, że kontrowersje szkodzą interesom, bowiem dwa dni później przeprosił za swoje słowa i stwierdził, że zostały one wyrwane z kontekstu, a jeszcze później w ogóle się z nich wycofał:

Chciałbym porozmawiać o tym, co powiedziałem podczas wywiadu. Przede wszystkim chciałbym bardzo przeprosić. Moje słowa były okrutne i bardzo mi przykro. Słucham waszego odzewu i postaram się uważniej dobierać słowa. Chciałbym wyjaśnić, co miałem na myśli, gdy wypowiadałem te nierozważnie dobrane słowa.
Gdybym dłużej pomyślał nad swoimi słowami, to mógłbym powiedzieć, że pracujemy nad narzędziami dla deweloperów, które pozwolą łatwiej zebrać feedback od graczy i zrozumieć, co graczom się podoba w danej produkcji a co nie. A potem to od dewelopera zależy, jak wykorzysta tę wiedzę.

W tym tygodniu do zgarnięcia za darmo z Epic Games Store aż dwa tytuły: Shop Titans oraz Tannenberg.

W poprzednim odcinku: CD Projekt wydał nową grę z uniwersum Wiedźmina

4

Oglądany: 71632x | Komentarzy: 84 | Okejek: 162 osób
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało