Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

„Co to może być?” IX – „Znalazłem to podczas sprzątania strychu”

101 911  
497   117  
Nie wiesz czym jest tajemniczy przedmiot, który gdzieś znalazłeś? Zapytaj internautów. Oni zawsze posłużą pomocą.

#1. „Znalazłem to podczas sprzątania strychu. Jest drewniane, wygląda na ręcznie robione, ma około 20 cm długości, ale nie mam pojęcia co to i do czego służy!”To podwójna łyżka — symbol gościnności w tradycyjnej afrykańskiej sztuce. Symbolizuje dwa różne, przeciwstawne światy.

#2. „Znalezione w gabinecie nauczyciela matematyki. 100 kwadratów o różnych wzorach i kolorach. Wygląda na to, że schematy się nie powtarzają”To tabela rozkładu liczb na czynniki pierwsze. Niestety, kawałek jest odcięty.

#3. „Co to jest — małe, niebieskie, plastikowe, znalezione w domu. Nie mam pojęcia, co to może być”Część plastikowej zabawki - żabki.

#4. „Rzeźba w drewnie z pierścieniami. Pierścieni nie da się zdjąć. Znalezione w parku”.To mieszadło/trzepaczka do gorącej czekolady. Znana jako molinillo.

#5. „Wygląda jak bardzo mała betonowa ławeczka lub siedzisko, stojące tyłem do drogi obok krawężnika. Za małe dla dziecka”To stare schodki, które kiedyś służyły ludziom do wsiadania i wysiadania z konnych powozów.

#6. „Złota kula na nóżkach i z uchwytem. Dzieli się na dwie części, a każda połówka ma pokrywę”To składany pojemnik na ciastka z czasów wiktoriańskich.

#7. „Bramka na drodze prowadzącej do wieży sieci komórkowej. Dlaczego jest tu tyle kłódek i jak ją otworzyć?”Jest to bramka ze współdzielonym dostępem. Można ją otworzyć jednym kluczem, który pasuje do jednej z kłódek. Takie rozwiązanie jest konieczne, jeśli klucze posiada wiele osób lub przedsiębiorstw. Jeśli ktoś zgubi swój klucz, łatwiej dorobić jeden niż tworzyć nowe dla każdego.

#8. „Zakupione w Afryce. Powiedziano mi, że ma to coś wspólnego z żeglowaniem w starożytnych czasach”To astrolabium, jeden z najstarszych przyrządów astronomicznych, służący do mierzenia położenia ciał niebieskich na horyzoncie i ustalania długości i szerokości geograficznych.

Kącik Spraw Niewyjaśnionych

W Kąciku Spraw Niewyjaśnionych będziemy zamieszczać takie rzeczy, których nie dało się (w pełni) zidentyfikować. Może Wy będziecie mieli jakieś pomysły.

#9. „Co to za kawałek drewna pokrytego żywicą z jakimiś kabelkami pod spodem?”#10. „Metalowe buty z czymś przypominającym płetwy po bokach”

#11. „Metalowy przedmiot, dosyć ciężki. Raczej nie da się tego otworzyć. Znalezione w ogródku w Wielkiej Brytanii”#12. „Dziwna drewniana struktura owinięta drutem, znaleziona w lesie”Ktoś zasugerował, że może to być oznaczone stanowisko archeologiczne.

#13. „Czym są te małe dyski, które wyciągamy często z żołądków ptaków na wyspie Lord Howe”

Koniec Kącika Spraw Niewyjaśnionych


#14. „Znalezione w starych narzędziach. Można to zablokować, a środkowa część się obraca, rozwijając dwa paski materiału”To uchwyt do przenoszenia kilku książek, paski materiału przytrzymywały je, żeby się nie rozsypały.

#15. „Znalazłem to w garażu — mosiężna rurka z nacięciami, druga część zachodzi na górę. Jest też miedziany pręcik z drewnianą rączką”To zabytkowa lokówka.

#16. „Tabliczka z numerami. Znaleziona na chodniku pod uczelnią”To magiczny kwadrat. Popularny element dekoracyjny, który umieszcza się przed wydziałami matematycznymi. Jeśli zsumujemy liczby z każdego wiersza, kolumny i po przekątnej, otrzymamy wynik 34.

#17. „Co to za metalowe elementy w rogach między schodami? Do czego służą?”Osłonki chroniące przed gromadzącym się kurzem. Dzięki nim łatwiej jest go ścierać.

#18. „Ciężki przedmiot (z mosiądzu?). Znaleziony w rzeczach weterana II wojny światowej. Można przekręcać jego elementy i rozłożyć tak, jak zaprezentowano”

Zapalnik pocisku moździerzowego. Obracający się element służy do określenia, kiedy pocisk ma eksplodować.

A jak słusznie zauważył w komentarzach bojownik @fulmar:
Nie moździerzowego - te mają zapalniki uderzeniowe. To jest zapalnik czasowy, ze szrapnela lub pocisku odłamkowego, np. przeciwlotniczego. Nastawiało się je w specjalnym urządzeniu tuż przed załadowaniem.

#19. „Pochowaliśmy dzisiaj psa w ogródku i znaleźliśmy coś takiego pod ziemią”Pochłaniacz wody na wypadek ulew - woda wchodzi w te szpary, dzięki czemu nie zalewa ogródka.

Jak dodaje bojownik @JRT:
To się nazywa dren. Odprowadza wodę, nie pochłania.

#20. „Co to za pomieszczenie? Jest zamknięte, wykonane chyba z miedzi, stoi obok domu z 1929 roku”Kopuła jakiegoś budynku. Czasami po rozbiórce zostawia się takie rzeczy i nadaje się im nową funkcję.

W poprzednim odcinku: Moja teściowa ma to od lat i nikt nie ma pojęcia, co to właściwie jest

3

Oglądany: 101911x | Komentarzy: 117 | Okejek: 497 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało