Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Co to jest samochód hybrydowy?

1  
Coraz więcej – głównie ze względu na ekologię, mówi się o samochodach hybrydowych. O wiele więcej można ich też zauważyć na polskich drogach za sprawą specjalnych zielonych tablic rejestracyjnych. Czym dokładnie są samochody hybrydowe i jakie rozwiązania one wykorzystują? Sprawdź!


Duża popularność tego typu pojazdów sprawia, że wielu kierowców nawet nieświadomie decyduje się na jego zakup. Warto jednak wiedzieć, że samochód hybrydowy nie zawsze będzie najlepszym wyborem – przykładowo nie sprawdzi się on zbyt dobrze na długich dystansach, ponieważ niwelowane są wtedy najważniejsze zalety hybrydy. Czym jest auto hybrydowe oraz jakie są jego zalety?

Co to jest samochód hybrydowy? Wyjaśniamy!

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest napęd hybrydowy oraz w jaki sposób działa. Do działania wykorzystuje on silnik spalinowy oraz jeden lub kilka elektrycznych. Dzięki dodatkowemu napędowi elektrycznemu zostaje zmniejszone zużycie paliwa lub zwiększenie mocy pojazdu. W zależności od typu samochodu stopień wykorzystania silników elektrycznych jest różny.
Pierwszy pomysł stworzenia napędu hybrydowego poddał Ferdynand Porsche, który zbudował szeregową hybrydę z napędem na cztery koła. Był on zarazem prekursorem tego typu rozwiązania. Przez kolejne lata opracowywano nowe techniki wykorzystania potencjału hybrydy oraz budowano kolejne pojazdy. W roku 1997 rozpoczęła się masowa produkcja Toyoty Prius, która uchodzi za najlepiej sprzedający się samochód z napędem hybrydowym. Obecnie większość producentów aut posiada w swojej ofercie pojazdy z tego typu rozwiązaniem.
Wśród zalet samochodów hybrydowych warto wskazać przede wszystkim niższe średnie zużycie paliwa. Jest to bardzo częste kryterium wyboru, głównie za sprawą wysokich cen benzyny i ropy. Kolejnym plusem jest bez wątpienia ekonomiczny tryb jazdy w mieście. Dzięki temu paliwo w trakcie eksploatacji auta jest wykorzystywane w minimalnym stopniu. Następną zaletą jest możliwość odzyskiwania energii za sprawą rekuperacji. Polega ona na ponownym użyciu energii, wytwarzanej podczas hamowania. Wśród plusów hybrydy warto wskazać też mniejszy hałas pojazdu oraz aspekt ekologiczny.
Samochody z napędem hybrydowym posiadają również kilka wad. Pierwszą z nich, w stosunku do aut z napędem tradycyjnym, jest wyższa cena. Kolejnym minusem jest mniejsza powierzchnia bagażnika, ze względu na montowane tam baterie. Innymi wadami mogą być także wyższa waga pojazdu oraz problemy z naprawą, ponieważ wciąż niewielu mechaników ma odpowiednią wiedzę techniczną w zakresie napędu hybrydowego.

Rodzaje hybryd, które warto znać

Obecnie w produkcji i sprzedaży najpopularniejsze są trzy rodzaje napędu hybrydowego. Warto więc przyjrzeć się im uważniej.
Pierwszym z nich jest mHEV, czyli tzw. miękka hybryda. W tym wariancie stosuje się silnik elektryczny łączący funkcję rozrusznika i alternatora. Sam napęd elektryczny nie pozwala na napędzanie pojazdu, jednakże potrafi odzyskiwać energię podczas wytracania prędkości i wykorzystywać ją np. do zasilania urządzeń elektrycznych w samochodzie.

Kolejnym rodzajem hybrydy jest HEV, czyli pełna hybryda. W tym przypadku zadaniem silnika elektrycznego jest wspomaganie jednostki spalinowej w trakcie przyspieszania. Dodatkowo napęd elektryczny może przy niewielkiej prędkości służyć do samodzielnego napędzania auta.
Trzecim rodzajem napędu hybrydowego jest PHEV, tzw. hybrydy plug-in. Samochody wyposażone w napęd tego typu dysponują dodatkowym akumulatorem, który można ładować za pomocą przewodu z gniazdka. Zgromadzona energia pozwala na pokonanie dużych odległości bez użycia silnika spalinowego.

Jedna kwestia pozostaje bez zmian – ubezpieczenie OC!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w skrócie nazywane OC, jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego w Polsce. Zobligowani do jego zakupu są również posiadacze samochodów z napędem hybrydowym.
Pakiet OC, dostępny w ofercie LINK4, posiada dodatkowe udogodnienia dla kierowcy – Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu, oprócz standardowej ochrony, otrzymasz szybką pomoc na miejscu zdarzenia. Zyskasz także pewność, że nie zostaniesz ze swoim problemem na środku drogi.

Teraz już wiesz, czym dokładnie jest samochód hybrydowy!

Myśląc o zakupie pojazdu z napędem elektrycznym lub elektryczno-spalinowym, warto przeanalizować wszelkie plusy i minusy tego typu rozwiązania. W głównej mierze decydując się na zakup hybrydy, miej na względzie rodzaj trasy, który pokonujesz najczęściej.
Nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Na stronie internetowej www.link4.pl możesz znaleźć więcej informacji na temat oferty LINK4.

Ubezpieczenie OC w LINK4 . Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl.
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Oglądany: 454x | Komentarzy: 0 | Okejek: 1 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało