Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Dziesięć interesujących faktów o Urugwaju

22 264  
211   27  
Jeden z najmniejszych krajów Ameryki Południowej jest często w cieniu swoich bardziej popularnych sąsiadów. Niesłusznie! Można tu delektować się soczystymi stekami i pachnącą mate jak w Argentynie oraz plażami, które zadowolą nawet rozpieszczonych słońcem Brazylijczyków. Ale sam Urugwaj jest pełen niespodzianek i chętnie łamie stereotypy na temat typowego kraju Ameryki Łacińskiej.

#1. Urugwaj był przyczyną pierwszej i jedynej wojny między Brazylią a Argentyną.

W wyniku tej wojny Urugwaj uzyskał niepodległość. Oczywiście żaden z walczących krajów nie postawił sobie za cel wyzwolenia Urugwaju (wówczas brazylijskiej prowincji Cisplatina). Jednak przedłużająca się trzyletnia wojna wyczerpała siły przeciwników i doprowadziła do powstania w 1828 roku nowego państwa na zasadzie „nie dostanie się nikomu”.

#2. Urugwaj to nie tropiki

Urugwaj to jedyny kraj Ameryki Łacińskiej położony całkowicie poza tropikami. Klimat stolicy Montevideo przypomina europejski: zimą +1012°С, wiatr, sporadyczne przymrozki, mróz.

#3. Krów jest cztery razy więcej niż ludzi

W kraju liczącym zaledwie 3,4 mln ludzi na każdego mieszkańca przypadają prawie cztery krowy. Bydło jest najważniejszą i najbardziej dochodową częścią gospodarki kraju, dlatego rolnicy muszą ściśle monitorować jego jakość: kilka lat temu Urugwaj wprowadził innowacyjny system znakowania żywca za pomocą czipów elektronicznych. Teraz każdy konsument może śledzić całą drogę swojego steku: od narodzin do stołu.

#4. Urugwaj nazywany jest „Szwajcarią Ameryki Południowej”

Nie chodzi tu o klimat czy krowy, ale o bardzo zaawansowaną politykę społeczną. Jako jeden z pierwszych na kontynencie Urugwaj zaczął realizować koncepcję państwa opiekuńczego i odniósł znaczący sukces. Na przykład w 2009 r. Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zapewnił każdemu uczniowi bezpłatny laptop i dostęp do Internetu. A w 2015 roku rząd zaczął rozdawać (na własny koszt!) tablety również emerytom.

#5. Urugwaj nie świętuje Bożego Narodzenia

Urugwaj, gdzie mniej niż połowa ludności to katolicy, zmienił nazwy tradycyjnych świąt katolickich. Tak więc Boże Narodzenie zamieniono w Dzień Rodziny, Trzech Króli w Dzień Dziecka, a Wielki Tydzień i Wielkanoc w Tydzień Turystyki.

#6. Zalegalizowano tu marihuanę

W 2013 roku Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował produkcję, sprzedaż i używanie marihuany. Kraj ten wyprzedził Holandię, gdzie praktyka znacznie różni się od dość surowego ustawodawstwa, oraz niektóre stany USA, w których marihuana jest dozwolona w celach medycznych, ale nie rekreacyjnych. Jednakże legalizacja w Urugwaju dotyczy tylko obywateli kraju, cudzoziemcy nie mogą z mocy prawa korzystać z tych swobód.

#7. Były prezydent Urugwaju zasłużył sobie na miano najbiedniejszego prezydenta na planecie

José Mujica, prezydent Urugwaju w latach 2010-2015, miesięcznie przeznaczał 90% swojej pensji na cele charytatywne, odmawiał przeniesienia się ze swojej farmy do oficjalnej rezydencji, przez całe lata jeździł do pracy starym „garbusem”. Ten styl życia, w połączeniu z odważnymi decyzjami politycznymi, uczynił go supergwiazdą na arenie politycznej Ameryki Łacińskiej. A za podpisanie ustawy o legalizacji marihuany Mujica został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

#8. Urugwaj jest najmniej skorumpowanym krajem w Ameryce Łacińskiej

Według międzynarodowej organizacji antykorupcyjnej Transparency International, Urugwaj od co najmniej pięciu lat utrzymuje pozycję kraju o najniższym wskaźniku przestępczości na kontynencie. W światowych rankingach 2016 Urugwaj zajmuje 21. miejsce, pomiędzy Japonią a Estonią (im niższy poziom korupcji, tym wyższe miejsce w rankingu). Ponadto kraj ten zajmuje pierwsze miejsce w regionie pod względem demokracji reżimowej, jakości życia, wolności prasy, wielkości klasy średniej, wydajności e-administracji, dobrobytu i bezpieczeństwa.

#9. Urugwaj był gospodarzem pierwszych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej

Urugwaj, wówczas dwukrotny mistrz olimpijski w piłce nożnej, został wybrany na gospodarza pierwszych Mistrzostw Świata pod egidą FIFA w 1930 roku. Ten wybór okazał się niezbyt udany dla FIFA: wysłanie drużyny tak daleko było drogie, więc kraje europejskie nie były chętne do udziału w zawodach. W efekcie tylko 13 drużyn walczyło o tytuł mistrza świata, to najmniejsza liczba uczestników mistrzostw w całej jego historii.

#10. Hymn Urugwaju jest najdłuższy na świecie

Hymn Urugwaju o dźwięcznej nazwie „Urugwajczycy, ojczyzna albo grób!” zawiera 11 zwrotek i refren, i trwa ponad pięć minut w pełnej wersji. Dlaczego nie? Na pewno mają o czym śpiewać!
8

Oglądany: 22264x | Komentarzy: 27 | Okejek: 211 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

30.11

29.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało