Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

25 ciekawostek o ataku atomowym na Hiroszimę

38 931  
286   73  
6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8:15 nad ranem świat zmienił się nieodwracalnie. Załoga amerykańskiego bombowca Enola Gay dokonała pierwszego w historii ataku atomowego, zrzucając bombę „Little Boy nad Hiroszimą. W ciągu kilku sekund 90% budynków w mieście uległo uszkodzeniu, a życie straciło od 70-90 tysięcy osób, czyli 1/3 mieszkańców miasta. Poznajcie inne, ciekawe fakty, które wiążą się z tym tragicznym wydarzeniem.

#1. Hiroszima i Nagasaki były jedynymi dwoma miastami w Japonii w 1945 roku, które posiadały katolicką diecezję.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. W momencie wybuchu bomby „Little Boy” reakcja łańcuchowa zaszła w zaledwie niecałym kilogramie wzbogaconego uranu, a 98,5% rdzenia zostało zmarnowane.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Ponad dwudziestu amerykańskich lotników przebywało w Hiroszimie w charakterze jeńców wojennych, kiedy na miasto zrzucono bombę atomową. SSG Ralph J. Neal i inny lotnik, Norman Brissette, przeżyli początkowy wybuch, wskakując do szamba, tylko po to, by zginąć trzynaście dni później z powodu choroby popromiennej.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Amerykański bombowiec strategiczny, Boeing B-29, z którego zrzucono bombę „Little Boy”, był pod dowództwem kapitana Paula Tibbetsa, który nazwał samolot panieńskim nazwiskiem swojej matki – Enola Gay.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Miasto Hiroszima w Japonii rozsyła nasiona i sadzonki drzew, które przetrwały wybuch bomby atomowej, jako symbol pokoju i żywotności.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Amerykańska opinia publiczna dowiedziała się o istnieniu bomby atomowej dopiero szesnaście godzin po zbombardowaniu Hiroszimy.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Honolulu na Hawajach jest miastem siostrzanym japońskiej Hiroszimy. Pierwsza fala japońskich imigrantów przybyła na Hawaje z Hiroszimy pod koniec XIX wieku do pracy w przemyśle cukrowniczym.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Bombardowanie Hiroszimy i Nagasaki przez Stany Zjednoczone wymagało zgody Wielkiej Brytanii, zgodnie z umową z Quebecu z 1943 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. We wrześniu 1945 roku australijski dziennikarz Wilfred Burchett przeciwstawił się amerykańskim restrykcjom i wkradł się do Hiroszimy. Jako pierwszy opowiedział światu o skutkach promieniowania na ofiary bombardowania, czemu USA zaprzeczały zarówno przed, jak i po opublikowaniu jego historii.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Nie Nagasaki ani Hiroszima, a Kioto znajdowało się oryginalnie na szczycie listy miast, na które planowano zrzucić bombę atomową. Sekretarz wojny Henry Stimson nakazał skreślić z listy starożytną metropolię z tysiącami pałaców, świątyń i sanktuariów, mimo iż część wojskowych upierała się przy swojej decyzji.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Japońskie dowództwo prawie przez cały dzień nie zdawało sobie sprawy, że Hiroszima została całkowicie zniszczona. Zaczęły napływać niejasne doniesienia o jakiejś wielkiej eksplozji, ale japońskie dowództwo nie miało żadnego sygnału, żeby nad miastem doszło do nalotu na większą skalę.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Dr Seuss rysował antyjapońskie kreskówki podczas II wojny światowej. Kiedy spotkał ocalałych mieszkańców Hiroszimy, zdał sobie sprawę, że „człowiek jest osobą bez względu na to, jak mały”. Później stworzył opowiadanie „Horton słyszy Ktosia” jako wyraz przeprosin ze swojej strony, dedykując je swojemu japońskiemu przyjacielowi.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Podczas II wojny światowej alianckie bombowce często zrzucały ulotki ostrzegające obywateli Japonii o konieczności ewakuacji. Jest kwestią sporną, czy takowe ulotki zostały zrzucone na Hiroszimę przed wybuchem atomówki, ale z pewnością zrzucono je na większe japońskie miasta dzień po.

Kliknij i zobacz więcej!

Posiadamy najbardziej niszczycielski materiał wybuchowy, jaki kiedykolwiek wynalazł człowiek. Jedna tylko skonstruowana przez nas ostatnio bomba atomowa ma siłę równą ładunkowi bomb zrzuconych przez 2000 naszych gigantycznych bombowców B-29. Ten straszliwy fakt wart jest zastanowienia i zapewniamy, że jest groźnie prawdziwy. Właśnie zaczęliśmy stosować tę nową broń przeciwko Waszej ojczyźnie. Jeśli wątpicie w nasze słowa, zapytajcie, co się stało z Hiroszimą, gdy spadła na nią bomba atomowa. Prosimy, zwróćcie się do cesarza, żeby zakończył tę wojnę. Powinniście podjąć teraz działania na rzecz zaprzestania zbrojnego oporu. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni użyć bomby oraz innych rodzajów naszego uzbrojenia, żeby szybko i zdecydowanie zakończyć wojnę.

#14. Po kapitulacji Kraju Kwitnącej Wiśni, Amerykanie wysłali wielu japońskich jeńców wojennych do swojej ojczyzny. Droga przymusowo wiodła przez Hiroszimę, aby unaocznić Japończykom, ile kosztował ich akt agresji na Pearl Harbor.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Płomień Pokoju w Hiroszimie płonie nieprzerwanie od 1964 roku. Będzie płonął tak długo, dopóki wszystkie bomby atomowe na planecie nie zostaną zniszczone, a planeta nie będzie zagrożona nuklearną zagładą.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Godzilla została pierwotnie stworzony jako metafora relacji między ludźmi a bronią jądrową. Jego skóra nie jest oparta na łuskach gadów, ale na ranach oparzeniowych znalezionych u ocalałych z bombardowania Hiroszimy.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Ta sama grupa bombowców, która zrzuciła bombę atomową na Hiroszimę i Nagasaki, 509. Grupa Mieszana, była również pierwszą grupą wojskową USA, która zareagowała na ataki z 11 września.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. W 1927 roku pewien śmiały 12-latek odbywał lot wraz z lotnikiem pokazowym Dougiem Davisem, zrzucając batoniki Baby Ruth na torze wyścigowym w ramach akcji promocyjnej. Chłopiec pokochał latanie, porzucił ambicje zostania lekarzem, spełnił swoje marzenie zostania pilotem, a 6 sierpnia 1945 roku z pokładu B-29 Enola Gay zrzucił bombę atomową na Hiroszimę. Tym mężczyzną był Paul Tibbets.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. Części Hiroszimy i Nagasaki, które zostały zniszczone przez bomby atomowe, zostały odbudowane i można je bezpiecznie odwiedzać.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Wielu amerykańskich urzędników wojskowych, m.in. Douglas MacArthur i kilku admirałów floty, sprzeciwiało się użyciu bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki. Uważali to za niepotrzebne i okrutne. Curtis „Brutal” LeMay posunął się nawet do stwierdzenia: „Bomba atomowa nie miała w ogóle nic wspólnego z końcem wojny”.

Kliknij i zobacz więcej!

#21. Paul Tibbets – pilot, który „zrzucił bombę” na Hiroszimę – poprosił, aby nie stawiać mu nagrobka po śmierci, aby działacze antynuklearni nie zrobili z miejsca jego spoczynku swojego miejsca do protestów. Tibbets zmarł w 2007 roku w wieku 92 lat.

Kliknij i zobacz więcej!

#22. W ciągu pierwszych trzech sekund tysiące ludzi zostało spalonych, gdy temperatura w punkcie wybuchu osiągnęła 60 milionów stopni Celsjusza, czyli około 10 000 razy więcej niż na powierzchni Słońca.

Kliknij i zobacz więcej!

#23. Stany Zjednoczone zakazały książek i filmów o zamachach bombowych na Hiroszimę i Nagasaki w Japonii, a także wszelkich satyrycznych karykatur generała MacArthura.

Kliknij i zobacz więcej!

#24. Japonia nie chciała skapitulować ani po ataku na Hiroszimę, ani po ataku na Nagasaki, mimo próśb, gróźb i błagań ludności cywilnej. Generałowie uważali taką decyzję za haniebną. Dopiero na wyraźny rozkaz cesarza Hirohito, któremu nikt nie odważył się przeciwstawić, podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji.

Kliknij i zobacz więcej!

#25. Eizō Nomura to Japończyk, który przeżył eksplozję w Hiroszimie w piwnicy zaledwie 170 metrów od punktu zerowego. Żył przez kolejne 37 lat.

Kliknij i zobacz więcej!

2

Oglądany: 38931x | Komentarzy: 73 | Okejek: 286 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało